Tuesday, September 30, 2014



Advertise with us

Class 5A realigned districts for football and basketball

By Victoria Advocate
Feb. 3, 2014 at 10 p.m.
Updated Feb. 2, 2014 at 8:03 p.m.


AUSTIN, Texas (AP) - The University Interscholastic League Class 5A football and basketball district alignments for the 2014-15 and 2015-16 seasons:

REGION I

• District 1 - Canutillo, EP Andress, EP Austin, EP Bowie, EP Burges, El Paso, EP Irvin, EP Jefferson, EP Chapin.

• District 2 - EP Bel Air, EP Del Valle, EP Hanks, EP Parkland, EP Riverside, EP Ysleta, Clint Horizon, EP Harmony Science Academy (basketball only), EP Eastlake.

• District 3 - Amarillo Caprock, Amarillo Palo Duro, Canyon, Canyon Randall, Dumas, Hereford.

• District 4 - Abilene Cooper, Lubbock Cooper, Lubbock, Plainview, San Angelo Lake View.

• District 5 - Azle, Denton, FW Boswell, White Settlement Brewer, Wichita Falls, WF Rider, Saginaw, FW Chisholm Trail.

• District 6 - FW Carter-Riverside, FW Dunbar, FW Eastern Hills, FW Polytechnic, Grapevine, Lake Dallas, North Richland Hills Birdville.

• District 7 - FW Arlington Heights, FW North Side, FW South Hills, FW Southwest, FW Trimble Tech, FW Western Hills, FW Wyatt.

• District 8 - Aledo, Burleson, Cleburne, Crowley, Everman, Granbury, Joshua, Burleson Centennial.

REGION II

• District 9 - Frisco, Lewisville The Colony, Little Elm, Frisco Centennial, Frisco Wakeland, Frisco Liberty, Frisco Heritage, Frisco Lone Star, Frisco Independence.

• District 10 - Denison, McKinney, Prosper, Sherman, Wylie, McKinney North, Lucas Lovejoy, Wylie East.

• District 11 - Carrollton Creekview, Carrollton Smith, Dallas Adams, Dallas Hillcrest, Dallas Jefferson, North Dallas, Dallas Wilson, Dallas Conrad.

• District 12 - Forney, South Garland, Mesquite Poteet, West Mesquite, Royse City, Terrell, Rockwall-Heath, North Forney.

• District 13 - Dallas Adamson, Dallas Kimball, Dallas Molina, Dallas Samuell, Dallas South Oak Cliff, Dallas Spruce, Dallas Seagoville.

• District 14 - Lancaster, Red Oak, Waxahachie, Mansfield Summit, Arlington Seguin, Mansfield Timberview, Mansfield Legacy, Mansfield Lake Ridge.

• District 15 - Greenville, Hallsville, Longview, Longview Pine Tree, Marshall, Mount Pleasant, Sulphur Springs, Texarkana Texas.

• District 16 - Corsicana, Ennis, Jacksonville, Lindale, Lufkin, Nacogdoches, Tyler, Whitehouse.

REGION III

• District 17 - Elgin, Hutto, Manor, Pflugerville Connally, Temple, Waco, Waco University.

• District 18 - Bryan, A&M Consolidated, Conroe Caney Creek, Huntsville, Livingston, Willis, Bryan Rudder, College Station.

• District 19 - Brenham, Houston Spring Woods, Houston Stratford, Magnolia, Tomball, Waller, Magnolia West, Tomball Memorial.

• District 20 - Houston Austin, Houston Davis, Houston Lee, Houston Madison, Houston Sharpstown, Houston North Forest, Houston Waltrip, Houston Yates.

• District 21 - Crosby, Dayton, Galena Park, Sheldon King, Humble, Barbers Hill, New Caney, Humble Kingwood Park, New Caney Porter.

• District 22 - Baytown Lee, Beaumont Central, Beaumont Ozen, Lumberton, Nederland, Port Neches-Groves, Vidor, Baytown Goose Creek Memorial.

• District 23 - Galveston Ball, Santa Fe, Fort Bend Elkins, Fort Bend Willowridge, Texas City, Fort Bend Bush, Fort Bend Marshall, Fort Bend Ridge Point.

• District 24 - Angleton, Port Lavaca Calhoun, Rosenberg Lamar Consolidated, Rosenberg Terry, Richmond Foster, Richmond George Ranch.

REGION IV

• District 25 - Cedar Park, Dripping Springs, Georgetown, Leander, Marble Falls, Cedar Park Vista Ridge, Austin Vandegrift, Georgetown East View.

• District 26 - Austin Crockett, Austin LBJ, Austin Eastside Memorial (basketball only), Austin Lanier, Austin McCallum, Austin Reagan, Austin William Travis, Bastrop, Bastrop Cedar Creek.

• District 27 - Floresville, Kerrville Tivy, Lockhart, SA Alamo Heights, SA Kennedy, SA Memorial, San Marcos, Seguin, Boerne Champion.

• District 28 - SA Brackenridge, SA Burbank, SA Edison, SA Fox Tech (basketball only), SA Harlandale, SA Highlands, SA Houston, SA Jefferson, SA Lanier, SA McCollum.

• District 29 - Castroville Medina Valley, Laredo Cigarroa, Laredo Martin, Laredo Nixon, SA Southside, Somerset, Uvalde, Eagle Pass Winn.

• District 30 - Alice, CC Calallen, CC Flour Bluff, CC Miller, CC Moody, CC Tuloso-Midway, Gregory-Portland, Victoria East, Victoria West.

• District 31 - Mission Sharyland, Pharr Valley View, Rio Grande City, Roma, Mission Memorial, Edinburg Vela, Sharyland Pioneer.

• District 32 - Brownsville Pace, Brownsville Porter, Donna, Edcouch-Elsa, Mercedes, PSJA, PSJA Southwest, Donna North.

SHARE

Comments


THE LATEST

Powered By AdvocateDigitalMedia