Tuesday, October 21, 2014



Advertise with us

Hallettsville boys move up two spots

By ADVOCATE STAFF REPORTS
Feb. 8, 2011 at 1:01 a.m.
Updated Feb. 7, 2011 at 8:08 p.m.


The Hallettsville boys moved up two spots in the Texas Association of Basketball Coaches high school poll.

The Brahmas went from No. 7 to No. 5 in the Class 2A poll after winning twice last week, including Saturday's 97-26 victory over East Bernard.

The Faith Academy and Shiner St. Paul girls switched places in the small private school poll.

Faith Academy moved to No. 2 and St. Paul dropped to No. 3.

The Lady Cardinals and Lady Cougars play Thursday night at the Faith Academy gym.

TABC Preps high school rankings

SUGAR LAND (AP) - High school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches and Tex Preps Basketball magazine for the week of Feb. 7:

BOYS

Class 5A

1. Garland Lakeview Centennial, 26-1; 2. Lewisville Marcus, 27-1; 3. Cedar Hill, 25-2; 4. North Crowley, 23-5; 5. DeSoto, 27-3; 6. Pflugerville, 24-4; 7. SA Churchill, 27-4; 8. SA Reagan, 24-5; 9. Fort Bend Travis, 27-4; 10. Killeen Harker Heights, 25-4; 11. Richardson Berker, 22-7; 12. South Grand Prairie, 21-5; 13. Houston Strake Jesuit, 23-3; 14. Katy Morton Ranch, 26-5; 15. Duncanville, 21-6; 16. SA Taft, 27-4; 17. Katy Seven Lakes, 27-6; 18. Edinburg, 25-2; 19. Austin High, 25-2; 20. Spring Dekaney, 25-5; 21. The Woodlands, 26-3; 22. N. Richland Hills, 19-4; 23. Houston Madison, 22-7; 24. League City Clear Creek, 21-6; 25. Laredo United, 22-5.

Class 4A

1. Dallas Kimball, 25-2; 2. Dallas Lincoln, 24-2; 3. Galveston Ball, 26-2; 4. Houston Yates, 20-3; 5. FW Arlington Heights, 22-3; 6. FW Trimble Tech, 23-4; 7. Ennis, 22-4; 8. Killeen, 28-3; 9. LaMarque, 25-3; 10. Dallas Wilson, 20-5; 11. Mansfield Summit, 22-7; 12. SA Alamo Heights, 27-3; 13. New Braunfels Canyon, 24-5; 14. Pflugerville Hendrickson, 24-8; 15. Bryan Rudder, 25-4; 16. Azle, 20-4; 17. Houston Jones, 23-5; 18. Boerne Champion, 29-5; 19. Nederland, 26-4; 20. Rosenberg Terry, 19-9; 21. Friendswood, 21-10; 22. Denton Ryan, 18-8; 23. Tyler, 21-3; 24. Everman, 22-5; 25. Kerrville Tivy, 17-11.

Class 3A

1. Lubbock Estacado, 28-1; 2. Argyle, 25-3; 3. Cleveland, 24-4; 4. Burkburnett, 24-2; 5. CC West Oso, 26-3; 6. Kennedale, 25-2; 7. Silsbee, 26-2; 8. Liberty Hill, 26-4; 9. Sour Lake Hardin-Jefferson, 27-6; 10. Mexia, 23-5; 11. Dallas Madison, 14-11; 12. SA Houston, 19-6; 13. Lucas Lovejoy, 19-7; 14. Prosper, 21-5; 15. Waco La Vega, 20-6; 16. Seminole, 18-8; 17. Dallas Smith, 17-8; 18. Somerset, 18-9; 19. Hondo, 21-5; 20. Decatur, 22-3; 21. Coldspring-Oakhurst, 11-3; 22. Sweeny, 18-6; 23. Midland Greenwood, 23-7; 24. Groesbeck, 22-9; 25. Texarkana Liberty-Eylau, 17-5.

Class 2A

1. Melissa, 29-0; 2. Brock, 26-2; 3. Crockett, 25-3; 4. Wall, 24-3; 5. Hallettsville, 25-4; 6. Idalou, 23-1; 7. SA Cole, 27-3; 8. Mount Pleasant Chapel Hill, 23-2; 9. Sunnyvale, 20-5; 10. Eastland, 25-3; 11. White Oak, 24-3; 12. Whitewright, 20-5; 13. Hempstead, 22-6; 14. Italy, 19-5; 15. Jarrell, 27-4; 16. Tatum, 23-7; 17. Childress, 26-4; 18. New Waverly, 19-10; 19. Winnie East Chambers, 22-6; 20. Bushland, 22-6; 21. Marlin, 19-7; 22. Santa Rosa, 22-8; 23. Nacogdoches Central Heights, 28-4; 24. Hico, 29-3; 25. Karnes City, 27-4.

Class 1A Division I

1. Clarendon, 18-5; 2. Clarksville, 18-5; 3. Eula, 24-2; 4. Olney, 25-6; 5. Kerens, 15-3; 6. Milano, 22-2; 7. Farwell, 25-1; 8. Cayuga, 23-6; 9. Stamford, 22-3; 10. White Deer, 19-4; 11. Grapeland, 24-5; 12. La Rue La Poyner, 19-8; 13. Martin's Mill, 19-11; 14. Mumford, 24-5; 15. Stratford, 17-6; 16. Slocum, 22-10; 17. Hubbard, 20-7; 18. Sabinal, 20-5; 19. Yorktown, 21-5; 20. Wheeler, 18-5; 21. Iraan, 20-2; 22. Albany, 16-2; 23. Pineland West Sabine, 15-5; 24. Muenster, 16-6; 25. Tenaha, 19-9.

Class 1A Division II

1. Bronte, 24-2; 2. Anton, 23-3; 3. Paducah, 21-5; 4. San Isidro, 30-0; 5. Dodd City, 27-0; 6. Laneville, 19-6; 7. Wells, 24-3; 8. Throckmorton, 11-4; 9. Sands, 26-4; 10. Grady, 24-3; 11. Ira, 18-4; 12. Martinsville, 23-3; 13. Saltillo, 25-4; 14. Frost, 18-4; 15. Calvert, 14-3; 16. Waelder, 23-6; 17. Austwell Tivoli, 22-5; 18. Knippa, 18-8; 19. Zephyr, 20-4; 20. Garden City, 11-5; 21. Meadow, 18-9; 22. Kopperl, 19-4; 23. Ropesville Ropes, 18-9; 24. Lipan, 16-11; 25. Richland Springs, 9-2.

Large Private Schools

1. Houston Westbury Christian, 27-1; 2. Plano Prestonwood, 17-6; 3. Arlington Grace Prep, 16-6; 4. Lubbock Trinity Christian, 28-2; 5. Houston St. Thomas, 26-9; 6. SA Central Catholic, 32-5; 7. Trinity Cedar Hill, 27-2; 8. Dallas Bishop Dunne, 15-7; 9. Austin Hyde Park, 21-13; 10. Plano John Paul II, 24-6; 11. Houston Second Baptist, 18-12; 12. FW All Saints, 19-10; 13. Dallas Episcopal, 10-10; 14. Dallas Bishop Lynch, 24-7; 15. Houston St. John's, 18-12; 16. Trinity Addison, 16-14; 17. Houston St. Pius X, 16-13; 18. Houston Bellaire Episcopal, 20-11; 19 Austin St. Michael's, 15-12; 20. Sugar Land Fort Bend Baptist, 31-7; 21. SA Antonian, 15-11; 22. Argyle Liberty Christian, 10-10; 23. Tomball Concordia Lutheran, 19-15; 24. SA St. Anthony, 19-10; 25. EP Cathedral, 20-12.

Small Private Schools

1. Kingwood Northeast Christian, 27-2; 2. San Marcos Baptist, 23-2; 3. Irving The Highlands, 25-3; 4. Austin Waldorf, 29-4; 5. Colleyville Covenant, 24-9; 6. Arlington Burton Adventist, 21-8; 7. Dallas Lakewood Presbyterian, 15-4; 8. SA St. Gerard, 19-4; 9. Flower Mound Coram Deo, 21-4; 10. The Woodlands Christian, 18-14; 11. Dallas Shelton, 16-8; 12. SA Lutheran, 20-9; 13. New Braunfels Christian, 22-8; 14. Abilene Christian, 14-3; 15. Bullard Brook Hill, 10-6; 16. Garland Christian, 18-10; 17. Waco Vanguard, 18-7; 18. FW Calvary, 8-4; 19. Houston Beren Academy, 14-7; 20. Houston St. Thomas Episcopal, 15-14; 21. Tomball Rosehill Christian, 20-13; 22. Round Rock Christian, 18-9; 23. Baytown Christian, 18-11; 24. Amarillo San Jacinto, 23-6; 25. Conroe Covenant, 17-8.

GIRLS

Class 5A

1. Cypress Falls, 33-1; 2. Georgetown, 26-3; 3. Galena Park North Shore, 32-2; 4. DeSoto, 27-4; 5. Irving MacArthur, 27-2; 6. Alief Elsik, 21-5; 7. League City Clear Springs, 29-2; 8. North Crowley, 29-2; 9. Fort Bend Hightower, 31-4; 10. Pflugerville, 25-6; 11. Dallas Skyline, 23-5; 12. Duncanville, 25-7; 13. Spring Dekaney, 30-4; 14. Katy Taylor, 29-6; 15. Humble Atascocita, 30-5; 16. Northside Jay, 28-5; 17. San Antonio Wagner, 25-6; 18. Plano East, 23-6; 19. Plano West, 21-6; 20. The Woodlands, 23-5; 21. Midland, 26-4; 22. Southlake Carroll, 24-6; 23. SA Stevens, 22-7; 24. CC King, 25-7; 25. SA Reagan, 26-7.

Class 4A

1. Canyon, 30-0; 2. Frisco Wakeland, 31-2; 3. Cedar Park, 32-3; 4. Aledo, 26-2; 5. Mansfield Summit, 26-6; 6. Beaumont Central, 28-3; 7. Beaumont Ozen, 26-3; 8. Houston Yates, 23-4; 9. Rockwall, 25-6; 10. Plainview, 27-4; 11. Frisco Liberty, 22-5; 12. Dallas Lincoln, 21-3; 13. Barbers Hill, 28-6; 14. Bryan Rudder, 26-5; 15. Cedar Park Vista Ridge, 27-5; 16. Smithson Valley, 27-4; 17. West Mesquite, 18-7; 18. Mesquite Poteet, 23-7; 19. Montgomery, 25-6; 20. Huntsville, 25-5; 21. Austin LBJ, 19-4; 22. Livingston, 17-3; 23. Castroville Medina Valley, 24-7; 24. EP Chapin, 25-4; 25. Amarillo Palo Duro, 17-11.

Class 3A

1. Kennedale, 21-7; 2. Rockport Fulton, 30-3; 3. Levelland, 23-6; 4. Sanger, 26-5; 5. Shallowater, 23-6; 6. Liberty Hill, 24-6; 7. Texarkana Liberty-Eylau, 19-7; 8. Longview Spring Hill, 24-5; 9. Bullard, 24-6; 10. Lorena, 25-4; 11. Emory Rains, 25-6; 12. Yoakum, 27-5; 13. Hondo, 25-5; 14. Abilene Wylie, 19-13; 15. Sour Lake Hardin-Jefferson, 28-5; 16. Bridgeport, 22-4; 17. Celina, 20-7; 18. Brownwood, 19-9; 19. Aransas Pass, 20-10; 20. Decatur, 20-6; 21. Lucas Lovejoy, 20-10; 22. Giddings, 16-12; 23. Brownsboro, 25-7; 24. Fairfield, 19-9; 25. West Columbia, 23-3.

Class 2A

1. Brock, 26-5; 2. Godley, 27-3; 3. Crockett, 32-0; 4. Wall, 25-4; 5. Tuscola Jim Ned, 25-8; 6. Winnsboro, 26-6; 7. Merkel, 27-4; 8. Poth, 21-5; 9. Gunter, 26-4; 10. Ponder, 27-4; 11. Melissa, 23-2; 12. Jewett-Leon, 20-4; 13. Jarrell, 25-4; 14. Tatum, 17-2; 15. Marion, 21-9; 16. Daingerfield, 25-5; 17. New Waverly, 21-7; 18. Skidmore-Tynan, 24-5; 19. Dallas Life Oak Cliff, 25-3; 20. Bangs, 23-7; 21. Spearman, 23-2; 22. Edgewood, 22-8; 23. Bogata Rivercrest, 21-7; 24. Hico, 19-9; 25. Floydada, 23-4.

Class 1A Division I

1. Goldthwaite, 23-2; 2. Smyer, 27-2; 3. Martin's Mill, 30-3; 4. Honey Grove, 25-3; 5. Canadian, 26-2; 6. Muenster, 25-5; 7. Panhandle, 26-5; 8. Sudan, 24-7; 9. Kerens, 19-7; 10. Louise, 24-4; 11. Lovelady, 22-8; 12. Slocum, 26-6; 13. Falls City, 21-3; 14. Mertzon Irion County, 21-3; 15. Snook, 23-4; 16. Campbell, 24-2; 17. Mason, 23-7; 18. Albany, 21-6; 19. Santo, 22-5; 20. Gruver, 25-7; 21. La Rue La Poyner, 20-8; 22. Meridian, 25-6; 23. Zavalla, 26-5; 24. Evadale, 25-6; 25. Center Point, 18-5.

Class 1A Division II

1. Saltillo, 28-0; 2. Neches, 30-3; 3. Goodrich, 24-5; 4. Newcastle, 26-3; 5. Throckmorton, 24-4; 6. Roby, 22-7; 7. Lorenzo, 22-4; 8. Whitharral, 24-6; 9. Rochelle, 26-1; 10. Knippa, 25-4; 11. Fayetteville, 22-4; 12. Texline, 21-7; 13. Slidell, 20-6; 14. Paducah, 24-5; 15. Valley, 19-7; 16. Savoy, 19-8; 17. Borden County, 19-7; 18. Hartley, 15-4; 19. Evant, 17-4; 20. Lipan, 18-9; 21. Miami, 17-10; 22. Leggett, 14-13; 23. Crowell, 16-9; 24. Fort Elliott, 18-7; 25. Strawn, 22-6.

Large Private Schools

1. Houston Westbury Christian 2. Argyle Liberty Christian 3. Plano John Paul II 4. Dallas Bishop Lynch 5. Dallas Ursuline 6. Tomball Concordia Lutheran 7. SA Incarnate Word 8. Houston St. Agnes 9. Houston St. Pius X 10. Houston Second Baptist 11. Lubbock Trinity Christian 12. FW Christian 13. Houston Bellaire Episcopal 14. Houston Christian 15. Plano Prestonwood Christian 16. Houston St. John 17. FW Nolan 18. Tyler Gorman 19. Midland Christian 20. SA Texas Military Institute 21. Austin Hyde Park 22. Tyler Grace Community 23. Addison Trinity 24. Arlington Grace Prep 25. Tyler All Saints Episcopal.

Small Private Schools

1. Sherman Texoma Christian 2. Victoria Faith 3. Shiner St. Paul 4. Marble Falls Faith 5. Amarillo San Jacinto 6. FW Lake Country 7. DeSoto The Canterbury School 8. Kerrville Our Lady of the Hills 9. SA Cornerstone 10. Granbury Happy Hill Farm 11. Muenster Sacred Heart 12. New Braunfels Christian 13. Tomball Rosehill 14. Amarillo Arbor 15. Colleyville Covenant 16. Conroe Covenant 17. Baytown Christian 18. Richardson Canyon Creek 19. Dallas Lutheran 20. Round Rock Christian 21. SA Sunnybrook 22. Austin Brentwood 23. Austin Waldorf 24. Katy Faith West 25. Red Oak Ovilla.

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia