Siblings work together at Goliad's peewee goat show

  • Pee Wee Goat Judging

    Division 1 (ages 4 - 5)

    Braxton Butler, 5, grand champion

    Kelly Brandes, 5, reserve champion

    Division 2 (ages 6-8)

    Brooke Yanta, 8, grand champion

    Ashlyn Davis, 8, reserve champion

    Homemaking

    High Point - Amanda ...

  • SHOW ALL »
  • Pee Wee Goat Judging

    Division 1 (ages 4 - 5)

    Braxton Butler, 5, grand champion

    Kelly Brandes, 5, reserve champion

    Division 2 (ages 6-8)

    Brooke Yanta, 8, grand champion

    Ashlyn Davis, 8, reserve champion

    Homemaking

    High Point - Amanda Cloessner

    High Point Runner-up - Trista Welfel

    Cookies - Tyler Janota, Peanut Butter Brownie Cookie

    Unbaked cookies - Sarah Konvicka, No-Bake Peanut Butter Choc Cookie

    Brownies, Bar Cookies, or Pan Cookies - Derek Garza, Gooey Gooey Turtle Bars

    Candy - Clayton Debord, Pecan Caramels

    Pies, Tart - Weston Wimberly, Perfect Peach Pie

    Mini-pies, Mini-tarts - Meghan Baetz, Pecan Tarts

    Yeast Bread - Channing Bruns, Cottage Dill Loaf

    Yeast Rolls (not sweet) - Dalton Parker, Cousin Peggy's Spoon Rolls

    Yeast Rolls (sweet) - Connor Reesmann, Nutty Citrus Twist Coffee Cake,

    Tea Rings (with yeast) - Ryan Bergar, Cream Cheese Braids

    Quick Bread - Courtney Russell, Spicy Cheese Quick Bread

    Muffins, Biscuits - Mallory Shelton, Cinnamon Yogurt Muffins

    Cake, Plain - Katelynn Jacob, 5 Flavor Pound Cake

    Cake w/Frosting and/or Filling - Mallory Burns, Classic Carrot Cake

    Cake Mix Cake - Kayla Webel, Dr. Pepper Cake

    Decorated Cake - D'Laci Albrecht, Rose Cake

    Snack Mixes - Kai Reiley, Maple Pecan Granola

    Photography

    D'Laci Albrecht, best of show

    Tiffany Zillig, runner up

    Needlework

    Alicia Henry, best of show

    D'Laci Albrecht, runner up

    crafts

    Alex Swize, best of show

    Kaleigh Moya, runner up

    Horticulture

    ravis Kocian, best of show

    Kimberly Kocian, runner up

    Clothing

    Emily Perez, best of show

    Micaella Smith, runner up

    Art

    Michelle Kelley, best of show

    Neilon Reitz, runner up

    LIVESTOCK

    STEER

    Cody Daniels, FFA, grand champion

    Keli Miller, FFA, reserve champion

    TURKEY

    Blaine Shelton, FFA, grand champion

    Makayla Bonner, 4-H, reserve champion

    BROILERS

    Cayla Hahn, 4-H, grand champion

    Kristina Brandes, 4-H, reserve champion

    RABBITS

    Shelby Foster, FFA, grand champion

    Hayden Reitz, 4-H, reserve champion

    SWINE

    Beth Henning, 4-H, grand champion

    Josh Henning, 4-H, reserve champion

    LAMB

    Jadan Butler, 4-H, grand champion

    Dalton Dornburg, reserve champion

    GOAT

    Jadan Butler, 4-H, grand champion

    Tallis Butler, 4-H, reserve champion

    Agriculture Mechanics

    Portable wind generator, grand champion

    Hayden Otwell, senior

    Bobby Schoen, senior

    Cory Daniels, senior

    Cody Daniels, senior

    Three-point hitch hydraulic backhoe, reserve champion

    Tyler Zillig, senior

    Colton Blier, senior

    Saturday

    8 a.m. - County Roping: books open at 8 a.m., event begins at 9a.m.

    9 a.m. - noon - Chili cook-off registration, showmanship judging - noon, Chili turn in 2 p.m., winners announced 4 p.m.

    10 a.m. - 4:30 p.m. - Homemaking division exhibits open

    10 - 11:30 a.m. - Open washer tournament registration, event begins at noon.

    10:30 a.m. - Goliad County Chamber of Commerce Parade, downtown

    Noon - 1:30 p.m. - Open horseshoe tournament registration, events begin at 2 p.m.

    Noon - 1:30 p.m. - Live musical entertainment by Vicki Cross & Jay Harvey (BBQ area)

    1- 4 p.m. - Antique farm equipment show/demonstration/contests

    Noon - 6 p.m. - Carnival Arm Band (pre-sale bands $15, at carnival $20.)

    1:30 p.m. - Champion livestock and blue ribbon food auction

    Junior commercial heifer auction (immediately following food auction)

    5 - 11 p.m. - Carnival arm band (pre-sale bands $15, at Carnival $20)

    5 - 6 p.m. - Check-out for homemaking division entries

    7:30 p.m. - PRCA Rodeo - calf scramble - mutton bustin'

    9 a.m. - 1 p.m. Dance - Jarrod Birmingham - Goliad Memorial Auditorium

    Sunday

    1 - 6 p.m - Carnival open

    2 p.m. - PRCA Rodeo - family day - mutton bustin'

GOLIAD - Eli Luco, 4, stood just a bit taller than his goat, but was following the family tradition of competing in his first peewee goat judging on Friday morning at the Goliad County Fair and Rodeo.

The 4-year-old's brother, Payton Luco also competed in the 6 to 8 age group.

"They've been practicing for a while, about three months," said Stephanie Luco, their mother who also showed during her school years.

"I actually showed steers, heifers and lambs," she said.

Although the two didn't place, they were happy to receive trophies for their hard work.

Children who compete in peewee are not able to sell their animals at auction, but do receive a buckle for reserve and grand champion.

"Payton's already asking me about 4-H," she said. Students must be 9 years old or in the third grade to join 4-H.

"I want to show heifers and lambs," the 6-year-old said.

Brooke Yanta, 8, will make that transition next year after competing for her last time in the peewee division.

"It was hard work," Brooke said, after winning grand champion.

The 8-year-old also gave her sister, Abby Yanta, 4, tips on her first peewee goat judging.

"We practiced together," said Brooke, who won grand champion at the age of 4.

"I was nervous," said Abby, but enjoyed receiving a trophy.

The reserve champion winner Ashlyn Davis, 8, also is preparing to join 4-H.