Thursday, October 30, 2014



Advertise with us

East's Lofton named second-team all-state

By BY MIKE FORMAN - MFORMAN@VICAD.COM
Feb. 21, 2013 at 5:03 p.m.
Updated Feb. 20, 2013 at 8:21 p.m.


Local selections to team

Following are area selections to the 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 4A All-State football team.

Second Team

Kick Returner: Deondric Lofton, jr., Victoria East.

Honorable Mention

Offensive Tackle: J.R. Perez, Calhoun.

Wide Receiver: Deondric Lofton, Victoria East.

Quarterback: Hunter Boerm, Calhoun.

Defensive Line: Albert Gonzalez, Calhoun.

Linebacker: Marcus Klamm, Calhoun.

Victoria East opponents usually avoided kicking to Deondric Lofton.

Lofton made them regret it when he did get the opportunity.

The 5-foot-11, 175-pound junior returned 10 kicks for 336 yards and three touchdowns and was named as a kick returner to the second team of the 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 4A All-State football team released Thursday.

Lofton also earned honorable mention at wide receiver.

Calhoun offensive tackle J.R. Perez, quarterback Hunter Boerm, defensive lineman Albert Gonzalez and linebacker Marcus Klamm received honorable mentions.

Denton Guyer quarterback Jerrod Heard was named as the Offensive Player of the Year.

Defensive linemen Daeshon Hall, of Lancaster, and Tyus Bowser, of Tyler John Tyler, were selected as co-Defensive Players of the Year.

Joe Willis, who led Cedar Park to the Division II state championship, was named Coach of the Year.

CLASS 4A TSWA

ALL-STATE TEAM

FIRST TEAM

Offense

Guards - Tyler Preston, Georgetown, 6-2, 270, jr. and Jeff Jordan, Corsicana, 6-6, 340, sr.

Tackles - Patrick Morris, Denton Guyer, 6-3, 265, sr. and Andrew Billings, Waco, 6-1, 305, sr.

Center - William Barns, Highland Park, 6-2, 260, sr.

Tight end - Derrick Griffin, Rosenberg Terry, 6-6, 214, sr.

Spit ends - Fred Ross, Tyler John Tyler, 6-2, 185, sr. and Marcell Ateman, Wylie East, 6-5, 205, sr.

Athlete - Jerrod Heard, Denton Guyer, 6-2, 180, jr.

Quarterback - Greg Ward, Tyler John Tyler, 5-11, 165, sr.

Running backs - James White, Pearland Dawson, 6-1, 200, sr.; Ke'aun Kinner, Little Elm, 5-9, 180, sr.; and Jabari Anderson, Wylie East, 5-8, 185, sr.

Place-kicker - Josh Sparkman, Wolfforth Frenship, 6-0, 175, sr.

Offensive player of the year: Jerrod Heard, Denton Guyer, 6-2, 180, jr.

Defense

Linemen - Daeshon Hall, Lancaster, 6-6, 230, sr.; Junel Barnes, Georgetown, 6-1, 212, sr.; K.J. Smith, Frisco Centennial, 6-2, 250, sr.; and (tie) Deon Hollins, Fort Bend Marshall, 6-2, 235, sr.; Justin Manning, Dallas Kimball, 6-2, 275, sr.; and Tyus Bowser, Tyler John Tyler, 6-3, 230, sr.

Linebackers - Reggie Chevis, Houston Sharpstown, 6-2, 245, sr.; Stephen Smith, Wolfforth Frenship, 5-11, 220, sr.; Jackson Paine, Cedar Park, 6-0 195, sr.; and Nick Uretsky, San Antonio Alamo Heights, 6-1, 210, sr.

Backs - Nick Harvey, Lancaster, 5-11, 180, jr.; Ranthony Texada, Frisco Centennial, 5-10, 160, 5-10, 160, sr.; (tie) Cade Davis, Wolfforth Frenship, 5-11, 175, sr.; Brandon Boone, Georgetown, 6-3, 215, sr.; and Jordan Vise, Leander Rouse, 6-0, 185, sr.

Punter - Josh Stevens, EP Irvin, 6-2, 205, jr.

Kick returner - Michael Blanco, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 165, sr.

