Monday, August 03, 2015




Advertise with us

Victoria Livestock Show Showmanship winners

March 28, 2014 at 6:02 p.m.
Updated March 27, 2014 at 10:28 p.m.

Winners of the showmanship awards at the Victoria Livestock Show.

Winners of the showmanship awards at the Victoria Livestock Show.   Tess Freeman for The Victoria Advocate

Multiple children won showmanship awards at the Victoria Livestock Show.

First-place showmanship winners received a belt buckle and $100.

Second-place showmanship winners received a plaque and $50.

Third-place showmanship winners received a plaque and $25.

Kevin Janak and his family donated money the awards.

Junior Rabbits:

Jared Marek, first place; Kendall Kabela, second place; Landry Seitz, third place

Senior Rabbits:

Lucas Kabela, first place; Rachel Barringer, second place; Melissa Barringer, third place

Senior Broiler:

Jessica Loredo, first place; Nathan Korczynski, second place; Carly Williams, third place

Junior Broiler:

Leah Bishop, first place; Jacob McCarthy, second place; Alyssa Marbach, third place

Junior Market Hog:

Lauren Garrett, first place; Alex Gutierrez, second place; Kaden Ramirez, third place

Senior Market Hog:

Kalyn Hempel, first place; Jeramy Baugh, second place; Kristi Hempel, third place

Junior Sweepstakes Heifer Show:

Kenzie Martinez, first place; Julie Diebel, second place; Leah Bishop, third place

Senior Sweepstakes Heifer Show:

Dustin Hempel, first place; Shelbie Van Beveren, second place; Dylan Hempel, third place

Junior Lambs:

Braden Parsons, first place; Zachary Gutierrez, second place; Payden Jacob, third place

Senior Lambs:

Melody Riley, first place; Caroline Scherer, second place; Kye Johnston, third place

Junior Goats:

Hayden Wuensche, first place; Hope Allison, second place; Carly Pickett, third place

Senior Goats:

Sarah Eastham, first place; Dustin Hempel, second place; Jordan Hoefling, third place

Junior Market Steer:

Macy Cantu, first place; Sarah Diebel, second place; Krischelle Alex, third place

Senior Market Steer:

Allan Parsons (given in remembrance of the Mark Scherer family), first place; Dylan Hempel, second place; Shelbie Van Beveren, third place

Junior Breeding Gilts:

Kaleb Coffey, first place; Carter Nelson, second place; Jenny Marbach, third place

Senior Breeding Gilts:

Briana Gutierrez, first place; Olivia Lewis, second place; Morgan Jedlicka, third place

SHARE


Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia