Sunday, September 21, 2014




Advertise with us

UHV announces spring graduates

By Victoria Advocate
June 28, 2014 at 1:28 a.m.


The University of Houston-Victoria has awarded 384 degrees to undergraduate and graduate students who completed their coursework in the spring semester.

Undergraduate candidates with honors wore gold braids over their robes during a May 10 graduation ceremony at Faith Family Church in Victoria.

Students graduating cum laude, with honor, had grade-point averages of 3.5 to 3.67 on a 4.0 scale. Students graduating magna cum laude, with high honor, had GPAs of 3.68 to 3.84, and those graduating summa cum laude, with highest honor, had a GPA of 3.85 or higher.

Graduates by school are listed below with their hometown and any honors received.

SCHOOL OF ARTS and SCIENCES

Master of Arts

Ashley Michelle Tolbert, Asheville, N.C.

Morgan Nicole Norrell, Conroe

Dawn Renee Hale-Sheblak, Edna

Jennifer Marie Darilek, Port Lavaca

Alexander Russell Drane, Victoria

Heather Renee Ruiz, Victoria

Jacob Wayne Weishuhn, Victoria

Master of Arts in Interdisciplinary Studies

Ruston R. Raybon, Edna

Maria Cruz Garcia, Victoria

April Henley Perritano, Victoria

Brittany Nicole Sousa, Victoria

Master of Science

Lori Lynn Colbeck, Black Hawk, S.D.

Andrea Lynn Blundell, Cheney, Kansas

Andrea Grace Colasanto, Chicago, Ill.

Kristin A. Burlingame, College Station

Adeyele Boluji Akanji, Houston

Vijayasarath Azhagia Singam, Houston

Marci Boudreaux Clark, Newton, Iowa

Pallabi Dihingia, Sugar Land

Steve Shen, Sugar Land

Bachelor of Arts

Shani Pena, Eagle Lake

Stephanie Michelle Villalobos, Houston

Tiffany R. Banks, Humble

Jonathan Matthew Blaylock, Katy

Brittany Renee Arredondo, Kyle

Brooke Kelsey Dolezal, Moulton

Philip A. Collins, Victoria, summa cum laude

Alexandra Corbin, Victoria, cum laude

Kriystofpheyr Whrae Garcia, Victoria

Belinda C. Gonzalez, Victoria, magna cum laude

Anita Jean Strange, Victoria, summa cum laude

Tanya C. Bougacha, Wylie

Bachelor of Applied Arts and Sciences

Brianna Marie Valenzuela, Edna

Shelly Blumrick Schulz, El Campo, cum laude

Eugene Moreno III, Goliad

Chad Allen McPherson, Victoria, summa cum laude

Jesus Zavala, Wharton

Michelle Marie Mungia, Yorktown

Bachelor of Science

Christina Ami Davila-Aguirre, Arlington

Alflandre Joseph, Cedar Park

Cassie Marie Lane, Cuero

Kirsten Lynn Machicek, El Campo, summa cum laude

Shelby Alyss Spears, Hungerford

Juell Aleine Brandes, Nursery, cum laude

Amber Elaine Gabler, Schulenburg

Michelle Diane Clevenger-Cooper, Victoria

Jason Harris Jaroszewski, Victoria, cum laude

Kathryn I. Kretzschmar, Victoria

Sheree Ann Martin, Victoria

Danielle Nicole Quintanilla, Victoria, magna cum laude

Caitlin Jo Smith, Victoria

Katie E. Villafranca, Victoria

Bradley Bonewald, Wharton

Megan Kellie Carter, Woodsboro

SCHOOL OF BUSINESS ADMINISTRATION

Master of Business Administration

Matthew James Alberts, Atlanta, Ga.

Rizwan Barkat Ali, Bay City

LeAnne Marie Kolar, Victoria

Master of Science

Anne N. Thuri, Houston

Preston Glenn Wendel, Pipe Creek

Kehinde Akinfesoye, San Antonio

Alice A. Ankamah, Silver Spring, Md.

Bachelor of Business Administration

Travis Jay Chaka, Boling, cum laude

Laura Leah Zella, Gonzales

Kristi Lane Repka, Inez, cum laude

Alan Carroll Bird, Port Lavaca, cum laude

Katherine L. Clifton, Portland, cum laude

Jacklynn Rae Moring, Refugio

Megan Grace Bruchmiller, Victoria

Travis Michael Bryant, Victoria

Whitney Lucile Victory Faskas, Victoria, summa cum laude

Cortney Paige Gonzalez, Victoria

Robert Anthony Jimenez, Victoria, magna cum laude

Elizabeth Riley Antosh, Weimar

Pamela Yvonne Lahodny, Yoakum, cum laude

Trey Allen Parma, Yorktown

SCHOOL OF EDUCATION and HUMAN DEVELOPMENT

Master of Education

Sarah Maureen Bradley, Edna

Cristina Chacon Gonzales, El Campo

Kathrene Donaldson, Ganado

Timmothy Ray Casner, Goliad

Charles Elvis Otsiwah, Meyersville

Brandi Michelle Williams, Port Lavaca

Ericka Marie Barr, Victoria

Brian Hardie II, Victoria

Whitney Russell, Victoria

Heather R. Fitzgerald Williams, Victoria

Amy Bauer Yur, Victoria

Paula Ann Dieringer Adamek, Yoakum

Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies

Amy Kathryn Murphree, Bay City

Rebecca Ann Richardson, Bay City, cum laude

Alaina Dianna Reamy, Cuero, cum laude

Krystle L. Knebel, Ganado, magna cum laude

Kaci Michelle Pratt, Ganado, magna cum laude

Amber Lynn Hermes, Hallettsville, magna cum laude

Christine Elizabeth Gold, Moulton, magna cum laude

Windy Morgan, Seadrift, magna cum laude

Alicia Lee Arnold, Victoria, cum laude

Tasha Lee Bennett, Victoria

Andrea Nicole Canales, Victoria

Evengalina Garcia Gonzales, Victoria

Anthony James Irwin, Victoria, magna cum laude

Yadira Rodriguez, Victoria

Christina Georgette Shaffer, Victoria, magna cum laude

Monica Nicole Villarreal, Victoria

Chelsea Lynn Walters, Weimar, cum laude

Maria De Jesus Sof Quilpas, Yoakum

SCHOOL OF NURSING

Master of Science in Nursing

Mary Catherine Broadway, Fresno

Sheila Ann McCrary, Friendswood

Joyce Akwen Boma-Efamba, Houston

Pamela Sue Heise, Houston

Christina Garza, Missouri City

Sharmila Gurung, Pearland

Norma Faye Young, Pearland

Michaela Marie Brady, Richmond

Herbert Rolito Cayabyab Ortiz, Rosenberg

Rita Sanjay Goswami, Sugar Land

Melody Joyce Hall, Sugar Land

Cristina Marie Martin, Sugar Land

Leh-Hsin Sally Shen, Sugar Land

Carol Lynn Wilson, Sugar Land

Bachelor of Science in Nursing

Veronica G. Lopez, Edna

Christina Alyssa Gutierrez, Gonzales

Jennifer Pam Foster, Hallettsville

Lori Lea Karl, La Ward

Julieta Gatica, Palacios, magna cum laude

Tammy L. Kristynik-Moeller, Schulenburg

Priscilla Olivia Corpus, Victoria

Judy Escalante, Victoria

Leila Feizizad, Victoria

Adam Thomas Pustka, Victoria

Michelle Jacqueline Roden, Victoria, magna cum laude

Dolores Salazar Ruiz, Victoria

Lorrie Anne Salinas, Victoria

Kim Elaine Moore, Yorktown

SHARE

Comments


THE LATEST

Powered By AdvocateDigitalMedia