Defensive player of the year: (tie) Daeshon Hall, Lancaster, 6-6, 230, sr. and Tyus Bowser, Tyler John Tyler, 6-3, 230, sr.

Coach of the year: Joe Willis, Cedar Park

SECOND TEAM

Offense

Guards - Daniel McCarty, San Antonio Alamo Heights, 6-4, 280, sr. (tie) Darius Moore, Fort Bend Marshall, 6-4, 285, sr. and Trevor Melugin, Prosper, 6-2, 305, sr.

Tackles - Joas Aguilar, Birdville, 6-5, 295, sr. and Austin Hisler, Cedar Park, 6-4, 240, sr.

Center - Davis Geerts, Cedar Park,6-4, 250, jr.

Tight end - Jesse Brubaker, Wylie East, 6-4, 263, sr.

Spit ends - Kadarrius Cannon, Mount Pleasant, 6-1, 175, jr. and Torii Hunter Jr., Prosper, 6-2, 180, sr.

Quarterback - Jake Hubenak,Georgetown, 6-3, 190, sr.

Athlete - Demarcus Ayers, Lancaster, 5-11, 170, sr.

Running backs - D'Maujeric Tucker, Wolfforth Frenship, 5-10, 180, sr.; Aaron Jones, El Paso Burges, 5-11, 175, sr.; and (tie) Willy Ivery, Sulphur Springs, 5-10, 185, jr. and Teriyon Gipson, Dallas Kimball, 5-9, 168, sr.

Place-kicker - Mick Ellis, Lovejoy, jr.

Defense

Linemen - Derick Roberson, San Antonio Brennan, 6-4, 225, jr.; A'Shawn Robinson, Fort Worth Arlington Heights, 6-5, 300, sr.; Wadih Eljuri, Cedar Park, 6-0, 200, sr.; and Deon Brown, Angleton, 5-10, 230, sr.

Linebackers - Dylan Douglass, Canyon, 6-3, 225, jr.; Terence Belton, Denton Guyer, 6-0, 216, sr.; Malik Jenkins, Ennis, 6-3, 215, sr.; (tie) Grant Watanabe, San Antonio Brennan, 5-11, 216, jr. and Tim Lapgalia, Leander Rouse, 6-3, 225, sr.

Backs - Tony Brown, Beaumont Ozen, 6-0, 185. jr.; Terry Ausborne, John Tyler, 5-11, 165, jr.; Adrian Norwood, Waco, 5-11, 185, sr.; and Raffaele Gaines, Mesquite Poteet, 6-1, 175, sr.

Punter - Zach Sinor, Medina Valley, 6-1, 190, jr.

Kick returner - (tie) Deondric Lofton, Victoria East, 5-11, 175, jr. and Eugene Wright, Rosenberg Terry, 5-9, 166, sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards - Draven Taylor, Dallas Adamson, 6-2, 290, sr. and Rylan Veigel, Canyon, 6-5, 275, jr.

Tackles - (tie) Maurice Porter, Fort Bend Marshall, 6-6, 296, sr.; Jacob Hildebrand, Georgetown, 6-5, 240, sr.; and Guy Roecker, Lovejoy, 6-0, 210, sr.

Center - (tie) Dalyn Bearden, Wolfforth Frenship, 6-5, 295, sr. and Jacob Bragg, Nacogdoches, 6-3, 285, sr.

Tight end - Chad Whitehead, Cedar Park, 6-3, 225, jr.

Spit ends - Randy Knightner, Georgetown, 5-10, 175, sr. and Addison Bustos, Amarillo Caprock, 5-10, 186, sr.

Quarterback - Brad Macek, Sulphur Springs, 5-9, 185, sr.

Athlete - Nathan Grimm, Cedar Park, 6-4, 180, 6-3, 225, jr.

Running backs - Austin Walter, Crosby, 5-8, 170, sr.; (tie) Joshawa West, Angleton, 5-10, 170, sr.; Christian Sims, Waco, 6-0, 189, sr.; and Orly Solis, Roma, jr.

Place-kicker - (tie) Jose Flores, Red Oak, 6-1, 160, sr.; Davis Williamson, Lubbock Monterey, 5-11, 165, jr.; Dylan Cook, Wylie East, 6-0, 175, sr.; and Aldo Sanchez, Mission, 6-1, 185, sr.

