Friday, March 27, 2015



Advertise with us

Reyes leads Moulton boys to second place

Nov. 3, 2012 at 6:03 a.m.


SAN ANTONIO - Alex Reyes finished second to lead the Moulton boys to a second-place finish in Class 1A, and Industrial's Courtney High finished third in Class 2A at the Region IV cross country meet on Saturday at the National Shooting Range.

Reyes covered the 5-kilometer course in a time of 16 minutes, 37.1 seconds and the Bobkatz earned a berth at the state meet with a team total of 81 points.

Courtney High had a time of 11:54.2 on the two-mile course.

She will be joined at the state meet by her teammate and sister Cassidy High, who finished 10th in a time of 12:38.1.

The Industrial girls finished fourth in the team standings with 159 points.

Wyatt Kieler finished fourth in a time of 16:09 to lead the East Bernard boys to a second-place finish in Class 2A with 121 points.

The East Bernard girls finished second in Class 2A with 78 points, one point behind Johnson City.

Ganado's Ashley Bridges qualified for the Class 1A girls state meet by finishing 10th in a time of 12:51.1.

Calhoun's John Daniels finished 94th (18:21.1) and Victoria West's Todd Mickey was 95th (18:23.0) in Class 4A boys competition.

Calhoun's Michael Lerma (18:28.7) was 100th and Trey Rodriguez (18:41.2) was 113th.

Beeville's Tanner Trevino (18:49.5) was 118th and West's Blake Westbrook (19:11.7) was 141st.

Taylor Wilson paced the Calhoun girls by finishing 22nd in a time of 20:19.9.

The state meet will be held Saturday at Old Settlers Park in Round Rock.

Region IV Meet

SAN ANTONIO - Following are Advocate-area top 50 results from Saturday's Region IV cross country meet at the National Shooting Range. Top three teams and 10 individual qualify for state meet.

Girls

Team

Class 1A: 8. Weimar, 229; 12. Moulton, 321; 16. Shiner, 406; 17. Louise, 414.

Class 2A: 2. East Bernard, 78; 4. Industrial, 159; 8. Palacios, 262; 9. Karnes City, 332; 13. Goliad, 346.

Class 3A: 21. Yoakum, 527.

Class 4A: 13. Calhoun, 345.

Individual

Class 1A: 10. Ashley Bridges, Ganado, 12:51.1; 20. McKenna Munsch, Weimar, 13:24.3; 24. Katelyn Roades, Louise, 13:29.8; 32. Makaela Beard, Moulton, 13:45.7; 35. Loryn Hernandez, Austwell-Tivoli, 13:51.8; 43. Emily Oertli, Weimar, 14:02.4; 46. Cassidy Rodriguez, Weimar, 14:05.0.

Class 2A: 3. Courtney High, Industrial, 11:54.2; 10. Cassidy High, Industrial, 11:54.2; 11. Kaitlyn Strauss, Industrial, 12:38.1; 12. Corinna Navarro, East Bernard, 12:42.3; 16. Carson Swoboda, East Bernard, 12:55.9; 19. Jordan Garcez, Karnes City, 13:02.9; 21. Lissa Blackert, East Bernard, 13:07.5; 22. Estefania Guillen, Palacios, 13:07.7; 24. Stephanie Ortiz, East Bernard, 13:11.3; 25. Melody Jenkins, East Bernard, 13:12.2; 28. Cassidy Mica, East Bernard, 13:18.1; 35. Ally Coscetti, Refugio, 13:37.1; 37. Katelyn Walters, East Bernard, 13:40.8; 47. Danielle Garza, Goliad, 13:51.3.

Class 3A: Carnecia Scott, Wharton, 12:57.4; 46. Jocee Bennett, Cuero, 12:58.4.

Class 4A: 22. Taylor Wilson, Calhoun, 20:19.9.

Boys

Team

Class 1A: 2. Moulton, 81; 19. Flatonia, 484; 22. Shiner, 570.

Class 2A: 2. East Bernard, 121; 5. Palacios, 187; 10. Goliad, 262; 11. Industrial, 266; 21. Karnes City, 492; 24. Rice Consolidated, 650.

Class 3A: 21. Gonzales, 551; 22. El Campo, 569.

Class 4A: 20. Calhoun, 526.

Individual

Class 1A: 2. Alex Reyes, Moulton, 16:37.1; 12. Jacob Seabolt, Louise, 17:53.5; 13. Dennis Lopez, Moulton, 17:58.8; 15. Mario Pineda, Moulton, 18:04.6; 30. Holden Jahn, Moulton, 18:35.6; 31. Jesus Hernandez, Flatonia, 18:37.1; 40. Dallas Rothbauer, Moulton, 18:59.0.

Class 2A: 4. Wyatt Kieler, East Bernard, 16:09.0; 12. John VonDohlen, Goliad, 17:00.9; 14. Will Maraggia, Industrial, 17:11.6; 15. Brian Perez, East Bernard, 17:14.7; 19. Jose Mancera, Palacios, 17:24.3; 20. Daniel Garza, East Bernard, 17:30.5; 23. Marco Zamora, Palacios, 17:35.1; 25. Caleb Moseley, East Bernard, 17:36.5; 43. Craig Flores, Palacios, 18:05.3.

Class 3A: 29. Gilbert Chavez, Gonzales, 17:39.2.

SHARE

Comments



Powered By AdvocateDigitalMedia