Advertise with us

TAPPS District 4-5A Meet

April 20, 2017 at 11:33 p.m.

SUGAR LAND - Following are results from the TAPPS District 4-5A Meet held Wednesday at Sugar Land Fort Bend Christian Academy.

Boys

Team totals - 1, Houston Lutheran South, 209; 2, St. Joseph, 205; 3. Katy Faith West Academy, 104; 4, Houston Second Baptist, 92.5; 5. Sugar Land Fort Bend Christian, 58.5; 6, Houston Westbury Christian, 52; 7, Houston The Emery/Weiner 12.

200 - 1, Desmon Flonnory, St. Joseph, 23.17; 5, Tavion Varela, St. Joseph, 23.85; 6, Payton Terrell, St. Joseph, 24.18.

400 - 2, Desmon Flonnory, St. Joseph, 50.63; 4, Matthew Vallejo, 55.71; 6, Tomas Young, St. Joseph, 56.52.

800 - 2, Tomas Young, St. Joseph, 2:11.36;

110 hurdles - 2, Izac Conchola, St. Joseph, 17.48.

300 hurdles - 2, Izac Conchola, St. Joseph, 43.26.

100 relay - 3, St. Joseph, 48.97.

200 relay - 1, St. Joseph, 1:32.25.

400 relay - 1, St. Joseph, 3:41.48

Shot put - 2, Izac Conchola, St. Joseph, 43-09.

Discus - 1, Izac Conchola, St. Joseph, 153-03; 4, Jace Stevens, St. Joseph, 119-11.

High jump - 1, Jacob Bordovsky, St. Joseph, 6-00; 2, Izac Conchola, St. Joseph, 5-10; 6, Owen Burke, St. Joseph, 5-02.

Pole vault - 1, Desmon Flonnory, St. Joseph, 21-08; 4, Tavion Varela, St. Joseph, 20-01; 6, Jacob Bordovsky, St. Joseph, 20-01.

Triple jump - 1, Desmon Flonnory, St. Joseph, 42-06.50; 2, Jacob Bordovsky, St. Joseph, 41-05.50.

Girls

Team totals - 1, St. Joseph, 246; 2, Houston Lutheran South, 193; 3, Sugar Land Fort Bend Christian, 126.5; 4, Houston Second Baptist, 107.5; 5, Katy Faith West, 18; 6, Houston Westbury Christian, 8; 7, Houston The Emery/Weiner, 1.

100 - 1, Allisa Novosad, St. Joseph ,12.76; 3, Caelen Johnson, St. Joseph, 13.29; 6, Grace Hammack, St. Joseph, 13.71.

200 - 1, Alisa Novosad, St. Joseph, 26.44; 5, Caelen Johnson, St. Joseph, 27.48; 6, Grace Hammack, St. Joseph, 28.65.

400 - 4, Melaine Hermes, St. Joseph, 1:07.56; 6, Alex Nagle, St. Joseph, 1:08.29.

800 - 2, Alex Nagl, St. Joseph, 2:36.42; 5, Madison Galvez, St.Joseph, 2:45.39; 6, Reagan Heard, St. Joseph, 2:54.19.

1,600 - 5, Madison Galvez, St. Joseph 6:29.40.

3200 - 4, Sydney Barker, St. Joseph, 14:12.78; 5, Meadow Pratkam, St. Joseph, 14:16.64; 6, Tatum Aginer, 16:18.95, St. Joseph.

100 hurdles - 4, Carly Williams, St. Joseph, 17.72; 5, Katherine Terry, St. Joseph, 18.05.

300 hurdles - 2, Katherine Terry, St. Joseph, 52.37; 5, Haley Alexander, St. Joseph, 54.60.

100 relay - 1, St. Joseph, 51.51.

200 relay - 2, St. Joseph, 1:55.07.

400 relay - 3, St. Joseph, 4:37.18.

Shot put - 6, Reina Balboa, St. Joseph, 28-07.

Discus - 1, Reina Balboa, St. Joseph, 85-08; 3, Maddy Hughling, St. Joseph, 77-04.

High jump - 3, Caelen Johnson, St. Joseph, 4-10; 6, Rachel Ward, St. Joseph, 4-06.

Pole vault - 1, Alisa Novosad, St. Joseph 10-00; 2, Jayne Eaves, St. Joseph 7-0.

Long jump- 1, Alisa Novosad, St. Joseph, 17-00; 2, Caelen Johnson, St. Joseph, 16-05; 5, Annie Mozisek, St. Joseph, 14-04.50.

Triple jump - 3, Annie Mozisek, St. Joseph, 32-11.50; 4, Katherine Terry, St. Joseph, 31-06.50; 5, Katherine Keating, St. Joseph, 29-11.


SHARE


Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia