Comments

  • Try eating on $150 per month. That takes some doing. I can not afford fresh veggies all the time. So I make Beef Stew. It costs about $18 to make and it lasts me 4-5 days. That is breakfast, lunch and dinner. I augment my diet with hot dogs, hamburger, and mac and cheese. My total food bill is about $150 per month.
    .....I have noticed that the less healthy foods are cheaper than the healthier foods. I am also a diabetic so that tends to make things harder to deal with when purchasing food.

    February 24, 2012 at 5:15 a.m.
  • The price of velveeta was $3.88 a few weeks ago, yesterday, at walmarts it is $5.88 for the same size package. I guess it costs more to eat healthy.

    February 24, 2012 at 4:50 a.m.

  • We still need to feed our family healthy, well-balanced meals while keeping to a set budget. Change is the hardest thing and trying to do everything at once will have most people quitting before they even begin. You can get samples from sites like "Get Official Samples" where you can find all samples

    February 24, 2012 at 1:22 a.m.