Friday, October 24, 2014




Advertise with us

Could you pass 10th grade math?

Aug. 13, 2011 at 3:13 a.m.


The following questions were adapted from a 2009 TAKS math test.

Questions

1. Jeri can row a boat at a speed of 8 miles per hour with the current. The number of miles, m, she rows with the current in h hours can be represented by the function m = 8h. What is the dependent quantity in this function?

2. At a pet store, the total cost of 8 pounds of Brand X dog food and 1 pound of Brand Y dog food is $8.40, including tax. The total cost of 16 pounds of Brand X dog food and 8 pounds of Brand Y dog food is $24.00, including tax. What is the price per pound of Brand Y dog food?

3. At an automobile dealership, 2 out of every 12 cars sold are red. Which is the best prediction of the number of red cars sold when the automobile dealer sells 150 cars?

Answers

1. The number of miles Jeri rows

2. $1.20

3. 25

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia