Teams Season: Wins Losses District: Wins Losses Points for Points against
District 15-5A, Division I
W L W L PF PA
CC Miller 2 0 0 0 130 9
CC Veterans Memorial 2 0 0 0 74 37
Flour Bluff 1 1 0 0 43 30
CC Moody 1 1 0 0 20 41
CC Ray 1 1 0 0 44 60
CC Carroll 0 2 0 0 12 96
CC King 0 2 0 0 35 101
Victoria East 0 2 0 0 14 67
Victoria West 0 2 0 0 31 92
Last week's results San Benito 31, West 3; Gregory-Portland 29, East 7; Miller 51, Sinton 9; Veterans Memorial 28; S.A. Churchill 16; C.C. Calallen 24, Flour Bluff 10; Moody 20, Edinburg Economedes 16; Pharr/San Juan/Alamo 52, King 14; Ray 34, Laredo LBJ 12; C.C. Tuloso-Midway 51, Carroll 0
This week's games: Veterans Memorial at King (Thurs.); Moody at West; East at Miller; Ray at Carroll; Flour Bluff, open.
District 15-5A, Division I
W L W L PF PA
Alice 2 0 0 0 87 36
Calallen 2 0 0 0 52 30
Calhoun 2 0 0 0 124 42
Gregory-Portland 2 0 0 0 74 19
S.A. Southside 2 0 0 0 70 7
Tuloso-Midway 2 0 0 0 97 7
Somerset 1 1 0 0 33 41
Floresville 0 2 0 0 42 97
Last week's results Calhoun 63, Stafford 14; Calallen 24, Flour Bluff 10; Gregory-Portland 29, Victoria East 7; Tuloso-Midway 51, C.C. Carroll 0; Alice 46, Kingsville 13; Southside 45, S.A. Highlands 7; Somerset 33, Devine 28; S.A. Harlan 34, Floresville 21.
This week's games Nuevo Leon at Calhoun; Calallen at Needville; Gregory-Portland at Bay City; Beeville at Tuloso-Midway; Alice at Rockport-Fulton; S.A. Memorial at Southside; S.A. McCollum at Somerset; Carrizo Springs at Floresville.
District 13-4A, Division I
W L W L PF PA
Brazosport 2 0 0 0 60 20
Columbia 2 0 0 0 72 27
El Campo 2 0 0 0 55 20
Needville 2 0 0 0 86 41
Sealy 2 0 0 0 84 0
Bay City 0 2 0 0 22 71
Fulshear 0 2 0 0 20 70
Last week's results El Campo 34, Rockport-Fulton 6; Bellville 43, Bay City 7; Columbia 34, Wharton 20; Brazosport 27, Sweeny 12; Sealy 29, Navasota 0; Needville 35, Houston St. Thomas 34; Huffman-Hargraves 42, Fulshear 7.
This week's games Montgomery Lake Creek at Fulshear (Thurs.); Cuero at El Campo; Gregory-Portland at Bay City; Edna at Brazosport; Sweeny at Columbia; C.C. Calallen at Needville; Waller at Sealy.
District 15-4A, Division I
W L W L PF PA
Beeville 2 0 0 0 111 36
Boerne 2 0 0 0 42 27
La Vernia 2 0 0 0 111 36
Pleasonton 2 0 0 0 88 47
Gonzales 1 1 0 0 30 17
Last week's results Beeville 49, Orange Grove 8; Gonzales 14, Austin Crockett 0; La Vernia 63, S.A. McCollum 10; Pleasanton 49, S.A. Lanier 33; Boerne 7, Medina Valley 6.
This week's games Gonzales at Yoakum; Beeville at C.C. Tuloso-Midway; La Grange at La Vernia; Pearsall at Pleasanton; S.A. Holy Cross at Boerne.
District 11-4A, Division II
W L W L PF PA
Houston Scarborough 1 1 0 0 33 78
La Marque 1 1 0 0 26 20
Sweeny 1 1 0 0 34 48
Houston Kashmere 0 2 0 0 20 86
Houston Washington 0 2 0 0 16 59
Wharton 0 2 0 0 20 89
Last week's results Columbia 34, Wharton 20; Brazosport 27, Sweeny 12; La Marque 26, Houston St. Pius X 13; Scarborough 33, Houston KIPP Generation 20; Tarkington 31, Washington 7; Houston Furr 54, Kashmere 6.
This week's games Kashmere at Van Vleck; La Marque at Hitchcock; Sweeny at Columbia; Scarborough at Royal; Houston North Forest at Washington; Wharton at Houston Yates (Sat.).
District 13-4A, Division II
W L W L PF PA
Bandera 2 0 0 0 62 41
Llano 2 0 0 0 92 14
Navarro 2 0 0 0 72 31
Wimberley 2 0 0 0 71 28
Cuero 1 1 0 0 49 55
Austin Eastside Memorial 0 2 0 0 0 120
Last week's results Yoakum 40, Cuero 21; Wimberley 29, Giddings 22; Navarro 55, Marion 15; Bandera 42, S.A. Christian 28; Llano 59, Luling 14; Manor New Tech 52, Eastside Memorial 0.
