Thursday, July 30, 2015



Advertise with us

Yoakum girls ranked 16th in Class 3A

By ADVOCATE STAFF REPORT
Jan. 24, 2011 at 11:03 p.m.
Updated Jan. 23, 2011 at 7:24 p.m.

The Yoakum Lady Bulldogs dropped one spot in the latest Texas Association of Basketball Coaches poll.

The Lady Bulldogs are the 16th ranked girls Class 3A team and bring a 23-5 record into Tuesday's district game against Cuero.

The Hallettsville Brahmas boys basketball team stood pat at No. 7 on the Class 2A poll and Yorktown also kept their 13th ranking on the Class 1A, Div. I poll.

Two Class 1A, Div. II area boys teams took a tumble as Austwell-Tivoli dropped from No. 11 to No. 18 and Waelder fell out of the rankings after being ranked No. 25 a week ago.

The Louise Lady Hornets are ranked no. 11 ranking in the girls Class 1A, Div. I rankings for a second straight week.

Two TAPPS District 8-2A rivals kept their high rankings in the small private school rankings as Shiner St. Paul held their No. 2 spot and Faith Academy stayed close behind at No. 3.

;

TABC PREPS HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS

BOYS

Class 5A

1. Garland Lakeview Centennial, 24-1; 2. Lewisville Marcus, 25-1; 3. DeSoto, 25-2; 4. Cedar Hill, 23-2; 5. North Crowley, 21-5; 6. Pflugerville, 21-4; 7. SA Reagan, 22-4; 8. SA Churchill, 23-4; 9. Killeen Harker Heights, 22-3; 10. Fort Bend Bush, 16-5; 11. Katy Morton Ranch, 23-2; 12. Richardson Berkner, 20-7; 13. South Grand Prairie, 19-5; 14. Duncanville, 18-6; 15. Fort Bend Travis, 23-4; 16. SA Taft, 23-4; 17. Houston Strake Jesuit, 19-3; 18. Edinburg, 22-2; 19. Katy Seven Lakes, 24-5; 20. Austin High, 21-2; 21. Humble Dekaney, 21-5; 22. N. Richland Hills, 22-2; 23. The Woodlands, 23-3; 24. League City Clear Creek, 17-6; 25. Laredo United, 20-5.

Class 4A

1. Dallas Kimball, 23-2; 2. Dallas Lincoln, 21-2; 3. Galveston Ball, 23-2; 4. La Marque, 23-2; 5. Houston Yates, 17-3; 6. FW Arlington Heights, 20-3; 7. FW Trimble Tech, 21-4; 8. Ennis, 21-4; 9. Killeen, 24-3; 10. Austin LBJ, 16-4; 11. Dallas Wilson, 19-5; 12. New Braunfels Canyon, 21-4; 13. Mansfield Summit, 19-7; 14. Bryan Rudder, 23-3; 15. Pflugerville Hendrickson, 22-7; 16. Rosenberg Terry, 17-8; 17. SA Alamo Heights, 23-3; 18. Azle, 18-4; 19. Everman, 20-4; 20. Nederland, 22-4; 21. Denton Ryan, 16-8; 22. Tyler, 18-3; 23. Northside Brennan, 18-8; 24. Boerne Champion, 24-6; 25. Houston Jones, 14-5.

Class 3A

1. Lubbock Estacado, 24-1; 2. Argyle, 22-3; 3. Cleveland, 21-4; 4. Burkburnett, 21-2; 5. CC West Oso, 21-3; 6. Kennedale, 22-2; 7. Silsbee, 22-2; 8. Liberty Hill, 22-4; 9. Hondo, 20-3; 10. SA Houston, 16-5; 11. Sour Lake Hardin-Jefferson, 24-5; 12. Mexia, 19-5; 13. Dallas Madison, 13-11; 14. Dallas Smith, 16-7; 15. Lucas Lovejoy, 17-7; 16. Prosper, 20-4; 17. Waco La Vega, 17-6; 18. Seminole, 15-8; 19. Somerset, 14-9; 20. Decatur, 19-3; 21. Big Spring, 19-6; 22. Sweeny, 16-5; 23. WF Hirschi, 15-9; 24. Salado, 17-6; 25. Alvarado, 16-4.

Class 2A

1. Melissa, 24-0; 2. Brock, 23-3; 3. Crockett, 21-3; 4. Wall, 20-3; 5. SA Cole, 25-2; 6. Mount Pleasant Chapel Hill, 21-1; 7. Hallettsville, 21-4; 8. Idalou, 19-1; 9. White Oak, 22-2; 10. Sunnyvale, 19-5; 11. Eastland, 21-3; 12. Whitewright, 17-5; 13. Childress, 23-3; 14. Hempstead, 19-6; 15. Italy, 17-5; 16. Jarrell, 23-4; 17. Tatum, 19-7; 18. Kountze, 23-4; 19. New Waverly, 17-9; 20. Marlin, 17-6; 21. Santa Rosa, 18-8; 22. Harper, 19-5; 23. Nacogdoches Central Heights, 25-4; 24. Hico, 26-3; 25. Hearne, 16-8.

Class 1A Division I

1. Clarendon, 14-4; 2. Clarksville, 15-5; 3. Mumford, 21-4; 4. Olney, 22-6; 5. Kerens, 14-3; 6. Eula, 23-3; 7. Farwell, 21-1; 8. Cayuga, 19-6; 9. Milano, 19-2; 10. Martin's Mill, 18-9; 11. Stamford, 18-3; 12. White Deer, 16-4; 13. Yorktown, 18-4; 14. Grapeland, 21-5; 15. Stratford, 13-6; 16. Slocum, 19-9; 17. La Rue La Poyner, 16-7; 18. Hubbard, 18-6; 19. Sabinal, 15-5; 20. Wheeler, 16-4; 21. Medina, 15-8; 22. Iraan, 17-2; 23. Pineland West Sabine, 12-5; 24. Tahoka, 18-4; 25. Tenaha, 14-9.

Class 1A Division II

1. Bronte, 19-2; 2. Anton, 21-3; 3. Paducah, 17-5; 4. San Isidro, 26-0; 5. Dodd City, 25-0; 6. Laneville, 15-6; 7. Wells, 21-2; 8. Throckmorton, 7-4; 9. Sands, 23-4; 10. Grady, 21-2; 11. Ira, 16-4; 12. Martinsville, 19-3; 13. Saltillo, 21-4; 14. Knippa, 15-7; 15. Calvert, 9-3; 16. Frost, 17-4; 17. Waelder, 15-6; 18. Austwell Tivoli, 20-5; 19. Zephyr, 19-4; 20. Leggett, 15-11; 21. Richland Springs, 7-1; 22. Garden City, 8-4; 23. Meadow, 14-9; 24. Ropes, 15-8; 25. Kopperl, 16-5.

Large Private Schools

1. Houston Westbury Christian, 23-1; 2. Plano Prestonwood Christian, 14-6; 3. Arlington Grace Prep, 15-6; 4. Lubbock Trinity Christian, 25-2; 5. Plano John Paul II, 24-4; 6. Houston St. Thomas, 24-9; 7. SA Central Catholic, 28-5; 8. Austin Hyde Park Baptist, 18-13; 9. Sugar Land Fort Bend Baptist, 29-5; 10. Cedar Hill Trinity, 25-2; 11. Dallas Bishop Dunne, 14-7; 12. FW All Saints, 17-10; 13. SA Antonian, 13-10; 14. Addison Trinity, 16-12; 15. SA St. Anthony, 18-7; 16. Dallas Episcopal, 8-10; 17. Dallas Bishop Lynch, 22-7; 18. Houston St. Pius X, 15-12; 19. Houston Bellaire Episcopal, 17-11; 20. Dallas St. Mark's, 9-10; 21. Houston Second Baptist, 13-12; 22. Argyle Liberty Christian, 9-8; 23. Houston St. John's, 13-14; 24. FW Trinity Valley, 14-9; 25. Tomball Concordia Lutheran, 18-13.

Small Private Schools

1. Kingwood Northeast Christian, 25-2; 2. San Marcos Baptist Academy, 19-2; 3. Austin Waldorf, 25-4; 4. Arlington Burton Adventist, 19-8; 5. Irving The Highlands School, 23-3; 6. Dallas Lakewood Presbyterian, 14-4; 7. Colleyville Covenant Christian, 22-9; 8. SA St. Gerard, 18-4; 9. Flower Mound Coram Deo, 20-4; 10. Dallas Shelton, 15-7; 11. New Braunfels Christian, 18-8; 12. Abilene Christian, 14-3; 13. Garland Christian, 17-9; 14. The Woodlands Christian, 13-14; 15. Tomball Rosehill Christian, 19-11; 16. Houston St. Thomas Episcopal, 12-13; 17. FW Calvary 18. Houston Cypress Christian, 15-8; 19. Bullard Brook Hill; 20. SA Lutheran, 17-8; 21. Baytown Christian, 14-11; 22. Houston Beren Academy, 12-6; 23. Waco Vanguard, 16-7; 24. Conroe Covenant Christian, 16-8; 25. Red Oak Ovilla Christian, 15-10.

GIRLS

Class 5A

1. Cypress Falls, 29-1; 2. Georgetown, 23-3; 3. Galena Park North Shore, 28-2; 4. DeSoto, 24-4; 5. Irving MacArthur, 25-2; 6. Alief Elsik, 21-5; 7. League City Clear Springs, 25-2; 8. North Crowley, 27-2; 9. Fort Bend Hightower, 27-4; 10. Pflugerville, 21-5; 11. Dallas Skyline, 21-5; 12. Duncanville, 22-6; 13. Humble Dekaney, 26-4; 14. Katy Taylor, 25-6; 15. Humble Atascocita, 26-5; 16. Northside Jay, 24-5; 17. SA Wagner, 22-6; 18. The Woodlands, 21-4; 19. Plano East, 20-6; 20. Plano West, 21-6; 21. Midland, 23-4; 22. Southlake Carroll, 22-6; 23. Mansfield Timberview, 21-8; 24. CC King, 21-7; 25. Harlingen South, 21-7.

Class 4A

1. Canyon, 24-0; 2. Frisco Wakeland, 27-2; 3. Cedar Park, 28-3; 4. Aledo, 24-2; 5. Mansfield Summit, 24-6; 6. Beaumont Ozen, 25-2; 7. Beaumont Central, 24-3; 8. Houston Yates, 20-4; 9. Rockwall, 23-6; 10. Plainview, 24-3; 11. Frisco Liberty, 20-5; 12. Mesquite Poteet, 22-6; 13. Dallas Lincoln, 19-3; 14. Barbers Hill, 24-6; 15. Bryan Rudder, 23-5; 16. Cedar Park Vista Ridge, 22-5; 17. Floresville, 24-3; 18. Smithson Valley, 24-4; 19. Montgomery, 21-6; 20. Huntsville, 16-4; 21. Amarillo Palo Duro, 15-7; 22. Austin LBJ, 17-4; 23. Livingston, 16-2; 24. West Mesquite, 15-7; 25. CC Tuloso-Midway, 20-7.

Class 3A

1. Kennedale, 18-7; 2. Levelland, 20-5; 3. Rockport Fulton, 26-3; 4. Sanger, 21-5; 5. Lorena, 20-3; 6. Shallowater, 18-6; 7. Liberty Hill, 20-6; 8. Ingleside, 24-5; 9. Texarkana Liberty-Eylau, 16-7; 10. Longview Spring Hill, 21-5; 11. Bullard, 21-6; 12. Emory Rains, 21-6; 13. Aransas Pass, 17-9; 14. Lubbock Cooper, 18-9; 15. Navasota, 25-4; 16. Yoakum, 23-5; 17. Hondo, 21-5; 18. Abilene Wylie, 15-13; 19. Sour Lake Hardin-Jefferson, 23-5; 20. Aubrey, 14-7; 21. Brownwood, 18-8; 22. Bridgeport, 21-4; 23. Fairfield, 19-8; 24. Waco La Vega, 23-4; 25. Celina, 18-7.

Class 2A

1. Godley, 25-2; 2. Brock, 23-5; 3. Crockett, 28-0; 4. Wall, 21-4; 5. Tuscola Jim Ned, 21-8; 6. Ponder, 27-3; 7. Bangs, 22-5; 8. Winnsboro, 22-6; 9. Merkel, 22-4; 10. Poth, 16-5; 11. Gunter, 23-4; 12. New Waverly, 19-6; 13. Daingerfield, 22-3; 14. Melissa, 21-2; 15. Spearman, 21-1; 16. Jewett-Leon, 17-4; 17. Marion, 18-8; 18. Jarrell, 21-4; 19. Tatum, 15-1; 20. Hico, 19-7; 21. Littlefield, 21-6; 22. Skidmore-Tynan, 20-5; 23. Dallas Life Oak Cliff, 23-3; 24. Edgewood, 20-7; 25. Bogata Rivercrest, 18-6.

Class 1A Division I

1. Goldthwaite, 21-2; 2. Smyer, 23-2; 3. Martin's Mill, 25-3; 4. Honey Grove, 22-3; 5. Canadian, 23-2; 6. Muenster, 22-5; 7. Panhandle, 23-5; 8. Sudan, 20-7; 9. Mertzon Irion County, 19-2; 10. Kerens, 18-7; 11. Louise, 19-4; 12. Slocum, 23-5; 13. Lovelady, 20-8; 14. Meridian, 20-6; 15. Falls City, 17-3; 16. La Rue La Poyner, 18-6; 17. Snook, 18-4; 18. Campbell, 21-2; 19. Mason, 19-7; 20. Albany, 17-6; 21. Santo, 19-5; 22. Gruver, 22-6; 23. Center Point, 16-3; 24. Sundown, 19-6; 25. Zavalla, 23-5.

Class 1A Division II

1. Saltillo, 22-0; 2. Neches, 26-3; 3. Goodrich, 21-5; 4. Newcastle, 23-3; 5. Throckmorton, 20-4; 6. Roby, 19-7; 7. Lorenzo, 19-4; 8. Whitharral, 20-6; 9. Rochelle, 23-1; 10. Knippa, 21-4; 11. Fayetteville, 18-4; 12. Texline, 17-7; 13. Borden County, 16-6; 14. Slidell, 17-6; 15. Paducah, 19-5; 16. Valley, 16-7; 17. Savoy, 16-8; 18. Strawn, 20-4; 19. Sands, 20-5; 20. Hartley, 13-3; 21. Evant, 14-4; 22. Lipan, 17-9; 23. Miami, 14-10; 24. Fort Elliott, 14-3; 25. Leggett, 12-12.

Large Private Schools

1. Houston Westbury Christian; 2. Argyle Liberty Christian; 3. Houston St. Pius X; 4. Tomball Concordia Lutheran; 5. Plano John Paul II; 6. Dallas Bishop Lynch; 7. Dallas Ursuline; 8. SA Incarnate Word; 9. Houston Bellaire Episcopal; 10. FW Christian; 11. Austin Hyde Park Baptist; 12. Houston Second Baptist; 13. Houston Christian; 14. Lubbock Trinity; 15. Plano Prestonwood Christian; 16. FW Nolan; 17. Houston St. Agnes; 18. Midland Christian; 19. Addison Trinity; 20. Tyler Bishop Gorman; 21. Dallas Greenhill; 22. Arlington Grace Prep; 23. Tyler Grace Community; 24. Tyler All Saints Episcopal; 25. Cedar Hill Trinity.

Small Private Schools

1. Sherman Texoma Christian; 2. Shiner St. Paul; 3. Victoria Faith; 4. Marble Falls Faith; 5. Amarillo San Jacinto; 6. FW Worth Lake Country; 7. DeSoto Canterbury School; 8. Muenster Sacred Heart; 9. Kerrville Our Lady of the Hills; 10. New Braunfels Christian; 11. SA Cornerstone; 12. Tomball Rosehill Christian; 13. Colleyville Covenant Christian; 14. Amarillo Arbor Christian; 15. Conroe Covenant Christian; 16. Baytown Christian Academy; 17. Richardson Canyon Creek Christian; 18. Dallas Lutheran; 19. Round Rock Christian; 20. Austin Brentwood Christian; 21. Red Oak Ovilla Christian; 22. Katy Faith West; 23. Austin Waldorf; 24. SA Sunnybrook; 25. Carrollton Prince of Peace.

SHARE


Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia