Friday, October 31, 2014



Advertise with us

Two El Campo seniors picked to second-team all-state by TSWA

July 25, 2013 at 2:25 a.m.


El Campo's Bryce Brandl and Beau Talley helped lead the Ricebirds into the playoffs this year, and were rewarded by earning second-team all-state honors from Texas Sports Writers Association on Wednesday.

Brandl, who will be at Texas State playing baseball this upcoming school year, was the offensive player of the year on the Victoria Advocate's 2013 all-area baseball team. He batted .419 this season with two homers and 20 RBIs and stealing 12 bases.

He also earned District 25-3A MVP honors this year.

Tally was first team all-area this year at first base. The senior batted .363 this year with two home runs and 28 RBIs and 15 stolen bases.

Earning honorable mention from the Crossroads was Will Thurman, Reagan Jacobs and Ryan Kvinta from Yoakum, Logan Goebel from Cuero and Blaine Fuechec, Clay Kresta and Michael Wall from El Campo.

La Grange third baseman Logan Vinklarek was named player of the year by the sports writers. He was also honorable mention as a pitcher.

Brad Harbers from La Grange was named the coach of the year.

TSWA CLASS 3A ALL-STATE

FIRST TEAM

Pitchers - Ty Damron, Krum, sr.; Matt Tincher, Mineral Wells, sr. and Garrett Johnston, Graham, sr

Catcher - Corey Simpson, Sweeny, sr.

First baseman - Jake Gollihar, Splendora, sr.

Second baseman - (tie) Trey Gallegos, Sinton, sr. and Jordan Gore, Silsbee, jr.

Shortstop - (tie) Scotland Church, Lubbock Cooper, sr. and Tanner Fritsch, La Grange, sr.

Third baseman - Logan Vinklarek, La Grange, sr.

Outfielders - Chandler Patterson, Lubbock Cooper, sr.; Ethan Brinkley, Rockdale, sr.; Marcos Molina, Princeton, sr.

Designated hitter - Jose Garza, Port Isabel, jr.

Player of the Year - Logan Vinklarek, La Grange, sr.

Coach of the Year - Brad Harbers, La Grange.

SECOND TEAM

Pitchers - Tyler Powell, Silsbee, jr.; Trey Supak, La Grange, jr.; (tie) Ryan Moseley, Lubbock Cooper, sr. and Chris Solano, Orange Grove, sr.

Catcher - Austin Caffey, Rockdale, sr.

First baseman - Beau Talley, El Campo, sr.

Second baseman - (tie) Kolby Blissett, Carthage, jr. and Dalton Burton, La Grange, jr.

Shortstop - Evan Pontley, Ferris, jr.

Third baseman - (tie) Omar Martinez, Bridgeport, sr. and Shane Clement, Wimberley, sr.

Outfielders - Kolby Kolek, La Grange, sr.; Bryce Brandl, El Campo, sr.; and Joshua Cuellar, Rio Hondo, jr.

Designated hitter - Brian Bormann, Navarro, sr.

THIRD TEAM

Pitchers - Riley Smith, Lufkin Hudson, sr.; Drew Gooch, Argyle, jr.; Blake Bottoms, China Spring, jr.

Catcher - (tie) Jordan Lemons, Pampa, sr. and C.J. Tyler, Melissa, jr.

First baseman - (tie) Dylan Lemons, Alvarado, jr. and Ted Wisdom, Sanger, jr.

Second baseman - (tie) Hunter Jones, Graham, sr.; and Jorge Mendoza, Boerne, sr.

Shortstop - (tie) Donivan Lopez, Sinton, jr.; Camden Duzenack, Melissa, sr.; Tucker Johnson, China Spring, jr.; and Montana Garcia, Silsbee, sr.

Third baseman - Micah Ellison, Lufkin Hudson, sr.

Outfielders - Ryan Johnson, College Station, soph.; Trey Jeans, Pleasant Grove, jr.; Rayce Gatlin, Orange Grove, sr.

Designated hitter - Jeremy Garza, Rio Hondo, jr.

HONORABLE MENTION

Pitchers - Daniel Bullard, Stephenville, jr.; Brett Bushnell, Wills Point, sr.; Cody Carver, Huffman, sr. ; Scotland Church, Lubbock Cooper, sr.; Colton Coffman, Rains, sr.; JayDon Day, Carthage, sr.; Brandon Garcia, Robstown, sr.; MacGregor Hines, College Station, soph.; Ryan Kvinta, Yoakum, jr. ; Dylan Lemons, Alvarado, jr.; Preston Pittman, Bridge City, sr.; William Rittenberry, Carthage, jr.; Braxton Smith, Orangefield, sr.; Blaine Suehs, Caldwell, jr.; Logan Vinklarek, La Grange, sr. Landon Wilson, Melissa, sr.

Catchers - Mason George, China Spring, sr.; John Moore, Sealy, sr.; Baylor Rowlett, College Station, soph.

First basemen - Brett Bushnell, Wills Points, sr.; Jay Lowe, Diboll, sr.; Tyler Sturdivant, Shallowater, sr.

Second basemen - Alex Alsup, Pleasant Grove, sr. ; Dylan Bowman, Gilmer, sr. ; Holden Bryant, Bullard, sr.; Chase Freeman, Lubbock Cooper, jr. ; Blaine Fuechec, El Campo, soph.; Jake Payonk, Caldwell, jr.

Shortstops - Michael Crews, Rusk, sr.; Eric Dejesus, Diboll, jr.; Kelby Gowin, Rains, sr.

Kenneth Herrera, Port Isabel, sr.; Ryan Long, Crandall, sr.; Tanner Luna, Caldwell, jr. ; Brock Morrison, Stephenville, soph.; Chadwick Ramsey, Needville, sr.; Chris Solano, Orange Grove, sr.; Braxton Smith, Orangefield, jr.; Brandon Urquizo, Vernon, sr.

Third basemen - Clay Kresta, El Campo, jr.; Donaldo Perez, Somerset, jr. ; Adam Stallings, Athens, jr.; Blaine Suehs, Caldwell, jr.;

Outfielders - Haden Bryant, Bullard, sr.; Samuel Chhor, Carthage, sr.; Michael Curry, Port Isabel, sr.; Logan Goebel, Cuero, sr. ; Matt Lemon, Caldwell, jr.

Zac Law, Robinson, jr.; Eli Pitones, Rio Hondo, soph.; Matt Savis, Van, soph.; Will Thurmond, Yoakum, soph. ; Michael Wall, El Campo, sr.; Witt Westbrook, Stephenville, sr.

Designated hitters - Ty Damron, Krum, sr.; Reagan Jacobs, Yoakum, jr. ; Garrett Johnston, Graham, sr.; Trey Supak, La Grange, jr.

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia