Tuesday, September 30, 2014



Advertise with us

Woodsboro Lions Club Relays

By Victoria Advocate
March 4, 2014 at midnight
Updated March 18, 2014 at 10:19 p.m.


WOODSBORO - Following are results from the Lions Club Relays.

Boys

Team totals - 1. Rockport-Fulton, 245; 2. Banquete, 135; 3. Woodsboro, 81; 4. Yorktown, 45; 5. St. Joseph, 37; 6. Kenedy, 34; 7. McMullen County, 18.

Long jump - 1. Brown, Woodsboro, 20-0; 2. Lorsen, R-F, 18-10; 3. Monsevais, Kenedy, 18-6; 5. Wall, St. Joseph, 17-9.75.

Shot put - 1. Gonzalez, R-F, 40-1.25; 2. Grasham, Woodsboro, 40-8; 3. Brown, R-F, 39-5.25; 6. Ragusin, Yorktown, 38-5.5.

High jump - 1. Solis, R-F, 6-0; 2. Wall, St. Joseph, 5-10.

Triple jump - 1. Trusesedale, R-F, 43-0; 2. Dawson, McMullen County, 39-0.5; 3. Aleman, Kenedy, 36-9; 5. Moses, Woodsboro, 34-10; 6. Hall, St. Joseph, 34-9.

Discus - 1. Gordon, R-F, 123-11; 2. Herrera, Banquete, 111-8; 3. Gonzalez, R-F, 109-10.5; 5. Grasham, Woodsboro, 100-2; 6. Ragusin, Yorktown, 87-1.5.

Pole vault - 1. Lawrence, R-F, 12-6; 2. Monsevais, Kenedy, 11-0; 3. Benavides, Banquete, 10-0; 4. Hinojosa, Kenedy, 9-6; 5. Lawrence, Kenedy, 9-0.

3200 - 1. Martinez, Banquete, 11:33; 2. Pena, Woodsboro, 11:57; 3. Meeks, Banquete, 12:54.

400 relay - 1. R-F, 44.65; 2. Yorktown, 45.64; 3. Woodsboro, 45.70; 5. Kenedy, 48.59.

800 - 1. Stocker, St. Joseph, 2:16.4; 2. Lara, R-F, 2:16.5; 3. Ridell, Banquete, 2:16.9; 5. Yanez, Woodsboro, 2:22.7; 6. Arriaga, Woodsboro, 2:28.5.

110 hurdles - 1. Farenthold, R-F, 14.21; 2. Villarreal, Banquete, 15.93; 3. Chavez, Banquete, 16.58.

100 - 1. Reynolds, R-F, 11.75; 2. Coleman, R-F, 12.00; 3. Moses, R-F, 12.04; 5. Perez, Yorktown, 12.28.

800 relay - 1. R-F, 1:35.6; 2. Yorktown, 1:36.2; 3. Banquete, 1:36.4; 4. Woodsboro, 1:36.7; 5. Kenedy, 1:43.3.

400 - 1. Ocanes, Banquete, 54.93; 2. Stocker, St. Joseph, 55.21; 3. Dawson, McMullen County, 55.22.

300 hurdles - 1. Farenthold, R-F, 38.90; 2. Trensdale, R-F, 41.52; 3. Sims, R-F, 43.46.

200 - 1. Larson, R-F, 22.94; 2. Wieschwill, Yorktown, 23.13; 3. Ryan, Banquete, 23.63; 6. Perez, Yorktown, 26.72.

1600 - 1. Martinez, Banquete, 5:13.5; 2. Riddell, Banquete, 5:14.5; 3. Pena, Woodsboro, 5:29.9; 4. Yanez, Woodsboro, 5:34.4; 5. Arriaga, Woodsboro, 5:35.0.

1600 relay - 1. R-F, 3:34.1; 2. Woodsboro, 3:42.5; 3. R-F, 3:45.3; 5. St. Joseph, 4:00.4.

Girls

Team totals - 1. Rockport-Fulton, 256; 2. St. Joseph, 78; 3. Nordheim, 73; 4. Woodsboro, 68; 5. Banquete, 54; 6. Yorktown, 37; 7. Kenedy, 22; 8. McMullen County, 13.

Long jump - 1. Leister, Nordheim, 17-0.25; 2. Kelly, R-F, 16-5.5; 3. Fisher, St. Joseph, 15-7.25; 5. Williams, Nordheim, 14-11; 6. Eskridge, Kenedy, 14-10.25.

Triple jump - 1. Fisher, St. Joseph, 35-8.5; 2. Foster, R-F, 34-7; 3. Moriny, R-F, 32-5; 4. Eskridge, Kenedy, 31-2; 5. Nixon, Woodsboro, 31-0.

Shot put - 1. Niemeier, Yorktown, 39-7; 2. Hull, R-F, 29-2.25; 3. Williams, Nordheim, 29-2; 4. Martinez, Woodsboro, 29-0; 5. Jennings, Nordheim, 28-11; 6. Cunningham, Yorktown, 27-6.25.

Discus - 1. Niemeier, Yorktown, 98-5.5; 2. Stewart, Woodsboro, 88-6; 3. Jennings, Nordheim, 86-1; 6. Wendland, Woodsboro, 75-2.

High jump - 1. Gillin, McMullen County, 5-2; 2. Grover, R-F, 5-2; 3. Foster, R-F, 5-0.

Pole vault - 1. Ledcier, R-F, 10-4; 2. Guidry, R-F, 9-0; 3. Richter, Kenedy, 8-0; 4. Abagail G., St. Joseph, 6-6; 6. Dent, St. Joseph, 5-6.

3200 - 1. Garcia, R-F, 13:00; 2. Anderson, R-F, 13:43; 3. Saunders, R-F, 13:44; 4. Zelazny, Kenedy, 14:54; 5. Scrimpsher, Woodsboro, 15:32; 6. Gray ,Woodsboro, 15:39.

400 relay - 1. R-F, 52.09; 2. Nordheim, 52.24; 3. St. Joseph, 54.03; 4. Yorktown, 54.59; 5. Woodsboro, 55.87; 6. Kenedy, 56.55.

800 - 1. R-F, 2:34.8; 2. R-F, 2:35.5; 3. Woodsboro, 2:50.0; 4. Woodsboro, 2:57.8; 5. St. Joseph, 3:03.8; 6. St. Joseph, 3:08.9.

100 hurdles - 1. Moring, R-F, 15.96; 2. Foster, R-F, 16.65; 3. Wright, Banquete, 17.11; 5. Eskridge, Kenedy, 18.84; 6. Meng, Nordheim, 19.52.

100 - 1. Williams, Nordheim, 12.93; 2. Fisher, St. Joseph, 12.97; 3. Grover, R-F, 13.15; 4. Martinez, Woodsboro, 13.75; 5. Meng, Nordheim.

800 relay - 1. R-F, 1:53.3; 2. Banquete, 1:55.0; 3. Woodsboro, 1:57.2; 4. St. Joseph, 1:58.3; 5. Yorktown, 2:00.6; 6. Kenedy, 2:04.1.

400 - 1. Leister, Nordheim, 59.78; 2. Kelly, R-F, 1:00.06; 3. Hermes, St. Joseph, 1:09.28; 4. Gonzales, Woodsboro, 1:10.09; 6. Dent, St. Joseph, 1:11.25.

300 hurdles - 1. Foster, R-F, 49.02; 2. Moring, R-F, 49.62; 3. Foster, R-F, 50.37; 4. Janacek, St. Joseph, 57.09; 5. Dipple, St. Joseph, 1:00.56; 6. Hermes, St. Joseph, 1:02.97.

200 - 1. Leister, Nordheim, 25.92; 2. Williams, Nordheim, 27.02; 3. Guerrero, Banquete, 28.23; 4. Naranjo, Yorktown, 28.24; 5. Moran, St. Joseph, 28.75.

1600 - 1. Trepermal, R-F, 5:59.3; 2. Garcia, R-F, 6:08.2; 3. Anderson, R-F, 6:11.2; 4. Arriaga, Woodsboro, 6:30.1; 5. Barker, St. Joseph, 6:48.3; 6. Zelazny, Kenedy, 6:52.9.

1600 relay - 1. R-F, 4:21.1; 2. Banquete, 4:34.9; 3. Woodsboro, 4:40.7; 4. St. Joseph, 4:42.9.

SHARE

Comments


THE LATEST

Powered By AdvocateDigitalMedia