Saturday, October 25, 2014



Advertise with us

Flatonia Bulldog Relays

March 23, 2013 at 2:01 a.m.
Updated March 22, 2013 at 10:23 p.m.


FLATONIA - Following are results from Thursday's Flatonia Bulldog Relays.

Girls

Team totals - 1. Refugio, 93.5; 2. Industrial, 81; 3. Shiner, 80; 4. Rice Consolidated, 62; 5. (tie) Shiner St. Paul & Thrall, 50.

Long jump - 1. Wallace, Bloomington, 15-7.5; 2. Wills, Refugio, 15-6.25; 3. Klaevemann, Refugio, 15-5.25; 4. Coleman, Rice Cons., 15-3; 5. Guentert, Schulenburg, 15-2.25; 6. Krpec, Rice Cons., 15-1.

Shot put - 1. Niemeier, Yorktown, 40-8.5; 2. Markert, Yoakum, 38-0.5; 3. Tieken, Shiner, 32-11; 4. Stovall, Rice Cons., 31-2.75; 6. Cunningham, Yorktown, 29-5.25.

Discus - 1. Markert, Yoakum, 135-8; 2. Oden, Shiner, 117-0; 3. Niemeier, Yorktown, 107-5; 4. Taylor, Rice Cons., 100-5; 5. Gabler, Schulenburg, 99-7; 6. Peterson, Rice Cons., 97-7.

Triple jump - 1. Guentert, Schulenburg, 32-7; 2. Brogger, Industrial, 32-6.5; 3. Mica, Flatonia, 32-3; 4. Lenamon, Industrial, 32-0; 5. Wallace, Bloomington, 32-0; 6. Krpec, Rice Cons., 31-5.

High jump - 1. Walker, Schulenburg, 5-7; 2. Krpec, Rice Cons., 4-10; 3. Pollard, Shiner, 4-8; 4. Allen, Refugio, 4-6; 5. Patek, St. Paul, 4-6.

Pole vault - 1. Snyder, Refugio, 8-0; 2. Richter, Kenedy, 7-6; 3. Franke, Yorktown, 7-0.

3200 - 1. Jackson, St. Paul, 12:31; 2. Ochor, Thrall, 13:14; 3. Moeller, Flatonia, 13:31; 4. High, Industrial, 14:09; 5. Siegel, St. Paul, 14:16; Gonzalez, Flatonia, 14:20.

400 relay - 1. Shiner, 51.81; 2. Refugio, 51.87; 3. St. Paul, 52.73; 5. Rice Cons., 53.34; 6. Yorktown, 54.62.

800 - 1. Brogger, Industrial, 2:40.00; 2. Hardee, Bloomington, 2:42.00; 3. Strauss, Industrial, 2:46.00; 5. Henderson, Yorktown, 2:55.39; 6. Trevino, Bloomington, 2:56.00.

100 hurdles - 1. (tie) Faas, Rice Cons. & Klaevemann, Refugio, 16.94; 3. Snyder, Refugio, 17.36; 4. Berkovsky, Shiner, 17.42; 5. Gamez, Shiner, 18.25; 6. Franke, Yorktown, 18.31.

100 - 1. Pruitt, Industrial, 12.90; 2. Hunt, Shiner, 13.22; 3. Walker, Schulenburg, 13.48; 4. Wallace, Bloomington, 13.53; 5. (tie) Bauer, Refugio & Guentert, Schulenburg, 13.63.

800 relay - 1. Refugio, 1:52.00; 2. Shiner, 1:53.26; 3. Industrial, 1:53.75; 5. St. Paul, 1:54.61; 6. Schulenburg, 1:55.00.

400 - 1. Brogger, Industrial, 1:06.54; 2. Hardee, Bloomington, 1:06.82; 3. DeLeon, Skidmore-Tynan, 1:07.29; 4. Allen, Refugio, 1:09.13; 6. Tanguma, Refugio, 1:09.62.

300 hurdles - 1. Berger, Shiner, 46.78; 2. Wills, Refugio, 50.64; 3. Faas, Rice Cons., 50.78; 4. Meyer, Schulenburg, 53.21; 5. Flood, Flatonia, 53.44; 6. Wiexelman, Industrial, 54.21.

200 - 1. Pruitt, Industrial, 26.61; 2. Walker, Schulenburg, 27.32; 3. Hudson, Thrall, 27.33; 4. Wallace, Bloomington, 27.70; 6. Guentert, Schulenburg, 28.60.

1600 - 1. Jackson, St. Paul, 5:48; 2. Ochoa, Thrall, 6:04; 3. Strauss, Industrial, 6:18; 4. Moeller, Flatonia, 6:31; 5. Siegel, St. Paul, 6:32; 6. Gonzalez, Flatonia, 6:35.

1600 relay - 1. Rice Cons., 4:20; 2. Flatonia, 4:24; 3. Bloomington, 4:28; 4. St. Paul, 4:29.

Boys

Team totals - 1. Rice Consolidated, 144; 2. Shiner, 76; 3. Schulenburg, 64; 4. Industrial, 59; 5. Refugio, 56; 6. Shiner St. Paul, 54.

Long jump - 1. Hodge, Rice Cons., 22-1; 2. Jones, Shiner, 20-3; 3. Barton, St. Paul, 20-2.75; 4. Hollenbach, St. Paul, 19-4; 5. Lara, Schulenburg, 19-1.75; 6. McGrew, Rice Cons., 19-1.75.

Shot put - 1. Wendt, Schulenburg, 52-3.75; 2. Tillman, Rice Cons., 50-9.75; 3. Davis, Industrial, 48-10.25; 4. Myers, Refugio, 47-9.75; 5. Wendel, Refugio, 46-6.5; 6. Gonzales, Rice Cons., 42-0.

Discus - 1. Myers, Refugio, 156-2; 2. Davis, Industrial, 148-1; 3. Gonzales, Rice, 130-8; 4. Henderson, Refugio, 127-2; 5. Horne, St. Paul, 122-0; 6. Robinson, Industrial, 120-4.

Triple jump - 1. Jones, Shiner, 41-2.75; 2. Barton, St. Paul, 40-5.25; 3. Lara, Schulenburg, 39-9.5; 4. Hodge, Rice Cons., 39-8.5; 6. Stovall, Shiner, 39-0.

High jump - 1. Kozelsky, Flatonia, 5-5; 2. McElroy, St. Paul, 5-2; 3. Hollenbach, St. Paul, 5-0.

Pole vault - 1. Landry, Industrial, 13-0; 2. Rightmer, Flatonia, 12-6; 3. Hallmark, Kenedy, 12-6; 4. Metting, Yorktown, 11-6; 5. Peoples, Rice Cons., 11-0; 6. Rodriguez, Kenedy, 11-0.

3200 - 1. Reyes, Moulton, 11:16.9; 2. Lopez, Moulton, 11:27.6; 3. Orona, Waelder, 11:31.3; 4. Hernandez, Flatonia, 11:39.9; 5. Adams, Industrial, 12:20.1; 6. Moore, Refugio, 12:21.1.

400 relay - 1. Rice Cons., 44.31; 2. Shiner, 44.41; 3. Refugio, 44.82; 4. Schulenburg, 45.41; 5. St. Paul, 45.68; 6. Yorktown, 46.14.

800 - 1. Belmares, Rice Cons., 2:04; 2. Maraggia, Industrial, 2:09; 3. Huerta, Skidmore-Tynan, 2:13; 4. Bozart, Rice Cons., 2:16; 5. Moya, Industrial, 2:21; 6. Wallace, Bloomington, 2:31.

110 hurdles - 1. Franke, Yorktown, 17.04; 2. Vornsand, Schulenburg, 17.22; 3. Koop, Industrial, 17.34; 4. Stovall, Rice Cons., 18.13; 5. Kalina, Flatonia, 18.63.

100 - 1. Lara, Schulenburg, 11.52; 2. Nicholas, Rice Cons., 11.68; 3. Lara, Schulenburg, 12.02; 4. Brown, Refugio, 12.06; 5. LaFond, Refugio, 12.12; 6. Mendez, Bloomington, 12.31.

800 relay - 1. Rice Cons., 1:34.00; 2. Shiner, 1:36.47; 3. St. Paul, 1:36.89; 5. Industrial, 1:38.62; 6. Yorktown, 1:38.94.

400 - 1. Jones, Shiner, 49.82; 2. Belmares, Rice, 51.51; 3. Brown, Refugio, 54.25; 5. Velasquez, Flatonia, 56.43; 6. Straun, Shiner, 57.60.

300 hurdles - 1. Metting, Yorktown, 42.26; 2. Stovall, Rice Cons., 42.71; 3. Vornsand, Schulenburg, 44.59; 4. Kalina, Flatonia, 45.31; 5. Bruns, Flatonia, 45.75.

200 - 1. Brown, Refugio, 23.37; 2. Lara, Schulenburg, 23.49; 3. Barton, Shiner, 23.89; 4. Hodge, Rice Cons., 23.91; 5. McGrew, Rice Cons., 24.08; 6. LaFond, Refugio, 24.31.

1600 - 1. Maraggia, Industrial, 5:04; 2. Reyes, Moulton, 5:15; 3. Bardhenger, Thrall, 5:16; 4. Bozart, Rice Cons., 5:17; 5. Lopez, Moulton, 5:22; 6. Orona, Waelder, 5:25.

1600 relay - 1. Rice Cons., 3:40; 2. Skidmore-Tynan, 3:43; 3. Yorktown, 3:44; 4. Shiner, 3:49; 5. Flatonia, 3:56; 6. Industrial, 4:01.

SHARE

Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia