Wednesday, July 29, 2015



Advertise with us

Three Crossroads players earn first team all-state

By aalvarado
July 24, 2012 at 2:24 a.m.

Three Crossroads area baseball players were named to the Texas Sports Writers Association Class 2A all-state team on Tuesday.

Refugio sophomore pitcher Travis Quintanilla, Schulenburg senior catcher Kyle Bludau and Hallettsville senior designated hitter Marshall Hajek were all named first team all state.

Weimar senior shortstop Dylan Blaha and Karnes City junior outfielder Phillip Vaughan earned second team Class 2A All-State honors.

The Brahmas added two more players on the third team with the selection of junior pitcher Chris Jones and junior second baseman Reagan McAda. Schulenburg senior outfielder Logan Lebeda was also named to the Class 2A third team.

Shiner senior pitcher Ky Sandelovic was named to the second team Class 1A all-state team.

Teammates Zach Reese and Brady Cejka were named to the Class 1A second team as catcher and shortstop, respectively.

2012 TSWA All-Class 2A Baseball Team

FIRST TEAM

Pitchers - Morgan Cooper, Jarrell, sr.; Aaron Burns, Jarrell, sr.; and Travis Quintanilla, Refugio, soph.

Catcher - Kyle Bludau, Schulenburg, sr.

First baseman - Alex Phillips, Nacogdoches Central Heights, jr.

Second baseman - Stratton Bocanegra, Childress, jr.

Shortstop - J.D. Stinnett, Brock, sr.

Third baseman - Ely Gallego,Alpine, sr.

Outfielders - Imoni Cross, Sonora, sr.; Walker Dailey, Brock, sr.; and Blane Barrett, Bushland, soph.

Utility - P/3B Shay Phillips, Brock, jr.

Designated hitter - Marshall Hajek, Hallettsville, sr.

Player of the Year - Morgan Cooper, Jarrell, jr.

Coach of the Year - Dean Fitzner, Jarrell

SECOND TEAM

Pitchers - Gerald Reyna, Bushland, sr.; Tyler Townsend, George West, sr.; and (tie) Joseph Rubio, Bishop, jr.; and Dylan Moore, Hughes Springs, soph.

Catcher - (tie) Levi Smith, Elkhart, jr. and Garrett Busby, Brock, sr.

First baseman - Estaban Cuevas, Bishop, sr.

Second baseman - Colton West, Stockdale, sr.

Shortstop - Dylan Blaha, Weimar, sr.

Third baseman - Travis Payne, Franklin, sr.

Outfielders - Phillip Vaughan, Karnes City, jr.; Collin McCrory, Wall, sr.; and Clayton Kovar, Jarrell, sr.

Utility - P/OF Cam Reeves, Elkhart, sr.

Designated hitter - Braden Lyssy, Poth, sr.

THIRD TEAM

Pitchers - Jon Malmin, Troy, jr.; Chris Jones, Hallettsville, jr.; and (tie) Dylan Horner, Bishop, sr. and Arturo Martinez, Teague, sr.

Catcher - Zach Metzger, Sunnyvale, sr.

First baseman - Bernnan Beckett, East Chambers, soph.

Second baseman - Reagan McAda, Hallettsville, jr.

Shortstop - (tie) Ryan Jozwiak, Hempstead, sr. and Jacob Cheatham, Elkhart, jr.

Third baseman - (tie) Colton Childress, Blanco, jr.

Daylan Horner, Bishop, sr.; and Davis Jimenez, Sonora, sr.

Outfielders - Cody Hawkins, Hughes Springs, jr.; Logan Lebeda, Schulenburg, sr.; and Bryant Motl, East Chambers, jr.

Utility - P/3B Peyton Brown, Wall, soph.

Designated hitter - (tie) Mikey Wade, Pottsboro, jr. and Nick Welch, Bushland, sr.

2012 TSWA All-Class A Baseball Team

FIRST TEAM

Pitchers - Kaleb Keith, D'Hanis, sr.; Gunner Baker, Price Carlisle, jr.; and Kyle Barnett, Stamford, jr.

Catcher - Ryan Smith, Wolfe City, sr.

First baseman - Marty Jentsch, Archer City, sr.

Second baseman - Cristian DeLatorre, Ranger, soph.

Shortstop - Matthew Schovajsa, Crosbyton, sr.

Third baseman - Brett Rohde, Fayetteville, jr.

Outfielders - Jessie Ramos, Stamford, sr.; Tyler Pate, Port Aransas, jr.; and Reid Harton, D'Hanis, sr.

Utility - P-1B Conner Bertsch, Fayetteville, sr.

Player of the Year - Bertsch, Fayetteville.

Coach of the Year - Clint Jaeger, Fayetteville

SECOND TEAM

Pitchers - Weston Wuthrich, Archer City, sr.; Hayden Ray, Miles, sr.; and Ky Sandelovic, Shiner, sr.

Catcher - Dustin Strahan, Garrison, sr.

First baseman - Taylor Rich, Lovelady, jr.

Second baseman - Tyler Horton, Goldthwaite, sr.

Shortstop - Landon Darwin, Dodd City, sr.

Third baseman - Spencer Wright, Overton, sr.

Outfielders - Colten Allen, Beckville, jr.; Tyler Berardi, Windthorst, sr.; and Tanner Richey, Borden County, jr.

Utility - P/SS Brent Bezio, Santo, sr.

THIRD TEAM

Pitchers - Dyllan Rhyne, Ranger, jr.; Bailey Burks, Trenton, soph.; and (tie) Ryan Hendrix, Big Sandy, jr.; Strait Daniel, Winters, sr.; and Landon Darwin, Dodd City, sr.

Catcher - Zach Reese, Shiner, sr.

First baseman - (tie) Russell Carrell, Garrison, sr. and Clay Skelton, Price Carlisle, sr.

Second baseman - Slade Chasteen, Dawson, sr.

Shortstop - (tie) William Hightower, Bartlett, jr. and Brady Cejka, Shiner, jr.

Third baseman - Joe Perez, Goldthwaite, sr.

Outfielders - Patrick Mathis, Moody, soph.; Kolton Jaynes, Detroit, sr.; and Jesse Roach, Overton, jr., Utility - P-OF Caleb Rogers, Port Aransas, jr.

SHARE


Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia