Goliad senior hurdles to bright future (w/video)

April 19, 2017 at 11:36 p.m.

Goliad's Ricky Waer jumps a hurdle during the 100-meter hurdles at the District 29/30-3A area meet at Bulldog Stadium in Three Rivers on Wednesday.

Goliad's Ricky Waer jumps a hurdle during the 100-meter hurdles at the District 29/30-3A area meet at Bulldog Stadium in Three Rivers on Wednesday.    Nicolas Galindo for The Victoria Advocate

THREE RIVERS - Ricky Waer stood on the medal stand with an ice pack on his right ankle.

Waer had clipped the top of a couple hurdles during the 110-meter race.

The Goliad senior's mishap went unnoticed by the crowd at Bulldog Stadium for the District 29/30-3A area meet.

Waer appeared to be gliding over the hurdles as he coasted to wins in the 110- and 300-meter events, and helped lead the Tigers to the team championship with 129 points.

"I came into this season," Waer said, "thinking I'm going to do my best and make it back to state and hopefully, bring home two gold medals."

Waer took another step in that direction, as he easily qualified for the Region IV-3A meet where he'll need to finish in the top two to earn a return trip to Austin.

"I'm trying to go back and I'm trying to win it," Waer said. "I'm going for it all this year."

Waer finished second in both hurdle events at last year's state meet.

But he worked hard over the summer to put himself in a position to get back on the medal stand at Mike A. Myers Stadium.

He ran summer track under the direction of coaches Chris Thomas and Robert Gadsden and qualified for the national Junior Olympics meet in the 400-meter hurdles.

"I love the competition of running the hurdles," Waer said. "The toughness and not everybody can do it. That's what pushes me to work even harder and do my best in it."

He played football for the Tigers to prepare himself for his final season of high school track.

"I think it helps because of the competition and the teamwork and all it takes to be committed to that," he said.

Waer has been headed in the right direction this season and leads the area in both events.

He has a season-best of 14.41 seconds in the 110 hurdles, and 38.64 in the 300 hurdles.

"The 110s is about quickness, and the 300s is about your training," Waer said. "I've been lucky enough to be able to work on both well and excel in both."

Waer's success has not gone unnoticed. He signed a letter of intent Monday to accept a track scholarship to the University of The Incarnate Word in San Antonio.

"They contacted me over the summer and have been sticking with me," he said. "It's a perfect fit for me and I've been very blessed to have them on board with me."

Waer credits his family, coaches, teammates and his love of the sport for allowing him to achieve his goals.

"My family has been pushing me to do the best that I can and I've been pushing myself to do the best that I can do," he said. "I'm just going to run hurdles and do the best I can. To get this opportunity is a blessing. I never thought I would be able to do this."

Waer got a taste of what the future will be like when he competed at the Clyde Littlefield Texas Relays in Austin and finished third in the 110 hurdles.

"It was huge," Waer said. "It was amazing. To be able to run in an atmosphere like that in front of thousands of people. The whole experience prepares me for next year and the years to come."

Waer's times at the area meet - 14.89 in the 110 hurdles and 39.32 in the 300 hurdles - were well off his best.

But Waer wasn't pushed in either event and promises to be ready for the regional and state meets.

"You just have to go in with a clear mind," he said. "Don't think about it. Go out and run your best and run your own race."

Tigerettes continue title roll

The Goliad girls added an area title to the District 29-3A championship.

The Tigerettes scored 249 points, easily outdistancing George West, which was second with 124. Goliad scored 319 points at the district meet.

"I think it's the way our seniors carry the team," said senior Casey Tislow. "We just have a lot of leadership. We're really, really competitive."

The Tigerettes put themselves in good position to win their second straight regional title and fourth in the last five years.

They also have their sights set on their first state championship since 1982.

"I think all of us performed really well today," Tislow said. "I think a majority of us are going to regional in almost every event that we entered in."

Bobcat on the track

Bloomington's Demarcus Bryant will play football at Mary Hardin-Baylor next season.

But he's not through with his track and field career for the Bobcats.

Bryant qualified for regional by finishing first in the shot put, second to Goliad's Orion Hosey in the 100-meter dash, and fourth in the 200-meter dash.

Bryant is especially looking forward to throwing the shot put at the regional meet.

"I'm just staying focused and trying to make it to state," he said. "I'll see more competition out there. Usually I've just been throwing, but I want somebody to push me at regional."

Mike Forman is a sports writer for the Victoria Advocate. Contact him at 361-580-6588 or by email at mforman@vicad.com.

