Tuesday, November 25, 2014



Advertise with us

Refugio's Thompson, Shipp named first-team all-state

By BY MIKE FORMAN - MFORMAN@VICAD.COM
Feb. 19, 2013 at 11:03 p.m.
Updated Feb. 18, 2013 at 8:19 p.m.


Refugio seniors John Wesley Shipp and Marcus Thompson never lost a regular-season game during their three years on varsity.

They went to the semifinals as sophomores, won the state championship as juniors, and advanced to the quarterfinals last season.

Shipp and Thompson played a large role in Refugio's success and were selected to the first team of the 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 2A All-State football team announced Tuesday.

The 6-foot-2, 185-pound Thompson, who has signed with Texas A&M-Kingsville, was chosen at wide receiver where he had 65 receptions for 1,640 yards and 25 touchdowns.

The 5-11, 215-pound Shipp was picked at guard where he graded out at 96 percent and had 54 pancake blocks for the Bobcats, who averaged 530 yards per game.

Refugio junior quarterback Travis Quintanilla, junior defensive lineman Devon LaFrance and junior linebacker Alex Coronado were named to the second team.

"Those are five good ones," said Refugio coach Jason Herring. "We were lucky to have them."

Hallettsville senior defensive linemen Teidrick Smith and Troy Murphy were selected to the third team. Smith also earned honorable mention at running back.

Also earning honorable mention were Edna offensive tackle Anthony Norman and linebacker John David Kallus, Schulenburg wide receiver Jeff Lara, kicker Alex Lara and punter Tyler Vornsand, Karnes City linebacker Garrett Liska and defensive back Philip Vaughan, and Industrial linebacker Will Knopp.

New Boston senior running back Damien Haskins, who has signed with Oregon State, was selected as the offensive player of the year.

Cameron Yoe senior linebacker Somari Wright was chosen at the defensive player of the year.

East Bernard's Jerry Long, who led the Brahmas to the Class 2A, Division II state championship, was named coach of the year.

TSWA CLASS 2A

ALL-STATE TEAM

FIRST TEAM

Offense

Guards - Mac Gideon, East Bernard, 6-0, 210, sr. and Jon Wesley Shipp, Refugio, 5-11, 215, sr.

Tackles -Noah Pennell, Corsicana Mildred, 5-10, 230 sr. and Willie Evans, Daingerfield, 6-4, 340, jr.

Center - Miles Muzik, East Bernard, 5-11, 205, sr.

Tight end - Chase Goldwater, Grandview, 6-4, 255, jr.

Spit ends - Colby Lee, Grandview, 6-1, 201, jr. and Marcus Thompson, Refugio, 6-2, 185, sr.

Quarterback - Jason Kopriva, Cameron, 6-0, 180, jr.

Athlete - Ty Slanina, East Bernard, 6-0, 185, sr.

Running backs - Damien Haskins, New Boston, 5-11, 215, sr.; Darius Floyd, Franklin, 6-0, 170, sr.; and Draylon Sterling, Corsicana Mildred, 6-0, 175, jr.

Place-kicker - Derrick Rucka, East Bernard, 5-9, 155, jr.

Offensive player of the year: Damien Haskins, New Boston, 5-11, 215, sr.

Defense

Linemen -De'Andre Glover, Hempstead, 6-2, 215, sr.; Randle Lane, Cameron, 6-0, 205, sr.; Edgar Luna, Cameron, 6-3, 270, sr.; Anthony Hadnot, Newton, 5-11, 215, jr.

Linebackers -Cody Rosales, East Bernard, 6-1, 185, jr.; Calvin Bryant, Daingerfield, 5-10, 180, jr.; Somari Wright, Cameron, 6-1, 204, jr.; and Corey Jenkins, Newton, 6-0, 205, sr.

Backs -Jeremy Ballard, Corsicana Mildred, 6-0, 165, sr.; Grant Aschenbeck, East Bernard, 6-2, 190, jr.; Tyler Sapp, Cameron, 6-0, 163, sr.; and LaQuinton Sargent, Hempstead, 5-0, 170, sr.

Punter -Jason Kopriva, Cameron, 6-0, 180, jr.

Kick returner -Mikechell Potts, Arp, 5-6, 160, sr.

Defensive Player of the Year: Somari Wright, Cameron, 6-1, 204, jr.

Coach of the Year: Jerry Long, East Benard.

SECOND TEAM

Offense

Guards - Wesley Holmes, New Boston, 6-1, 285, jr. and Fernando Rodriguez, Dangerfield, 6-2, 295, sr.

Tackles - Michael Walling, Wall, 6-6, 240, sr. and Kyre Lewis, Hughes Springs, 6-1, 300, jr.

Center - Tyler Vrazel, Cameron, 6-3, 200, sr.

Tight end - Lucas Askew, Harmony, 6-6, 215, sr. and Edward Cardoza, Nocona, 5-11, 186, sr.

Spit ends - Edwin Mims, Daingerfield, 5-10, 175, sr. and Boston Hudson, Canadian, 6-0, 150, jr.

Quarterback - Travis Quintanilla, Refugio, 5-10, 180, jr.

Athlete - Nic Shimonek, Corsicana Mildred, 6-4, 205, sr.

Running backs - Grant Eubank, Wall, 5-8, 165, sr.; Jeffery Wilson, Elkhart, 6-1, 190, jr. ; and (tie) Glenn Roberts, East Chambers, 5-8, 175, sr. and Tate Fenoglio, Nocona, 5-10, 171, sr.

Kicker - Devin O'Sullivan, Corsicana Mildred, 6-0, 180. jr.

Defense

Linemen -Jordan Darr, East Bernard, 6-1, 225, sr.; Devon LaFrance, Refugio, 6-3, 205, jr.; Justin Lawler, Pottsboro, 6-5, 220, sr.; Damon Evans, Sonora, 5-11, 190, sr.

Linebackers -Tanner Norman, Elysian Fields, 6-0, 200, jr.; Alex Coronado, Refugio, 6-1, 195, jr. ; Trevor Long, East Bernard, 6-5, 205, jr. ; and Tyler Loven, White Oak, 5-10, 200, sr. 153

Backs -Javolick Garrett, Tatum, 6-1, 185, sr.; Chad McKinney, Hughes Springs, 5-11, 170, jr.; Hayden Hill, Nocona, 5-11, 166, sr.; and Corey Smith, Daingerfield, 5-10, 165, jr.

Punter -Ryan Payne, Centerville, 5-10, 170, sr.

Kick returner -D.J. Dean, Newton, 5-11, 180, sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards - Alejandro Montano, Eastland, 5-8, 245, sr. and (tie) Ronnie Marsh, Winona, 6-0, 205, sr. and Darius Whiting, Tatum, 6-1, 265, sr.

Tackles - Jordan Mattox, Newton, 6-0, 265, jr. and Jesse Salgado, Nocona, 5-11, 212, sr.

Center - (tie) Kadarrian Chism, Hughes Springs, 5-9, 222, sr. and Ryan Johnson, Muleshoe, 5-10, 225, sr.

Tight end - Devan Cavazos, Crane, 6-2, 190, sr.

Spit ends - Aaron Mitchell, Teague, soph. and Jansen McCurdy, White Oak, 5-11, 180, jr.

Quarterback -(tie) Ben Arbuckle, Canadian, 6-3 ,175, jr. and Trevor Spear, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.

Athlete - Michael Roberson, Arp, 5-8, 170, sr.

Running backs - Kevin Shorter, Newton, 6-1, 187, jr.; Luis Lopez, San Diego, 5-9, 215, sr.; Keaton Denio, Cameron, 5-9, 175, sr. ; Jose Dominguez, Buffalo, 5-7, 180, sr.

Place-kicker - Michael Evans, Cameron, 5-10, 175, jr.

Defense

Linemen -Teidrick Smith, Hallettsville, 6-1, 225, sr.; Thomas Finigmow, Corsicana Mildred, 5-9, 210, sr.; Troy Murphy, Hallettsville, 6-2, 250, sr.; and Jerical Hardeman, New Boston, 6-3, 246, sr.;

Linebackers -Bradley Dills, Leonard, 6-2, 175, sr.; Garrett Gibson, Gladewater Union Grove, 6-1, 223, jr. ; and Ty Tolleson, Lone Oak, 5-8, 165, sr.

Backs - Logan Meuth, Lexington, 5-10, 165, sr.; Zane Barge, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.; Shawn Hooks, Daingerfield, 5-6, 150, sr. ; and Jamarcus Johnson, Hearne, 5-10, 180, sr.

Punter -Jacob Fielden, 5-11, 160, Big Sandy Harmony, jr.

Kick returner -Draylon Sterling, Corsicana Mildred, 6-0, 175, jr.

HONORABLE MENTION

Offense

GUARDS

Josh Anton, Hughes Springs, 5-10, 220, sr.; Shawn Atwood, Muleshoe, 6-2, 195, sr.; Corey Ayers, Arp, 6-0, 260, sr. ; PJ Caparelli, Bowie, 6-0, 218, jr. ; Zachary Pizzini, San Diego, 6-1, 245, sr. ; Derek Shaefer, Cisco, 6-3, 190, sr. ; Scott Tucker, McGregor, 5-10, 250, sr. ; Parker West, Henrietta, 6-2, 270, sr.

TACKLES

Christian Bosquez, Bangs, 5-9, 215, sr. ; Dimitri Bowie, Arp, 6-1, 240, sr.; Tanner Dewbre, Abernathy, 6-6, 300, jr.; Tristan Durden, Tatum, 6-4, 300, sr. ; Jaime Espinoza, Colorado City, 5-10, 270, sr. ; Eli Garcia, George West, 6-3, 305, jr.; Fabian Gutierrez, Colorado City, 5-10, 270, sr. ; Chase Hibbeler, Lexington, sr. ; Heath Holt, Bogata Rivercrest, 6-3, 300, sr. ; Dustin House, Frankston, 6-2, 265, sr.; Alex Mayes, Van Alstyne, 6-5, 286, sr.; Tony Molina, Muleshoe, sr.; Anthony Norman, Edna, 6-2, 255, jr.; Cody Rhodes, Palmer, 6-3, 250, sr.; Joshua Roberts, Hempstead, 6-2, 275, jr.; Charlie Thomas, Coleman, sr. ; Bryan Townsend, Whitesboro, 6-2, 282, sr. ; Blake Washington, Godley, 6-1, 265, sr.; Kipp Welch, Boling, sr.

CENTERS

Trevor Davis, Crane, 6-0, 225, jr. ; Cody Francis, Wall, 6-2 260, sr. ; Tyler Gibson, Newton, 6-1, 250, jr.; Jake Johnson, Colorado City,6-0, 210, sr. ; Kyle Lester, Whitesboro, 6-0, 258, sr.; Derick Spargo, Idalou, 5-8, 278, sr.

TIGHT ENDS

Zack Bassham, Hughes Springs, 5-11, 170, sr.; Eric Van Pelt, Newton, 6-2, 225, sr.;

Kade Wimberley, Sonora, 6-2, 240, sr.

WIDE RECEIVERS

Shawn Hooks, Daingerfield, 5-8, 165, sr.; Marcus Irons, McGregor, 6-0, 165, sr.; Travis Jones, Howe, 6-2 ,170, sr.; Jeff Lara, Schulenburg, 6-0, 180, jr.; Josh Quinn, Sunnyvale, 6-3, 175, jr.; Austin Ross, Muleshoe, 6-0, 155, jr.; Dallas Sewell, Pottsboro, 5-9, 165, sr.; Jacob Schmidt, San Angelo Grape Creek, sr.; Colton Shuffield, Cameron, jr.; Oscar Trevino, Alpine, 5-8, 150, sr.; Jason Washington, Lexington, 5-10, 165, sr.

QUARTERBACKS

Keris Alexander, Daingerfield, 6-0, 185, jr.; Troy Allison, McGregor, 6-2 ,180, jr.; Taylor Cornelius, Bushland, 6-3, 170, jr.; Kogan Garrett, Lexington, 6-0, 190, sr.; Evan Moore, Alpine, 6-0, 165, jr.; Austin Skinner, Teague, 6-0, 184, soph.; Will Smith, Hempstead, 5-8, 160, soph.; Caleb Wood, Muleshoe, 6-1, 175, sr.

RUNNING BACKS

Brandon Allen, Eastland, 6-0, 205, sr. ; Cordarius Anderson, Daingerfield, 5-7, 165, jr.; DJ Brown, Post, 5-6, 145, jr.; Fino Cardona, Boyd, 5-9, 175, jr.; Hunter Fritscher, Crawford, 5-7, 180, sr.; Tyler Garrison, Scurry-Rosser, 5-11, 185, sr.; Phillip Garza, Poth, 5-10, 185, sr.; Ragan Henderson, Rice, 6-1, 235, sr.; Collin Kilcrease, Whitesboro,6-1, 191, jr. ; Darien Lopez, Sonora, 5-10, 160, sr.; Jordan Martinez, Grandview, 6-0, 185, soph.; Michael Martinez, Hughes Springs, 6-0, 185, sr. ; Ryan Payne, Centerville, sr. ; Mason Reed, Cisco, 6-1, 195, jr.; Carson Skala, Rogers, 5-9, 180, jr. ; Cory Solomon, Tolar, 5-10, 180, jr.; Teidrick Smith, Hallettsville,6-1, 225, sr. ; Bryce Steele, Como-Pickton, 6-3, 215, sr.

PLACE-KICKERS

Casey Crenshaw, Sunnyvale, 6-2, 210, jr.; Tyler Ellis, Blooming Grove, 5-9, 160, soph.; Alex Lara, Schulenburg, 5-10, 145, soph.; Carlos Macias, Daingerfield, 5-8, 160, sr.

DEFENSE:

LINEMEN

Everett Baker, Pottsboro, 6-6, 245, sr.; Jacob Beckwith, Bangs 6-0, 200,. sr.; Keaton Blanton, Tatum, 6-2, 308, jr.; Brett Boles, McGregor, 5-9, 165, jr. ; Devin Boyd, Tatum, 5-10, 175, soph.; Kadarrian Chism, Hughes Springs, 5-9, 220, sr.; Cortez Crosby, Commerce, 6-1, 270, sr.; Elijah Cross, Sonora, 5-10, 220, soph.; Jaime Espinoza, Colorado City, 5-10, 270, sr.; Willie Evans, Dangerfield, 6-4, 340, jr. ; Sadarius Figures, Jefferson, 6-1, 215, sr.; Todd Glass, Lexington, 6-0, 180, sr.; Nathaniel Gill, Post, 5-11, 195, sr.; Jamal High, Centerville, sr.; Garrett Johnson, Jacksboro, jr.; Austin Lee, East Bernard, 6-1, 250, sr.; Ronnie Marsh, Winona, sr.; Aroldo Nandin, Gunter, 5-9, 255, sr.; Stephen McPeters, Clarksville, 6-6, 215, sr.; Sam Powers, Sonora, 6-2, 220, sr.; Shaquille Rollins, Troup, 6-2, 220, sr.; Dra Ross, Palestine Westwood, 6-0, 185, sr. ; Ryan Rogers, Littlefield, 6-5, 225, sr. ; Colton Schwartz, Lago Vista, 5-11, 196, jr. ; Jacolby Simpson, Daingerfield, 6-0, 305, sr.; Justin Spurlin, Waskom, 5-5, 140, jr. ; Rodney Warren, Brownfield, 6-0, 190, sr.; Conrad Willett, Bowie, 6-2, 205, sr.; Riley Woodruff, Ballinger, 6-0, 240, sr.; Clay Vance, Elysian Fields, 6-1, 215, sr.

LINEBACKERS

Chandrin Amie, Waskom, 5-9, 145, fr.; Caleb Armstrong, Grandview, 6-2, 224, jr.

; Drew Benge, Godley, 6-0, 210, sr.; Eric Berryhill, Hughes Springs, 5-9, 175, sr.; Paul Stokers, Garrison, 5-10, 165, sr.; Adrian Cooper, Life School Red Oak, 5-8, 160, soph.; Austin Dooley, Breckenridge, 6-0, 165, soph.; Colby Earley, Cooper, soph.; Shane Finney, Hughes Springs, 5-10, 165, sr.; Devon Hoelscher, Ballinger, 5-10, 175, sr. ; TodCenterville Jackson, Bowie, 5-11, 225, sr.; Jake Johnson, Colorado City, 6-0, 210, sr.; Will Knopp, Vanderbilt Industrial, 6-0, 220, sr.; David John Kallus, Edna, 6-0, 185, jr. ; Garrett Liska, Karnes City, sr. ; Kiano Lucas, Tatum, 5-11, 200, sr. ; Dru Lust, Abernathy, 6-0, 180, jr.

Luke Lowry, Franklin, sr.; Tyler Meyer, Lexington, 5-10, 165, sr.; Godswill Nweke, Sunnyvale, 6-3, 215, sr.; Luis Ojeda, Eastland, 5-8, 175, sr.; Mason Reed, Cisco, 6-1 195, jr.; Jose Regalado, Muleshoe, 5-9, 175, jr.; David Riley, Bushland, 5-10, 170, sr.

Brady Rosenquist, Wall, 6-0, 175, sr.; Trent Schwartz, Wall, 5-10, 190, sr.

Brazos Sepert, Maypearl, 6-1. sr.; Tanner Shaw, Bangs, 5-11, 180. jr.; Sam Shirley, Holliday, 6-1, 175, sr,; Christian Sims, McGregor, 5-8, 160, jr.; Chris Smith, Jefferson, 5-10, 180, jr.; Billy Speights, Nocona, 6-1,221, sr.; Gunner Tatum, Crane, 5-10, 195, jr.; Caleb Taylor, Alba-Golden, 6-1, 215, sr.; Travis Whiteside, Blooming Groove, 5-9, 160, jr.; Shelton Zarate, Coleman, 5-10, 220, sr.

DEFENSIVE BACKS

Lorenzo Castilleja, Hearne, sr. ; Chance Campbell, Sonora, 5-11, 170, jr. ; Martin Chaires, McGregor, 5-10, 160, sr. ; B.J. Dollins, Tolar, 6-0, 185, sr.; Daniel Davila, Comanche, 5-10, 155, jr.; D.J. Dean, Newton, 5-11, 180, sr.; Bryce Dinger, Nocona, 5-8, 143, sr. ; Aaron Doddy, Hooks, 6-4, 190, sr. ; Manuel Garcia, Banquete, 5-8, 165, sr.; Cort Harris, Centerville, sr. ; Dalton Holley, Post, 6-0, 165, sr.; Jawaun Johnson, New Boston, 6-2, 180, jr.; Eriq Mitchell, Lexington, 6-1, 210, jr.; Luke Parrish, Tom Bean, 5-9, 165, sr.; Seth Reagan, Idalou, 6-1, 185, sr.; Michael Roberson, Arp, 5-8, 170, sr.; Kelton Scales, Clarksville, 5-7, 160, sr.; Draylon Sterling, Corsicana Mildred, 6-0, 174, jr.; Ty Slanina, East Bernard, 6-0, 182, sr.; Luke Tibbets, Winnsboro, sr.; TJ White, Coahoma, sr. ; Philip Vaughan, Karnes City, 5-8, 155, sr.; Buck Wilson, Commerce, 5-10, 160, sr.

PUNTERS

Brady Jones, George West, 6-0, 190, sr.; Mikey Pippins, Tuscola Jim Ned, sr.; Tyler Vornsand, Schulenburg, jr.

KICK RETURNERS

DJ Brown, Post, 5-6, 145, jr.; Darien Lopez, Sonora, sr.; A.J. Phillips, Crockett, 5-8, 170, fr.

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia