Victoria County spellers take the stage Thursday

  • VICTORIA COUNTY REGIONAL SPELLING BEE PARTICIPANTS

    1. Emery Brown

    Aloe Elementary

    Fifth-grade

    2. Bea Valdez

    Bloomington Middle School

    Eighth-grade

    3. Yazen Hamoudah

    Cade Middle School

    Sixth-grade

    4. Masyn McCool

    Chandler Elementary School

    Fourth-grade

    ...
  • SHOW ALL »
  • VICTORIA COUNTY REGIONAL SPELLING BEE PARTICIPANTS

    1. Emery Brown

    Aloe Elementary

    Fifth-grade

    2. Bea Valdez

    Bloomington Middle School

    Eighth-grade

    3. Yazen Hamoudah

    Cade Middle School

    Sixth-grade

    4. Masyn McCool

    Chandler Elementary School

    Fourth-grade

    5. Therese Eamiguel

    DeLeon Elementary School

    Fourth-grade

    6. Gitanjali Mehan

    Dudley Magnet School

    Second-grade

    7. Colton Hoffer

    F.W. Gross Montessori School

    Fifth-grade

    8. Korbyn Jones

    Guadalupe Elementary School

    Fourth-grade

    9. Antonio Acosta

    Hopkins Academy

    Fourth-grade

    10. Laurynn Garcia

    Howell Middle School

    Seventh-grade

    11. Jaron Vasquez

    Juan Linn Math and Science Magnet School

    Fourth-grade

    12. Nema Hajevandi

    Mission Valley Elementary School

    Fifth-grade

    13. Alex Sigtenhorst

    Nazareth Academy

    Eighth-grade

    14. Kesli Pratka

    Nursery Elementary School

    Third-grade

    15. Joshua Garcia

    O'Connor Magnet School

    Fourth-grade

    16. Andrew Bernhard

    Our Lady of Victory School

    Seventh-grade

    17. Austin Porter

    Outreach Academy Charter School

    Fifth-grade

    18. Christopher Elizondo

    Patti Welder Magnet Middle School

    Sixth-grade

    19. Jazmine Estrada

    Rodolfo Torres Elementary School

    Third-grade

    20. Mariah Ransom

    Rowland Magnet Elementary School

    Fifth-grade

    21. Ty Williams

    Schorlemmer Elementary School

    Fifth-grade

    22. Rosalinda Cruces

    Shield Magnet Elementary School

    Fifth-grade

    23. Olivia Saenz

    Smith Magnet Elementary School

    Fourth-grade

    24. Symone Williams

    Stroman Middle School

    Eighth-grade

    25. Joseph Sheeran

    Trinity Episcopal School

    Seventh-grade

    26. Ethan Lempa

    Vickers Elementary School

    Fifth-grade

    27. Kayleen Anzaldua

    William Wood Elementary School

    Fifth-grade

    IF YOU GO: WHAT: Victoria County Spelling Bee

    WHEN: 10 a.m., Thursday

    WHERE: Victoria College Johnson Symposium Center

    2200 E. Red River St., Victoria

    ADMISSION: Free and open to the public. Refreshments will be provided.

Victoria County elementary and middle school spellers will take the stage at Victoria College's Johnson Symposium Center on Thursday for a shot at a spelling bee championship.

Twenty-seven students, from every elementary and middle school in the county, will compete for prizes and a chance to spell at the regional spelling bee in March.

"Kids in the second-grade competing right against kids in the eighth-grade really shows the level of intelligence these students have," said Jennifer Yancey, VC vice president of advancement and external affairs.

The bee is sponsored by VC, the Victoria Advocate and the Region III Education Service Center.

The bee lasts about six rounds, and the top two contestants will advance to the regional bee at 6 p.m. March 22 at Victoria East High School.

Winners also receive a copy of "Time For Kids That's Awesome: The World's Most Amazing Facts & Records," and the book "Pirates," which features history and pirate trivia.