THREE RIVERS - Following are results from Wednesday's District 29-30/3A area meet at Bulldog Stadium. Top four finishers advance to Region IV-3A meet.

Girls

Team totals - 1, Goliad, 249; 2, George West, 124; 3, Skidmore-Tynan, 71; 4, Mathis, 52; 5, Hebbronville, 44; 6, San Diego, 25; 7, Taft, 20; 8, Odem, 18; 9, Dilley, 10; 10, Cotulla, 6; 11, Bloomington, 1.

Discus - 1, Danielle Zambrano, Taft, 108-0..5; 2, Tessa Ross, Goliad, 107-11; 3, Alexis Salazar, George West, 101-10; 4, Ashlyn Davis, Goliad, 101-8.

Shot put - 1, Casey Tislow, Goliad, 36-6.25; 2, Sequoyah Trevino, Taft, 34-7.5; 3, Ashlyn Davis, Goliad, 34-1; 4, Delaney Rushing, George West, 33-10.

High jump - 1, Nikaya Neal, George West, 5-6; 2, Caitlin Cope, Goliad, 5-0; 3, Alyssa Alonzo, Mathis, 5-0; 4, DeeAnne Mann, Odem, 4-6; 6, Michala Janssen, Goliad, 4-6.

Triple jump - 1, Paiton Priddy, Goliad, 36-4.75; 2, Andrea Waggoner, George West, 36-3.5; 3, Mikayla Henry, Hebbronville, 34-9.5; 4, Kelly Thomas, Goliad, 33-7.5.

Long jump - 1, Amaya Brown, 18-0.25; 2, Mikayla Henry, Hebbronville, 16-8.5; 3, Roxanne Morris, Goliad, 16-7; 4. Paiton Priddy, Goliad, 16-4.75.

Pole vault - 1, Audrey Blevins, Goliad, 8-6; 2, Karisa Ramirez, Hebbronville, 7-6; 3, Ari Espinosa, Cotulla, 7-6; 4, Emily Klinkerman, Golaid, 7-0.

3200 - 1, Felicia Ortiz, S-T, 12:22.86; 2, Ellie Albrecht, Goliad, 12:23.60; 3, Andrea De La Garza, Goliad, 13:13.59; 4, Joleeza Morin, George West, 13:14.69.

400 relay - 1, Goliad, 49.92; 2, Mathis, 50.63; 3, George West, 51.02; 4, Skidmore-Tynan, 51.08.

800 - 1, Michala Janssen, Goliad, 2:27.91; 2, Felicia Ortiz, S-T, 2:28.81; 3, Ellie Albrecht, Goliad, 2:30.40; 4, Alyson Pawlik, 2:31.44; 6, April Chapa, Bloomington, 2:50.40.

100 hurdles - 1, Casey Tislow, Goliad, 15.89; 2, Caitlin Cope, Goliad, 16.27; 3, Andrea Waggoner, George West, 16.61; 4, Kelly Thomas, Goliad, 16.69.

100 - 1, Jaslynn Fields, Mathis, 12.82; 2, Paiton Priddy, Goliad, 13.06; 3, Makayla Henry, Hebbronville, 13.22; 4, Ashley Sulak, Goliad, 13.48; 6, Caitlin Cope, Goliad, 13.84.

800 relay - 1, Goliad, 1:44.45; 2, George West, 1:45.01; 3, Mathis, 1:49.32; 4, Skidmore-Tynan, 1:49.39.san

400 - 1, Michala Janssen, Goliad, 1:02.33; 2, Samantha Tovar, S-T, 1:02.34; 3, Dallas Williams, George West, 1:02.76; 4, Crystal Amoles, George West, 1:03.00.

300 hurdles - 1, Andrea Waggoner, George West, 46.27; 2, Marley Martinez, San Diego, 49.69; 3, Kelly Thomas, Goliad, 50.25; 4, Yasmeen Juarez, Odem, 50.28; 5, Cierra Perez, Goliad, 50.32.

200 - 1, Amaya Brown, Goliad, 25.98; 2, Mikayla Henry, Hebbronville, 27.07; 3, Kaylynn Martinez, S-T, 27.45; 4, Rianna Lopez, San Diego, 27.81; 6, Emily Castaneda, Goliad, 28.05.

1600 - 1, Ellie Albrecht, Goliad, 5:34.50; 2, Felicia Ortiz, S-T, 5:45.42; 3, Isis Reyes, Dilley, 5:49.80; 4, Andrea De La Garza, Goliad, 5:59.46.

1600 relay - 1, George West, 4:07.42; 2, Goliad, 4:08.56; 3, Skidmore-Tynan, 4:19.17; 4, Odem, 4:23.18.

Boys

Team totals - 1, Goliad, 129; 2, Hebbronville, 113.5; 3, San Diego, 58; 4, Dilley, 56; 5, George West, 55.5; 6, (tie) Bloomington & Taft, 44; 8, Odem, 38; 9, Skidmore-Tynan, 37; 10, Cotulla, 23; 11, Mathis, 22.

Discus - 1, Scottie Reyes, Dilley, 141-10; 2, Elias Cantu, Hebbronville, 128-10; 3, Macus Hinojosa, S-T, 124-0; 4, Conner Lyne, George West, 122-2.5.

Shot put - 1, Demarcus Bryant, Bloomington, 47-11.5; 2, Scottie Reyes, Dilley, 44-8; 3, Angel Hernandez, Goliad, 44-1.5; 4, Cooper Hurt, Dilley, 43-7; 5, Ezekiel Palacios, 42-10.

High jump - 1, Spencer Bigner, Odem, 6-0; 2, Andrew Amaro, Odem, 5-10; 3, Juan Carrizales, Cotulla, 5-10; 4, Devin Mendoza, Mathis, 5-8.

Triple jump - 1, Zach Trevino, Hebbronville, 42-10; 2, James Miller, George West, 4-8; 3, Ryan Briones, San Diego, 41-5; 4, Trevor Parr, Goliad, 40-6.5; 5, Orion Hosey, Goliad, 40-5.75.

Long jump - 1, Andrew Amaro, Odem, 21-5; 2, Ryan Briones, San Diego, 20-8.75; 3, Trevor Parr, Goliad, 20-2.,75; 4, Conner Lyme, George West, 20-0.75.

Pole vault - 1, Joseph Thompson, Bloomington, 12-0; 2, Leo Lopez, Hebbronville, 12-0; 3, Joshua Ceballos, Odem, 11-6; 4, Jacob Bryce, George West, 11-6.

3200 - 1, Eric Rodriguez, Hebbronville, 10:44.96; 2, Jason Almarez, Hebbronville, 10:51.62; 3, Christian Thompson, Bloomington, 10:56.44; 4, Delfino Castro, Goliad, 11:00.69.

400 relay - 1, Goliad, 43.32; 2, San Diego, 44.06; 3, Hebbronville, 44.99; 4, Mathis, 45.61.

800 - 1, Eric Rodriguez, Hebbronville, 1:56.97; 2, Noe Garcia, Dilley, 2:03.01; 3, Adrian Trevino, Hebbronville, 2:07.49; 4, Jared Aguiler, Dilley, 2:10.04; 5, Christian Thompson, Bloomington, 2:11.82.

110 hurdles - 1, Ricky Waer, Goliad, 14.89; 2, Ryan Alvarado, Taft, 17.33; 3, Gabriel Gonzalez, Goliad, 17.35; 4, Vinod Lewis, Hebbronville, 17.35.

100 - 1, Orion Hosey, Goliad, 11.10; 2, Demarcus Bryant, Bloomington, 11.27; 3, Isaiah Collums, Goliad, 11.59; 4, Kevin Garcia, San Diego, 11.70.

800 relay - 1, 1:32.51; 2, San Diego, 1:33.46; 3, Taft, 1:33.70; 4, George West, 1:35.05.

400 - 1, Zach Trevino, Hebbronville, 52.08; 2, Elias Carrera, Taft, 52.11; 3, Marshall Martin, S-T, 52.28; 4, Mike Molina, Cotulla, 52.79; 6, Shaun Justice, Goliad, 54.00.

300 hurdles - 1, Ricky Waer, Goliad, 39.32; 2, Gabriel Gonzalez, Goliad, 42.37; 3, Allan Ramirez, Dilley, 42.84; 4, Leo Lopez, Hebbronville, 43.46.

200 - 1, Orion Hosey, Goliad, 22.19; 2, Kevin Oliveira, San Diego, 22.84; 3, Isidro Salinas, Mathis, 23.23; 4, Demarcus Bryant, Bloomington, 23.28.

1600 - 1, Noe Garcia, Dilley, 4:45.46; 2, Josue Perez, Cotulla, 4:52.64; 3, Jason Almarez, Hebbronville, 4:52.88; 4, Christian Thompson, Bloomington, 4:54.39; 5, Delfino Castro, Goliad, 5:11.48.

1600 relay - 1, Skidmore-Tynan, 3:31.42; 2, George West, 3:34.51; 3, Taft, 3:35.48; 4, Hebbronville, 3:36.28; 6, Goliad, 3:40.05.


SHARE


Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia