Saturday, October 25, 2014




Advertise with us

Youth art on display at Victoria Art League

April 12, 2013 at 7:02 p.m.
Updated April 11, 2013 at 11:12 p.m.

LEFT: Victoria East High School senior Alexis Lopez won Best of Show in the high school division as part of the Victoria Art League's Youth Art contest.

2013 Youth Art Show Winners

Best of Show

Lexi Copeland, Grade 4, Home School

Kelli Nguyen, Grade 7, Howell Middle School

Alexis Lopez, Grade 12, Victoria East High School

Drawing

1, Vivian Toney, home school

Painting

1, Ellie Adrean, Dudley Elementary School; 2, Vivian Toney, and 3, Riley Shelton, both home school

Mixed Media

1, Ellie Adrean, Dudley Elementary

3-D Sculpture/Pottery

1, Riley Shelton, home school

Drawing

1, Rebecca Brown, Trinity Episcopal School

Painting

1, Bryan Bauer, home school

Mixed Media

1, Connor Yur, Schorlemmer Elementary School

3-D Sculpture/Pottery

1 and 3, Connor Yur, Schorlemmer Elementary, 2, Bryan Bauer, home school

Drawing

1 and 2, Makayla Shimek, Nazareth Academy; 3, Inara Ballard, DeLeon Elementary School; honorable mention, Christopher Braune, Schorlemmer Elementary

Mixed Media

1, Benjamin Adrean, Dudley Elementary

Drawing

1, Andrew Hicks, Trinity Episcopal; 2, Eden Skipper, Goliad Elementary School; 3, Abby Spencer, Trinity Episcopal; honorable mention, Brook Jackson, Faith Academy

Painting

1, Brook Jackson, Faith Academy; 2, Andrew Hicks, Trinity Episcopal; 3, Calise Domingue, Dudley Elementary School

Mixed Media

1, Gavin Soto, O'Connor Elementary School

3-D Sculpture/Pottery

1, Abby Spencer, 2, Andrew Hicks, both Trinity Episcopal; 3, Brook Jackson, Faith Academy

Drawing

1 and 2, Lexi Copeland, 3, Jude Schaefer, all home school, honorable mention, Makayla Chavana, DeLeon Elementary

Painting

1, 2 and honorable mention, Emma Milam, Nazareth Academy, 3, Quinn Ruschaupt, home school; honorable mention, Skylar Baxley, DeLeon Elementary

Mixed Media

1, Makayla Chavana, DeLeon Elementary

3-D Sculpture/Pottery

1, Skylar Baxley, DeLeon Elementary; 2 and 3, Ben Bauer, home school

Drawing

1, Hunter Reaves, Trinity Episcopal; 2 and 3, Ross Simnacher, honorable mention, Zachary Braune, both Schorlemmer Elementary

Painting

2, Brooke Bauer, home school

Mixed Media

1, Ross Simnacher, Schorlemmer Elementary

3-D Sculpture/Pottery

1, Rebecca Reeves, Trinity Episcopal; 2 and 3, Chalee Inamon, F.W. Gross Elementary School; honorable mention, Robin Barker and Hunter Reaves, both Trinity Episcopal, Brooke Bauer, home school

Drawing

1, Donivan Vecera, Howell Middle School; 2, Ivy Rae Skipper, Goliad Intermediate School; 3, Isabel Aguilar, Patti Welder Middle School; honorable mention, Kensley Ley, Cuero Intermediate School, Ivy Rae Skipper, Goliad Intermediate School

Painting

1, Chance Alexander, home school; 2, Katelyn Perez, Patti Welder Middle School; 3, Whitney Moreno, home school

Mixed Media

1, David Leal, 2, Eric Martinez, both Patti Welder Howell Middle School

3-D Sculpture/Pottery

1, Adriana Brown, Trinity Episcopal; 2, Chance Alexander, home school

Drawing

1, Cameron McNary, Patti Welder Middle School; 2, Landry Seitz, and 3, Jacqueline Cabrera, both Howell Middle School; honorable mention, Jordan Buehrig, Cade Middle School, Sana Serif, Howell Middle School, Brooke Reaves, Trinity Episcopal

Painting

1, Landry Seitz, Howell Middle School; 2, Aiyana Rodriguez, home school

Mixed Media

1, Andy Liang, 2, Katelin Vahalik, 3, Jazlyn Williams, all of Patti Welder Middle School; honorable mention, Cheyenne Thompson, Cade Middle School

3-D Sculpture/Pottery

1, Brooke Reaves, Trinity Episcopal

Drawing

1, Kalli Cole, 2, Stephen Orr, 3, Kalli Cole, all home school; honorable mention, Mykaila Jaegar, Cade Middle School, Drew Garcia, Howell, Middle School, Kalli Cole, home school

Painting

1, Sydney Barker, Trinity Episcopal

2, Brandon Bauer, home school

3-D Sculpture/Pottery

1, Brandon Bauer, home school; 2, Sydney Barker, Trinity Episcopal; 3, Brandon Bauer, home school

Drawing

1, Hunter Elder 2, David Ross Braune, 3, Brianna Gerther, honorable mention, Tabitha Daugherty, all Victoria West High School

Painting

1 and 2, Amber Branecky, Victoria East High School; 3, Kadaviarya Durham, West High School

Mixed Media

1, David Ross Braune, West High School

Photography

1, 2 and 3, Monica Schaefer, home school

Drawing

1, Menhal Sheikh, 2 and 3, Dawson Jacob, honorable mention, Morgan Loudenslager, all West High School

Painting

1,2,3, Luke Schaefer, home school

Mixed Media

1 and 3, Morgan Loudenslager, West High School; 2, Lindsey Moreno, home school;

Photography

1, David Garcia, West High School; 2, 3, and honorable mention, Sierra Swain, East High School

Drawing

1, Cody Taylor, home school; 2, Heidi Shay, East High School; 3, Andrew Neuvar, West High School

Painting

1, Heidi Shay, East High School; 2, Morgan Barker, St. Joseph High School; 3, Tamara McGee, East High School

Mixed Media

1, Wyatt Marks, West High School; 2, Cody Taylor, home school, 3, Heidi Shay, East High School

honorable mention, Tamara McGee, East High School, Billy York and Nathan Rodriguez, both West High School

3-D Sculpture/Pottery

1 and 2, Logan Wiggen, West High School

Drawing

1, Tyler Vargas, 2 and honorable mention, Ryan Perez, both East High School; 3, Matthew Ohlman, home school

Painting

1, Olivia Kilgore, East High School; 2, Matthew Ohlman, home school

Mixed Media

2, Chelsea Pfuhl, West High School

3-D Sculpture/Pottery

1 and 2, Chelsea Pfuhl, West High School

IF YOU GO

• WHAT: 2013 Youth Art Show

• WHEN: 1-5 p.m. now through April 25

• WHERE: The Victoria Art League, 905 S. Bridge St.

• MORE INFO: Call 361-572-0825 or email victoriatxartleague@gmail.com.

The Victoria Art League presented the 2013 Youth Art Show with a reception last Sunday at the Art League gallery.

The reception was attended by a large number of children, parents, relatives and friends.

On display in the art gallery are 211 pieces of art from youth in kindergarten through 12th grades from Victoria and the surrounding Crossroads area.

Ribbons were awarded, and Best of Show prizes were given for elementary, middle school and high school divisions.

A People's Choice award in each division will be given at the close of the show. Visitors are encouraged to vote when they visit the show.

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia