Wednesday, October 01, 2014



Advertise with us

District 29/30 Area track and field meet results

By Victoria Advocate
April 17, 2014 at 9 p.m.
Updated April 16, 2014 at 11:17 p.m.


PORTLAND - The following are results from Wednesday's District 29/30-4A area track and field meet:

Boys

Team standings - 1. Victoria West 99 points; 2. Victoria East 88; 3. Castroville Medina Valley 87; 4. Port Lavaca 86; 5. (tie) Tuloso-Midway 56; Floresville 56; 7. Calallen 46; 8. Uvalde 34; 9. Gregory-Portland 30; 10. San Antonio Harlandale 29; 11. San Antonio Southside 9.

3,200 - 1. Todd Mickey, Victoria West, 9:42.75; 2. Eric Torres, T-M, 9:50.97; 3. Brandon Ruiz, Medina Valley, 10:08.41; 4. Israel Orihuela, Southside, 10:15.49; 5. John Daniels, Port Lavaca, 10:26.74; 6. Blake Westbrook, Victoria West, 10:37.35

High jump - 1. (tie) Chris Albert, Floresville, 6-4; Blayke Phillips, Victoria West, 6-4; 3. (tie) Nelse Hypolite, Port Lavaca; Joseph Dauphin, Medina Valley, 6-2; Trey Ross, Port Lavaca, 6-2; 6. Austin Greene, Victorai West, 5-10.

Long jump - 1. Michael Gonzales, Victoria East, 22-8; 2. Rashod Jackson, Victoria West, 21-11.5; 3. Derek Scheible, Calallen, 21-7.25; 4. Peter Nguyen, Port Lavaca, 21-2; 5. Bradley Griggs, Medina Valley, 20-6; 6. Josue Escobar, Southside, 19-9.

Triple jump - 1. Derek Scheible, Calallen, 44-3; 2. Rashod Jackson, Victoria West, 43-5; 3. Laken Williams, Victoria East, 42-10; 4. Joshua Barefield, Victoria East, 42-8; 5. Bradley Griggs, Medina Valley, 41-1; 6. Ian Martinez, Harlandale 40-7.5

Shot put - 1. Andres Garcia, Harlandale, 54-6; 2. Charest Inman, Medina Valley, 48-4; 3. Drew Kirkpatrick, Uvalde, 47-8.5; 4. Joshiah Ramirez, Floresville, 44-1.5; 5. David Williams, Port Lavaca, 44-0.5; 6. Andres Chavez-Garcia, T-M, 42-10.5

Discus - 1. Jorge Rios, Port Lavaca, 160-2; 2. Andres Garcia, Harlandale, 152-9; 3. Drew Kirkpatrick, Uvalde, 143-3; 4. Jorge Garcia, T-M, 140-1; 5. Dakotta Cooksy, Calallen, 137-9; 6. Blade Bronstad, Calallen, 136-0.

Pole vault - 1. Connor Holladay, Port Lavaca, 13-6; 2. (tie) Drew Hill, Port Lavaca, 13-0; Joshua Hudson Hall, G-P, 13-0; 4. (tie) Brandon Galaviz, T-M, 12-6; 5. Storm Brown, Floresville, 12-6; 6. Matthew Anderson, Floresville, 11-0.

400 relay - 1, Victoria West, 42.15; 2. G-P, 43.81; 3. Port Lavaca, 43.88; 4. Victoria East, 44.06; 5. Harlandale, 44.55; 6. Southside, 45.45.

800 - 1, Aaron Whitehead, Uvalde, 2:05.17; 2. Josh Garza, T-M, 2:05.95; 3. Matthew Anderson, Floresville, 2:06.07; James Crisp, T-M, 2:06.22; 5. Marcus Ibarra, Floresville, 2:07.34; 6. Lupe Vega, Victoria West, 2:07.87.

110 hurdles - 1. Remington Strickland, Calallen, 14.59; 2. Joseph White, Victorai East, 15.09; 3. Daulton Wendel, Medina Valley, 15.10; 4. Corbin Cargil, Uvalde, 15.29; 5. Jerry Almaraz, Uvalde, 15.38; 6. John Rodriguez, Calallen, 15.44

100 - 1, Gamar Girdy, Victoria West, 10.97; 2. Steven Starcher, G-P, 11.11; 3. Rashod Jackson, Victoria West, 11.12; 4. Ian Martinez, Harlandale, 11.28; 5. Qualian Bryant, Victoria West, 11.39; 6. Randall Mohedano, Floresville, 11.5

800 relay - 1, Victoria East, 1:30.82; 2. Port Lavaca, 1:32.29; 3. Victoria West, 1:32.62; 4. Medina Valley, 1:32.92; 5. T-M, 1:33.74; 6. Harlandale, 1:33.88

400 - 1, Steven Champlin, Medina Valley, 49.67; 2. C.J. Felux, Floresville, 51.87; 3. Cody Moos, Medina Valley, 52.37; 4. Nick Lara, Medina Valley, 52.64; 5. Quinton Pena, Victoria East, 52.68; 6. Jon Jarisch, T-M, 52.80

300 hurdles - 1. Remington Strickland, Calallen, 39.14; 2. Joseph White, Victoria East, 39.37; 3. Derek Moczygemba, Floresville, 39.47; 4. John Rodriguez, Calallen, 39.87; 5. Corbin CArgil, Uvalde, 40.00; 6. Jacob Armstrong, Victoria West, 40.49

200 - 1, Steven Champlin, Medina Valley, 22.21; 2. Matt Sanders, T-M, 22.74; 3. Anton Franklin, Victoria East, 22.79; 4. Quinton Sansing, Floresville, 22.91; 5. Caleb Pacheco, Calallen, 22.95; 6. Rashod Jackson, Victoria West, 23.29

1,600 - 1. Todd Mickey, Victoria West, 4:26.38; 2. Eric Torres, T-M, 4:35.24; 3. John Daniels, Port Lavaca, 4:47.33; 4. John Garza, T-M, 4:48.24; 5. Israel Orihuela, Southside, 4:49.52; 6. Brandon Ruiz, Medina Valley, 4:58.15

1,600 relay - 1, Medina Valley 3:24.91; 2. Victoria East, 3:27.47; 3. Floresville, 3:27.94; 4. Port Lavaca, 3:32.57; 5. Uvalde 3:36.57; 6. T-M, 3:37.07

Girls

Team standings - 1. Gregory-Portland 158 points; 2. Victoria East 110; 3. Victoria West 81; 4. Floresville 59; 5. Medina Valley 51; 6. Tuloso-Midway 45; 7. Uvalde 31; 8. Calallen 24; 9. (tie) San Antonio Southside 17; San Antonio Harlandale 17; 11. Port Lavaca 14; 2. San Antonio Kennedy 7; 13. Beeville 6.

3,200 - 1. Elizabeth Montelongo, Floresville, 12:22.52; 2. Megan Hernandez, G-P, 12:36.19; 3. Kennedy Trevino, Beeville, 12:40.32; 4. Leanna Gottschalt, Port Lavaca, 12:49.54; 5. Alexia Martinez, G-P, 13:10.75; 6. Emily Cude, Floresville, 13:52

High jump - 1. Anne Wozniak, Victoria East, 5-2; 2. (tie) Amanda Esparza, Southside, 5-0; 3. Saige McLarty, Victoria West, 5-0; 4. (tie) Kassidy Heitzmann, Victoria East, 4-10; 5. Brooke Flores, T-M, 4-10; 6. Jillian Mangold, Medina Valley, 4-8

Long jump - 1. Payton Redfearn, Uvalde, 16-4.25; 2. DeHavalan Watts, Floresville, 16-1; 3. Jasper Strosser, Medina Valley, 15-10.5; 4. Aleeajah Hosey, G-P, 15-8.75; 5. Erica Barnett, Victoria East, 15-7; 6. Taylor Wilson, Port Lavaca, 15-6.25

Triple jump - 1. Bailey Daniel, Victoria West, 36-3.5; 2. Kasey Heitzmann, Victoria East, 35-6.5; 3. Aleeajah Hosey, G-P, 34-11.25; 4. Payton Cannon, Floresville, 33-9.5; 5. Hannah Groff, Medina Valley, 33-6; 6. Payton Redfearn, Uvalde, 32-9

Shot put - 1. Haley Teel, G-P, 49-0; 2. Meaghan Bean, G-P, 38-10; 3. Lauren Sotelo, Medina Valley, 35-8; 4. Mackenzie Coates, Uvalde, 35-4.5; 5. Alexis Sacky, Calallen, 33-3; 6. Tavannah Kitchens, Victoria West, 32-3

Discus - 1. Haley Teel, G-P, 152-2; 2. Brielle Brown, Floresville, 131-6.5; 3. Meaghan Bean, G-P, 119-10; 4. Mandy Garza, Uvalde, 118-10; 5. Alexis Sacky, Calallen, 118-4; 6. Breann Pena, Harlandale, 101-00

Pole vault - 1. Kasey Heitzmann, Victoria East, 10-6; 2. (tie) Mackenzie West, G-P, 9-6; Amber Hagemann, G-P, 9-6; 4. (tie) Erin Evans, Port Lavaca, 9-0; Shae Shodrock, Floresville, 9-0; Rylie Robinson, Floresville, 9-0

400 relay - 1, Victoria West, 49.73; 2. G-P, 50.51; 3. Victoria East, 51.07; 4. Floresvile, 51.96; 5. Calallen, 52.19; 6. Medina Valley, 53.00

800 - 1, Karina Buerk, G-P, 2:17.13; 2. Cara Ortiz, T-M, 2:20.38; 3. Grace Ann Polasek, Calallen, 2:30.16; 4. Gabby Gonzales, Uvalde, 2:31.11; 5. Tori Schott, Medina Valley, 2:33.30; 6. Amber Garza, T-M, 2:33.41

100 hurdles - 1. Kasey Heitzmann, Victoria East, 15.28; 2. Lauren Rangnow, Victoria East, 15.35; 3. Leanna Solis, G-P, 15.47; 4. Cassandra Rogers, Floresville, 16.66; 5. Bailey Daniel, Victoria West, 16.75; 6. Dakota Broach, Medina Valley, 17.30

100 - 1. Mikayla Roell, Victoria West, 12:64; 2. Dominique Johnson, G-P, 12.99; 3. Lauren Hunter, Calallen, 13.32; 4. Angela Garcia, G-P, 13.47; 5. Faith Perez, Medina Valley, 13.49; 6. Jordan Abrahms, Kennedy, 13.54

800 relay - 1, Victoria West, 1:46.02; 2. Victoria East, 1:47.28; 3. G-P, 1:49.15; 4. Southside, 1:52.01; 5. Port Lavaca, 1:52.39; 6. Floresville, 1:52.65

400 - 1, Jasper Strosser, Medina Valley, 59.10; 2. Karina Buerk, G-P, 59.67; 3. Taylor Tucker, Harlandale, 1:00.46; 4. Cara Ortiz, T-M, 1:00.64; 5. Shelby Stipp, T-M, 1:02.31; 6. McClaine, Pawelek, Floresville, 1:03.97

300 hurdles - 1. Kasey Heitzmann, Victoria East, 45.97; 2. Bailey Daniel, Victoria West, 46.53; 3. Clara Lopez, Kennedy, 46.91; 4. Leanna Solis, G-P, 47.36; 5. Lauren Rangnow, Victoria East, 48.76; 6. Dakota Broach, Medina Valley, 49.55

200 - 1, Jasper Strosser, Medina Valley, 26.05; 2. Taylor Tucker, Harlandale, 26.33; 3. Brianna Barrera, T-M, 26.43; 4. Saige McLarty, Victoria West, 26.55; 5. Ariel Barnes, Victoria East, 26.60; 6. Amanda Esparza, Soutshdie, 27.02

1,600 - 1. Elizabeth Montelongo, Floresville, 5:34.03; 2. Gabby Gonzales, Uvalde, 5:37.20; 3. Megan Hernandez, G-P, 5:42.97; 4. Alexia Martinez, G-P, 5:45.56; 5. Victoria Gonzales, T-M, 5:50.76; 6. Leanna Gottschalt, Port Lavaca, 5:56.88

1,600 relay - 1, G-P, 4:08.32; 2. Victoria East, 4:10.71; 3. G-P, 4:12.08; 4. Medina Valley, 4:15.98; 5. Calallen, 4:16.51; 6. Harlandale, 4:17.61

SHARE

Comments


THE LATEST

Powered By AdvocateDigitalMedia