This week's games Austin Lanier at Eastside Memorial (Thurs.); Cuero at El Campo; Wimberley at Canyon Lake; Navarro at Marble Falls; Brady at Llano; Bandera at S.A. St. Anthony (Sat.).
District 13-3A Division I
W L W L PF PA
Hempstead 2 0 0 0 81 8
Palacios 2 0 0 0 91 6
Columbus 1 1 0 0 63 44
Boling 0 1 0 0 14 27
Hitchcock 0 2 0 0 20 82
Rice Consolidated 0 2 0 0 36 71
Last week's results Palacios 54, Bloomington 0; Tidehaven 48, Rice Cons. 30; Hallettsville 27, Boling 14; La Grange 24, Columbus 21; East Bernard 49, Hitchcock 12; Hempstead 41, Royal 8.
This week's games Hallettsville at Rice Cons.; Tidehaven at Palacios; Boling at East Bernard; Smithville at Columbus; La Marque at Hitchcock; Hempstead at Little River Academy.
District 14-3A, Division I
W L W L PF PA
Edna 2 0 0 0 77 49
Hallettsville 1 1 0 0 47 69
Industrial 1 1 0 0 61 58
Yoakum 1 1 0 0 61 56
Goliad 0 2 0 0 26 90
Luling 0 2 0 0 27 88
Last week's results Yoakum 40, Cuero 21; Edna 48, Anahuac 33; Hallettsville 27, Boling 14; Refugio 35, Goliad 6; Shiner 38, Industrial 14; Llano 59, Luling 14.
This week's games Gonzales at Yoakum; Victoria St. Joseph at Industrial; Hallettsville at Rice Cons.; Goliad at George West; Edna at Brazosport; Luling at Schulenburg.
District 15-3A, Division I
W L W L PF PA
Cotulla 2 0 0 0 74 33
Jourdanton 2 0 0 0 116 35
Karnes City 2 0 0 0 58 15
Marion 1 1 0 0 44 68
Universal City Randolph 1 1 0 0 37 39
Lytle 0 2 0 0 12 54
S.A. Cole 0 2 0 0 29 61
Last week's results Karnes City 34, Stockdale 7; Jourdanton 56, Dilley 7; Cotulla 40, Bishop 0; Hondo 27, Lytle 12; Poteet 40, Cole 20; Natalia 27, Randolph 21; Navarro 55, Marion 15.
This week's games Poth at Karnes City; Natalia at Lytle; Cole at S.A. Christian; Jourdanton at La Pryor; Dilley at Cotulla; Blanco at Marion; Johnson City at Randolph.
District 14-3A, Division II
W L W L PF PA
East Bernard 2 0 0 0 72 18
Ganado 2 0 0 0 120 12
Schulenburg 1 1 0 0 23 40
Tidehaven 1 1 0 0 55 73
Van Vleck 1 0 0 0 45 20
Bloomington 0 2 0 0 0 90
Danbury 0 2 0 0 2 54
Last week's results Ganado 49, Brazos 6; Tidehaven 48, Rice Cons. 30; Van Vleck 45, Houston Wheatley 20; Weimar 27, Schulenburg 9; Palacios 54, Bloomington 0; East Bernard 49, Hitchcock 12; Bay Area Christian 23, Danbury 2.
This week's games Bloomington at Louise; Odem at Ganado; Tidehaven at Palacios; Houston Kashmere at Van Vleck; Boling at East Bernard; Luling at Schulenburg; Danbury at Brazos.
District 15-3A, Division II
W L W L PF PA
Natalia 2 0 0 0 48 30
Nixon-Smiley 1 1 0 0 41 50
Poth 1 1 0 0 53 24
Dilley 0 2 0 0 19 72
Skidmore-Tynan 0 2 0 0 33 84
Stockdale 0 2 0 0 20 48
Last week's results Karnes City 34, Stockdale 7; George West 50, Nixon-Smiley 7; Poth 41, Falls City 8; C.C. St. John Paul II 47, Skidmore-Tynan 27; Natalia 27, Randolph 21; Jourdanton 56, Dilley 7.
This week's games Nixon-Smiley at Hallettsville Sacred Heart; Falls City at Stockdale; Poth at Karnes City; Dilley at Cotulla; Skidmore-Tynan at Benavides; Natalia at Lytle.
District 15-2A, Division I
W L W L PF PA
Shiner 2 0 0 0 93 34
Weimar 2 0 0 0 70 9
Kenedy 1 1 0 0 57 37
Yorktown 1 1 0 0 75 55
Brazos 0 2 0 0 58 102
Last week's results Shiner 38, Industrial 14; Weimar 27, Schulenburg 9; Kenedy 49, Louise 6; Yorktown 47, Runge 6; Ganado 49, Brazos 6.
This week's games Shiner at Burton; Hays Johnson at Yorktown; Pettus at Kenedy; Austin St. Michael's at Weimar; Danbury at Brazos.
District 16-2A, Division I
W L W L PF PA
Refugio 2 0 0 0 78 13
Santa Maria 1 0 0 0 55 8
Ben Bolt 1 1 0 0 42 25
Freer 1 1 0 0 52 63
Riviera 1 1 0 0 26 41
Three Rivers 1 1 0 0 41 50
Last week's results Refugio 35, Goliad 6; Three Rivers 41, La Villa 20; Riviera 26, Woodsboro 2; Freer 31, Bruni 20; Agua Dulce 19, Ben Bolt 14; Santa Maria, open.
This week's games Aransas Pass at Refugio; Three Rivers at Bruni; Freer at Woodsboro; Santa Maria at Premont; Ben Bolt at D'Hanis; Riviera at Charlotte.
District 14-2A, Division II
W L W L PF PA
Burton 2 0 0 0 44 17
Flatonia 2 0 0 0 82 21
Somerville 1 1 0 0 36 20
Louise 0 2 0 0 12 120
Snook 0 2 0 0 56 79
Last week's results Flatonia 33, Hallettsville Sacred Heart 7; Kenedy 49, Louise 6; Burton 28, Milano 7; Bryan Brazos Christian 48, Snook 38; Somerville 24, Waco Texas Wind 8.
This week's games Bloomington at Louise; Flatonia at Thrall; Shiner at Burton; Waco Texas Wind at Snook; Somerville vs. Campbell at Teague.
District 15-2A, Division II
W L W L PF PA
Charlotte 1 1 0 0 12 34
D'Hanis 1 1 0 0 30 34
Falls City 1 1 0 0 38 41
La Pryor 0 2 0 0 61 80
Pettus 0 2 0 0 28 74
Runge 0 2 0 0 20 96
Last week's results Poth 41, Falls City 8; Flatonia 47, Runge 6; Charlotte 12, Premont 6, 2OT; S.A. St. Gerard 40, Pettus 28; Brackettville 46, La Pryor 28; Ingram 18, D'Hanis 0.
This week's games Falls City at Stockdale; Agua Dulce at Runge; Kenedy at Pettus; Ben Bolt at D'Hanis; Jourdanton at La Pryor; Riviera at Charlotte.
District 16-2A, Division II
W L W L PF PA
Agua Dulce 2 0 0 0 58 14
Premont 1 1 0 0 27 25
Bruni 0 1 0 0 20 31
Benavides 0 2 0 0 20 47
La Villa 0 2 0 0 41 68
Woodsboro 0 2 0 0 8 90
Last week's results Riviera 26, Woodsboro 2; Freer 31, Bruni 20; Three Rivers 41, La Villa 20; Agua Dulce 19, Ben Bolt 14; Charlotte 12, Premont 6, 2OT; Marine Military Academy 19, Benavides 14.
This week's games Freer at Woodsboro; Bruni at Three Rivers; Santa Maria at Premont; La Villa at Santa Rosa; Agua Dulce at Runge; Skidmore-Tynan at Benavides.
TAPPS Division 2, District 5
W L W L PF PA
Houston Second Baptist 2 0 0 0 82 6
St. Joseph 1 0 0 0 33 14
Fort Bend Christian 1 1 0 0 81 91
Houston Lutheran South 1 1 0 0 83 66
Houston Westbury Christian 1 1 0 0 33 74
Cypress Christian 0 2 0 0 7 79
Last week's results St. Joseph 33, Shiner St. Paul 14; Second Baptist 41, Houston St. John's 0; Tomball Concordia Lutheran 41, Lutheran South 35; Westbury Christian 33, Tomball Christian 22; Houston Chritian 10, Cypress Christian 7; Katy St. John XXIII 39, Fort Bend Christian 28.
This week's games Industrial vs. St. Joseph at Bloomington; Second Baptist at Tomball Concordia Lutheran; Beaumont Legacy Christian at Lutheran South; Houston Northland Christian at Cypress Christian; Tomball Christian at Fort Bend Christian; Westbury Christian at Katy St. John XXIII.
TAPPS Division 4, District 3
W L W L PF PA
Hallettsville Sacred Heart 1 1 0 0 47 54
S.A. St. Gerard 1 1 0 0 52 14
Shiner St. Paul 1 1 0 0 63 61
Temple Central Texas Christian 1 1 0 0 63 54
Last week's results Flatonia 33, Sacred Heart 7; Victoria St. Joseph 33, St. Paul 14; St. Gerard 40, Pettus 28; Fort Worth Lake Country Chritian 47, Central Texas Christian 26.
This week's games Nixon-Smiley at Sacred Heart; Austin Saints at St. Paul; St. Gerard at S.A. Brooks Academy; San Marcos Academy at Central Texas Christian.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Transparency. Your full name is required.
Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article. And receive photos, videos of what you see.
Don’t be a troll. Don’t be a troll. Don’t post inflammatory or off-topic messages, or personal attacks.

Thank you for Reading!

Please log in, or sign up for a new account and purchase a subscription to read or post comments.

To subscribe, click here. Already a subscriber? Click here.