Defense

Linemen - Andrew Billings, Waco, 6-1, 305, sr.; Graysen Schantz, Lake Dallas, 6-3, 230, sr.; Koby Couron, Nederland, 6-3, 235, sr.; and Thomas Ferguson, Denton Guyer, 6-1, 220, jr.

Linebackers - Kahlee Woods, Sherman, 6-1, 235, sr.; Quinton Grant, Manor, 5-11, 215, sr.; Bradley Goldstein, WF Rider, jr.; and Jace Lacaille, Georgetown, 5-10, 210, jr.

Backs - Dakota Austin, Lancaster, 5-11, 170, sr.; Desmond Lockett, Brenham, 5-8, 155, jr.; Michael Blanco, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 165, sr.; and Justin Dunning, Whitehouse, 6-3, 195, soph.

Punter -Caleb Lewallen, Humble Kingwood Park, 5-10, 160, jr.

Kick returner -Matt Sanchez, Georgetown, 5-11, 175, sr.

CLASS 4A

HONORABLE MENTION

OFFENSE

GUARDS

Trevor Lee, Lubbock Monterey, 5-11, 235, sr.; Mason McGinty, WF Rider, sr.; Kyle McKinney, Boerne Champion, 6-3, 295, sr.; Daniel Vidaurri jr.;, SA Brennan, 6-0, 230, jr.

TACKLES

Reed Darragh, Buda Hays, 6-4, 270, sr.;Rawlstan Decoteau, Angleton, 6-1, 255, sr.; Terrance Franklin, Sherman, 6-1, 255, jr.; Cody Hayes, FW Eastern Hills, 6-6, 281, sr.; Eduardo Hermosillo, Edcouch-Elsa, sr.; Jenner Jackson, Sulphur Springs, 6-2, 250, sr.; Garrett Neuman, Medina Valley, 6-4, 310, sr.; JR Perez, Port Lavaca Calhoun, 5-10, 275, sr.; Forrest Reedy, Huntsville, 6-4, 300, sr.; Harrison Sorge, WF Rider, 6-5, 290, sr.; Cory Stitle, Aledo, jr.; Toriese Thomas, Waco High, 6-4, 327, sr.; Dillon Vaughan, Calallen, 6-0, 283, sr.; Hayden Wall, Hallsville, 6-4, 275, sr.

CENTERS

Jacob Aguilar, Waxahachie, 6-1, 300, sr.; Jesus Carrasco, Alice, 6-0, 185, sr.; Chris Jones, Corsicana, 6-2, 300, jr.; Austin Knotts, Barbers Hill, 6-1, 233, sr,; Erik Ramirez, EP Del Valle, 6-3, 265, sr.;

TIGHT END

Billy Won, Austin McCallum, 6-1, 220, sr.

SPLIT ENDS

Tyler Ahrens, Kerrville Tivy, 6-4, 187, sr.; Ryan Bedford, Georgetown, 6-1, 180, sr.; Dylan Cantrell, Whitehouse, 6-3, 205, sr.; Kelton Evans, Manor, 5-8, 165, sr.; Garrett Gray, Marble Falls, 6-5, 191, jr.;Cole Hill, Sulphur Springs, 5-8, 175, sr.;Gregory Hogan, Humble Summer Creek, 6-2, 175, sr.; Quan Jones, Wylie East, 6-5, 200, sr.; Deondric Lofton, Victoria East, 5-11, 175, jr.; J.T. Luper, Sherman, 5-10, 170, sr.; -Matthew Merino, CC Ray, 5-9, 160, jr.; Coleman Patterson, Whitehouse, 6-0, 175, jr.; Robbie Rhodes, FW Southwest, sr.;

QUARTERBACKS

Hunter Boerm, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 185, jr.; Quade Coward, Cleburne, 6-4, 210, sr.; Pate Davis, Aledo, sr.; Montravious James, Mount Pleasant, 5-11, 170, sr.; Lamar Jordan, Frisco Centennial, 5-10,. 180, sr.; Caleb Kimbro, Buda Hays, sr.; Patrick Mahomes, Whitehouse, 6-2, 185, jr.; Justin Martin, Birdville, sr.; Garrett McCain, Wylie East, jr.; Parks McNeil, Kerrville Tivy, sr.; Traynham Moore, Waco High, 6-0, 228, jr.; Marcus Mosley, CC Ray, 6-0, 170, sr.; Kyle Poeske, Boerne Champion, 6-2, 185, sr.; Mike Richardson, Marble Falls, 6-1, 195, sr.; Aaron Sharp, Humble Summer Creek, 6-3, 185, jr.; Dru Smith, Sherman, 6-0, 195, sr.; Davis Webb, Prosper, 6-5, 215, sr.;Jordan Wood, Friendswood, 6-3, 190. sr.

RUNNING BACKS

Cameron Bausley, Red Oak, 5-10, 185, sr.; Travon Benton, Lubbock Monterey, 5-8, 190, jr.; Larry Cheeks, Crowley, 5-9, 165, sr.; Tre Guyton, Rudder, sr.; Kendrick Hopkins, Nederland, 5-8, 175, jr.; Buddy Ivery, Sulphur Springs, 5-7, 185, sr.; Ben Mata, Medina Valley, sr.; Billy McClary, Leander Rouse, 5-11, 185, so. Tyrone Owens, Manor, 5-9, 174, jr.; Dae Payton, Pflugerville Connally, 6-0, 215, sr.; Geremiah Satele, EP Chapin, sr.; Aaron Stevenson, FW Western Hills, 6-0, 190, sr.; Keon Taylor, Houston Wheatley, 5-8, 175, sr.; Eugene Wright, Rosenberg Terry, 5-9, 166, sr.; Josh Woods, Amarillo, 5-9, 190, sr.

PLACE-KICKERS

Juan Carranco, Dayton, 5-10, 175, sr.; Noe Diaz, Tyler John Tyler, sr.; Ben Diaz, Waco High, 5-7, 145, sr.;Daniel Portillo, Pflugerville Connally, 6-0, 150, sr.; Austin Roan, Sherman, 5-10, 170, jr.; Austin Shoemake, Frisco Centennial, 5-9, 200, sr.; Destin Wilkins, Whitehouse, 6-0, 170, sr.

DEFENSE

LINEMEN

Colby Bradford, Hallsville, 6-2, 205, sr.; Jesse Brubaker, Wylie East, 6-4, 263, sr.; Spencer Cook, Houston Sharpstown, 6-1, 275, sr.;Brock Drummond, Georgetown, 6-1, 200, sr.; Dylan Duff, Calallen, 6-0, 260, sr.; Carson Dunn, Wolfforth Frenship, 230, sr.; Evan Ferguson, SA Brennan, 5-9, 190, jr.;Cantrell Gaines, Austin Travis, 6-1, 270, sr.; Albert Gonzalez, Port Lavaca Calhoun, 5-9, 245, sr.; Jarrett Hall, Corsicana,6-0, 185, sr.; Silvester Hayes, Dallas South Oak Cliff, 6-2, 207, jr.; Jonathan Hunt, Texas High, 6-1, 300, sr.; Malik Jefferson, Mesquite Poteet, 6-2, 210, soph.; Anthony Lee, Thurgood Marshall, 6-2, 296, sr.; McKendric McKenzie, Dallas South Oak Cliff, 6-3, 245, sr.; Chris Mobley, John Tyler, 6-1, 235, sr.; P.J. Murphy, Prosper, 6-1, 194, sr.;

Garrett Neiman, Georgetown, 6-0, 220, sr.;Clement Oyewale, Manor, 6-0, 210. sr.; Brock Pryor, Nederland, 6-2, 280, sr.; Cody Ribble, WF Rider, 6-1, 200, jr.; Caleb Riddle, EP Burges, 6-1, 210, sr.;Regi Rodriguez, Barbers Hill, 6-0, 230, sr.; Kyle Rutherford, Wolfforth Frenship,6-3 225, sr.; Slayton Shiels, Lovejoy, 6-3, 220, sr.; Keith Tambe, Cedar Park, sr.;Micah Thomas, Cedar Park Vista Ridge, 6-2, 245, jr.; Robert Trevino, Edcouch-Elsa, 5-9. 180, jr.

LINEBACKERS

Bucky Barrera, Edcouch-Elsa, jr.;13 Eric Flores, Mission, 5-10, 165, sr.; Ja'Michael Adams, Brenham, jr.;Leo Adams, Alice, 5-11, 210, sr.; Darryl Battles, West Mesquite, 5-9, 206, sr.; Jon Bennett, EP Horizon, 5-9, 210, sr.; Eddie Brock, Cedar Park Vista Ridge, 5-8, 190. sr.; Gumaro Cuellar, Mercedes, sr.; Nika Davis, Waco High, 6-0, 187, jr.; Cayden Ferrill, Hallsville, 5-11, 205, sr.; Zach Finley, Wolfforth Frenship, 215, jr.;-Esteban Flores, Pharr Valley View, 5-7, 180, sr.; Max Flores, EP Chapin, 5-8, 175, sr.;

Richard Franklin, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 185, sr.; Richard Gipson, Tyler John Tyler, 6-2, 220, sr.; Bryce Green, Highland Park, 6-0, 210, sr.; John Handowski, Floresville, 6-2, 215, sr.; Josh Harris, Frisco Wakeland, 6-1, 210, sr.; Malik Jefferson, Mesquite Poteet. 6-3, 220, soph.; Marcus Klamm, Port Lavaca Calhoun, 5-9, 175, sr.; Thomas Kotecki, Lovejoy, 5-11, 215, sr.; Trey Miller, Prosper, 6-1, 190, sr.; Jordan Mittie, Aledo, 6-2, 215, jr.; Blair Murski, Georgetown, 5-11, 190, sr.; Geraldo Perez, Mercedes, 5-5, 195, sr.; Anthony Rhone, Texarkana Texas, 6-2, 215, jr.; Alberto Roque, Mission, 5-10, 200, sr.; Drew Scolaro, Lovejoy, 5-11, 180,. sr.; Terrell Singleton, Denton Guyer, sr.; Korbin Stampley, Nederland, 6-1, 210, sr.; Kade Young, Calallen, 6-1, 220, jr.

DEFENSIVE BACKS

Mason Alexander, Georgetown, 6-0, 170, sr.; D.J. Arnold, WF Rider, 6-0, 185, sr.; Colby Campbell, Whitehouse, 6-0, 190, sr.; Victor Davis, Rosenberg Terry, 6-2, 182, sr.; Carlos De Lara, EP Del Valle, 6-1, 180. sr.; James Felderhoff, Hutto, sr.; David Fernandez, Pharr Valley View, 5-6, 155, sr.; Jordan Hume, Sherman, 5-11, 175, jr.; Traven Johnson, John Tyler, 6-1, 190, sr.; Alvin Jones, EP Burgess, 5-11, 180, sr.; Colton Kimler, Nederland, 6-2, 205, jr.; Aaron Ladson, SA Highlands, 5-10, 170, sr.; Jake Margezowitz, Boerne Champion, 6-3, 210, sr.; Darrel Minifee, Jacksonville, 6-0, 150. sr.; Larry Pryor, Sulphur Springs, 6-1, 200, soph.;Zach Saffle, Lovejoy, 6-1, 185, sr.; Jacoby Smith, Houston Wheatley, sr.;Tre Smith, Crowley, 5-8, 148, jr.; Hilario Soto, EP Horizon, 5-10, 155, sr.; Tyler Webb, Prosper, 6-1, 175, jr.;Shea Wood, Aledo, 5-10, 170, sr.; Bryan Valle, Edcouch-Elsa, jr.

PUNTERS

Dylan Cook, Wylie East, 6-0, 175, sr.; Noe Diaz, Tyler John Tyler, 5-10, 195, sr.; Luc Swimberghe, Lindale, 6-0, 185, sr.

KICK RETURNERS

Armando Garza, CC Ray, soph.; Mason Hays, 6-0, 175, soph.; J.T. Luper, Sherman, 5-10, 170, sr.; Marek Reyes, Marshall, 5-8, 160, sr.; Zach Saffle, Lovejoy Lucas, 6-1, 185, sr.; Sergio Guerrero, Mission, sr.

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia