Thursday, October 02, 2014



Advertise with us

Yoakum girls ranked 16th in Class 3A

By ADVOCATE STAFF REPORT
Jan. 24, 2011 at 11:03 p.m.
Updated Jan. 23, 2011 at 7:24 p.m.


Who's ranked?BOYS

Hallettsville 21-4 (No. 7 in Class 2A)

Yorktown 18-4 (No. 13 in Class 1A, Div. I)

Austwell-Tivoli 20-5 (No. 18 in 1A, Div. II)

GIRLS

Yoakum 23-5 (No. 16 in Class 3A)

Louise 19-4 (No. 11 in Class 1A, Div. I)

St. Paul (No. 2 in TAPPS small school)

Faith Academy (No. 3 in TAPPS small School)

The Yoakum Lady Bulldogs dropped one spot in the latest Texas Association of Basketball Coaches poll.

The Lady Bulldogs are the 16th ranked girls Class 3A team and bring a 23-5 record into Tuesday's district game against Cuero.

The Hallettsville Brahmas boys basketball team stood pat at No. 7 on the Class 2A poll and Yorktown also kept their 13th ranking on the Class 1A, Div. I poll.

Two Class 1A, Div. II area boys teams took a tumble as Austwell-Tivoli dropped from No. 11 to No. 18 and Waelder fell out of the rankings after being ranked No. 25 a week ago.

The Louise Lady Hornets are ranked no. 11 ranking in the girls Class 1A, Div. I rankings for a second straight week.

Two TAPPS District 8-2A rivals kept their high rankings in the small private school rankings as Shiner St. Paul held their No. 2 spot and Faith Academy stayed close behind at No. 3.

;

TABC PREPS HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS

BOYS

Class 5A

1. Garland Lakeview Centennial, 24-1; 2. Lewisville Marcus, 25-1; 3. DeSoto, 25-2; 4. Cedar Hill, 23-2; 5. North Crowley, 21-5; 6. Pflugerville, 21-4; 7. SA Reagan, 22-4; 8. SA Churchill, 23-4; 9. Killeen Harker Heights, 22-3; 10. Fort Bend Bush, 16-5; 11. Katy Morton Ranch, 23-2; 12. Richardson Berkner, 20-7; 13. South Grand Prairie, 19-5; 14. Duncanville, 18-6; 15. Fort Bend Travis, 23-4; 16. SA Taft, 23-4; 17. Houston Strake Jesuit, 19-3; 18. Edinburg, 22-2; 19. Katy Seven Lakes, 24-5; 20. Austin High, 21-2; 21. Humble Dekaney, 21-5; 22. N. Richland Hills, 22-2; 23. The Woodlands, 23-3; 24. League City Clear Creek, 17-6; 25. Laredo United, 20-5.

Class 4A

1. Dallas Kimball, 23-2; 2. Dallas Lincoln, 21-2; 3. Galveston Ball, 23-2; 4. La Marque, 23-2; 5. Houston Yates, 17-3; 6. FW Arlington Heights, 20-3; 7. FW Trimble Tech, 21-4; 8. Ennis, 21-4; 9. Killeen, 24-3; 10. Austin LBJ, 16-4; 11. Dallas Wilson, 19-5; 12. New Braunfels Canyon, 21-4; 13. Mansfield Summit, 19-7; 14. Bryan Rudder, 23-3; 15. Pflugerville Hendrickson, 22-7; 16. Rosenberg Terry, 17-8; 17. SA Alamo Heights, 23-3; 18. Azle, 18-4; 19. Everman, 20-4; 20. Nederland, 22-4; 21. Denton Ryan, 16-8; 22. Tyler, 18-3; 23. Northside Brennan, 18-8; 24. Boerne Champion, 24-6; 25. Houston Jones, 14-5.

Class 3A

1. Lubbock Estacado, 24-1; 2. Argyle, 22-3; 3. Cleveland, 21-4; 4. Burkburnett, 21-2; 5. CC West Oso, 21-3; 6. Kennedale, 22-2; 7. Silsbee, 22-2; 8. Liberty Hill, 22-4; 9. Hondo, 20-3; 10. SA Houston, 16-5; 11. Sour Lake Hardin-Jefferson, 24-5; 12. Mexia, 19-5; 13. Dallas Madison, 13-11; 14. Dallas Smith, 16-7; 15. Lucas Lovejoy, 17-7; 16. Prosper, 20-4; 17. Waco La Vega, 17-6; 18. Seminole, 15-8; 19. Somerset, 14-9; 20. Decatur, 19-3; 21. Big Spring, 19-6; 22. Sweeny, 16-5; 23. WF Hirschi, 15-9; 24. Salado, 17-6; 25. Alvarado, 16-4.

Class 2A

1. Melissa, 24-0; 2. Brock, 23-3; 3. Crockett, 21-3; 4. Wall, 20-3; 5. SA Cole, 25-2; 6. Mount Pleasant Chapel Hill, 21-1; 7. Hallettsville, 21-4; 8. Idalou, 19-1; 9. White Oak, 22-2; 10. Sunnyvale, 19-5; 11. Eastland, 21-3; 12. Whitewright, 17-5; 13. Childress, 23-3; 14. Hempstead, 19-6; 15. Italy, 17-5; 16. Jarrell, 23-4; 17. Tatum, 19-7; 18. Kountze, 23-4; 19. New Waverly, 17-9; 20. Marlin, 17-6; 21. Santa Rosa, 18-8; 22. Harper, 19-5; 23. Nacogdoches Central Heights, 25-4; 24. Hico, 26-3; 25. Hearne, 16-8.

Class 1A Division I

1. Clarendon, 14-4; 2. Clarksville, 15-5; 3. Mumford, 21-4; 4. Olney, 22-6; 5. Kerens, 14-3; 6. Eula, 23-3; 7. Farwell, 21-1; 8. Cayuga, 19-6; 9. Milano, 19-2; 10. Martin's Mill, 18-9; 11. Stamford, 18-3; 12. White Deer, 16-4; 13. Yorktown, 18-4; 14. Grapeland, 21-5; 15. Stratford, 13-6; 16. Slocum, 19-9; 17. La Rue La Poyner, 16-7; 18. Hubbard, 18-6; 19. Sabinal, 15-5; 20. Wheeler, 16-4; 21. Medina, 15-8; 22. Iraan, 17-2; 23. Pineland West Sabine, 12-5; 24. Tahoka, 18-4; 25. Tenaha, 14-9.

Class 1A Division II

1. Bronte, 19-2; 2. Anton, 21-3; 3. Paducah, 17-5; 4. San Isidro, 26-0; 5. Dodd City, 25-0; 6. Laneville, 15-6; 7. Wells, 21-2; 8. Throckmorton, 7-4; 9. Sands, 23-4; 10. Grady, 21-2; 11. Ira, 16-4; 12. Martinsville, 19-3; 13. Saltillo, 21-4; 14. Knippa, 15-7; 15. Calvert, 9-3; 16. Frost, 17-4; 17. Waelder, 15-6; 18. Austwell Tivoli, 20-5; 19. Zephyr, 19-4; 20. Leggett, 15-11; 21. Richland Springs, 7-1; 22. Garden City, 8-4; 23. Meadow, 14-9; 24. Ropes, 15-8; 25. Kopperl, 16-5.

Large Private Schools

1. Houston Westbury Christian, 23-1; 2. Plano Prestonwood Christian, 14-6; 3. Arlington Grace Prep, 15-6; 4. Lubbock Trinity Christian, 25-2; 5. Plano John Paul II, 24-4; 6. Houston St. Thomas, 24-9; 7. SA Central Catholic, 28-5; 8. Austin Hyde Park Baptist, 18-13; 9. Sugar Land Fort Bend Baptist, 29-5; 10. Cedar Hill Trinity, 25-2; 11. Dallas Bishop Dunne, 14-7; 12. FW All Saints, 17-10; 13. SA Antonian, 13-10; 14. Addison Trinity, 16-12; 15. SA St. Anthony, 18-7; 16. Dallas Episcopal, 8-10; 17. Dallas Bishop Lynch, 22-7; 18. Houston St. Pius X, 15-12; 19. Houston Bellaire Episcopal, 17-11; 20. Dallas St. Mark's, 9-10; 21. Houston Second Baptist, 13-12; 22. Argyle Liberty Christian, 9-8; 23. Houston St. John's, 13-14; 24. FW Trinity Valley, 14-9; 25. Tomball Concordia Lutheran, 18-13.

Small Private Schools

1. Kingwood Northeast Christian, 25-2; 2. San Marcos Baptist Academy, 19-2; 3. Austin Waldorf, 25-4; 4. Arlington Burton Adventist, 19-8; 5. Irving The Highlands School, 23-3; 6. Dallas Lakewood Presbyterian, 14-4; 7. Colleyville Covenant Christian, 22-9; 8. SA St. Gerard, 18-4; 9. Flower Mound Coram Deo, 20-4; 10. Dallas Shelton, 15-7; 11. New Braunfels Christian, 18-8; 12. Abilene Christian, 14-3; 13. Garland Christian, 17-9; 14. The Woodlands Christian, 13-14; 15. Tomball Rosehill Christian, 19-11; 16. Houston St. Thomas Episcopal, 12-13; 17. FW Calvary 18. Houston Cypress Christian, 15-8; 19. Bullard Brook Hill; 20. SA Lutheran, 17-8; 21. Baytown Christian, 14-11; 22. Houston Beren Academy, 12-6; 23. Waco Vanguard, 16-7; 24. Conroe Covenant Christian, 16-8; 25. Red Oak Ovilla Christian, 15-10.

GIRLS

Class 5A

1. Cypress Falls, 29-1; 2. Georgetown, 23-3; 3. Galena Park North Shore, 28-2; 4. DeSoto, 24-4; 5. Irving MacArthur, 25-2; 6. Alief Elsik, 21-5; 7. League City Clear Springs, 25-2; 8. North Crowley, 27-2; 9. Fort Bend Hightower, 27-4; 10. Pflugerville, 21-5; 11. Dallas Skyline, 21-5; 12. Duncanville, 22-6; 13. Humble Dekaney, 26-4; 14. Katy Taylor, 25-6; 15. Humble Atascocita, 26-5; 16. Northside Jay, 24-5; 17. SA Wagner, 22-6; 18. The Woodlands, 21-4; 19. Plano East, 20-6; 20. Plano West, 21-6; 21. Midland, 23-4; 22. Southlake Carroll, 22-6; 23. Mansfield Timberview, 21-8; 24. CC King, 21-7; 25. Harlingen South, 21-7.

Class 4A

1. Canyon, 24-0; 2. Frisco Wakeland, 27-2; 3. Cedar Park, 28-3; 4. Aledo, 24-2; 5. Mansfield Summit, 24-6; 6. Beaumont Ozen, 25-2; 7. Beaumont Central, 24-3; 8. Houston Yates, 20-4; 9. Rockwall, 23-6; 10. Plainview, 24-3; 11. Frisco Liberty, 20-5; 12. Mesquite Poteet, 22-6; 13. Dallas Lincoln, 19-3; 14. Barbers Hill, 24-6; 15. Bryan Rudder, 23-5; 16. Cedar Park Vista Ridge, 22-5; 17. Floresville, 24-3; 18. Smithson Valley, 24-4; 19. Montgomery, 21-6; 20. Huntsville, 16-4; 21. Amarillo Palo Duro, 15-7; 22. Austin LBJ, 17-4; 23. Livingston, 16-2; 24. West Mesquite, 15-7; 25. CC Tuloso-Midway, 20-7.

Class 3A

1. Kennedale, 18-7; 2. Levelland, 20-5; 3. Rockport Fulton, 26-3; 4. Sanger, 21-5; 5. Lorena, 20-3; 6. Shallowater, 18-6; 7. Liberty Hill, 20-6; 8. Ingleside, 24-5; 9. Texarkana Liberty-Eylau, 16-7; 10. Longview Spring Hill, 21-5; 11. Bullard, 21-6; 12. Emory Rains, 21-6; 13. Aransas Pass, 17-9; 14. Lubbock Cooper, 18-9; 15. Navasota, 25-4; 16. Yoakum, 23-5; 17. Hondo, 21-5; 18. Abilene Wylie, 15-13; 19. Sour Lake Hardin-Jefferson, 23-5; 20. Aubrey, 14-7; 21. Brownwood, 18-8; 22. Bridgeport, 21-4; 23. Fairfield, 19-8; 24. Waco La Vega, 23-4; 25. Celina, 18-7.

Class 2A

1. Godley, 25-2; 2. Brock, 23-5; 3. Crockett, 28-0; 4. Wall, 21-4; 5. Tuscola Jim Ned, 21-8; 6. Ponder, 27-3; 7. Bangs, 22-5; 8. Winnsboro, 22-6; 9. Merkel, 22-4; 10. Poth, 16-5; 11. Gunter, 23-4; 12. New Waverly, 19-6; 13. Daingerfield, 22-3; 14. Melissa, 21-2; 15. Spearman, 21-1; 16. Jewett-Leon, 17-4; 17. Marion, 18-8; 18. Jarrell, 21-4; 19. Tatum, 15-1; 20. Hico, 19-7; 21. Littlefield, 21-6; 22. Skidmore-Tynan, 20-5; 23. Dallas Life Oak Cliff, 23-3; 24. Edgewood, 20-7; 25. Bogata Rivercrest, 18-6.

Class 1A Division I

1. Goldthwaite, 21-2; 2. Smyer, 23-2; 3. Martin's Mill, 25-3; 4. Honey Grove, 22-3; 5. Canadian, 23-2; 6. Muenster, 22-5; 7. Panhandle, 23-5; 8. Sudan, 20-7; 9. Mertzon Irion County, 19-2; 10. Kerens, 18-7; 11. Louise, 19-4; 12. Slocum, 23-5; 13. Lovelady, 20-8; 14. Meridian, 20-6; 15. Falls City, 17-3; 16. La Rue La Poyner, 18-6; 17. Snook, 18-4; 18. Campbell, 21-2; 19. Mason, 19-7; 20. Albany, 17-6; 21. Santo, 19-5; 22. Gruver, 22-6; 23. Center Point, 16-3; 24. Sundown, 19-6; 25. Zavalla, 23-5.

Class 1A Division II

1. Saltillo, 22-0; 2. Neches, 26-3; 3. Goodrich, 21-5; 4. Newcastle, 23-3; 5. Throckmorton, 20-4; 6. Roby, 19-7; 7. Lorenzo, 19-4; 8. Whitharral, 20-6; 9. Rochelle, 23-1; 10. Knippa, 21-4; 11. Fayetteville, 18-4; 12. Texline, 17-7; 13. Borden County, 16-6; 14. Slidell, 17-6; 15. Paducah, 19-5; 16. Valley, 16-7; 17. Savoy, 16-8; 18. Strawn, 20-4; 19. Sands, 20-5; 20. Hartley, 13-3; 21. Evant, 14-4; 22. Lipan, 17-9; 23. Miami, 14-10; 24. Fort Elliott, 14-3; 25. Leggett, 12-12.

Large Private Schools

1. Houston Westbury Christian; 2. Argyle Liberty Christian; 3. Houston St. Pius X; 4. Tomball Concordia Lutheran; 5. Plano John Paul II; 6. Dallas Bishop Lynch; 7. Dallas Ursuline; 8. SA Incarnate Word; 9. Houston Bellaire Episcopal; 10. FW Christian; 11. Austin Hyde Park Baptist; 12. Houston Second Baptist; 13. Houston Christian; 14. Lubbock Trinity; 15. Plano Prestonwood Christian; 16. FW Nolan; 17. Houston St. Agnes; 18. Midland Christian; 19. Addison Trinity; 20. Tyler Bishop Gorman; 21. Dallas Greenhill; 22. Arlington Grace Prep; 23. Tyler Grace Community; 24. Tyler All Saints Episcopal; 25. Cedar Hill Trinity.

Small Private Schools

1. Sherman Texoma Christian; 2. Shiner St. Paul; 3. Victoria Faith; 4. Marble Falls Faith; 5. Amarillo San Jacinto; 6. FW Worth Lake Country; 7. DeSoto Canterbury School; 8. Muenster Sacred Heart; 9. Kerrville Our Lady of the Hills; 10. New Braunfels Christian; 11. SA Cornerstone; 12. Tomball Rosehill Christian; 13. Colleyville Covenant Christian; 14. Amarillo Arbor Christian; 15. Conroe Covenant Christian; 16. Baytown Christian Academy; 17. Richardson Canyon Creek Christian; 18. Dallas Lutheran; 19. Round Rock Christian; 20. Austin Brentwood Christian; 21. Red Oak Ovilla Christian; 22. Katy Faith West; 23. Austin Waldorf; 24. SA Sunnybrook; 25. Carrollton Prince of Peace.

SHARE

Comments


THE LATEST

Powered By AdvocateDigitalMedia