District 25/26-3A area meet

April 21, 2017 at 12:03 a.m.
Updated April 21, 2017 at 12:08 a.m.

CONVERSE - Following are results from the District 25/26-3A area meet at Judson High School on Wednesday.

Boys

Team totals - 1, Cole, 199; 2, Comfort, 93; 3, Lago Vista, 89; 4, Poth, 83; 5, Florence, 41; 6, Johnson City, 22; 7, Gateway, 21; 7, Karnes City, 21; 9, Ingram, 14; 9, Blance, 14; 11; 11Jourdanton, 11; 11, Natalia, 11; 13, Fox Tech, 1.

3,200 - Landon Duplessis, Cole, 10:26.05; 2, Andrew Holt, Lago Vista, 10:48.23; 3, Carlos Orona-Frias, Cole; 10:58.96; 4, Rodrigo Marquez, Comfort,11:02.02.

100 relay - 1, Cole, 43.86; 2, Poth, 44.39; 3, Lago Vista, 44.44; 4, Natalia, 45.28.

800 - 1, Matthew David, Cole, 1:59.88l 2, Connor Frank, Cole, 2:01.32; 3, Dmitri Radkevich, Gateway, 2:08.62; 4, Ethan Arnold, Lago Vista, 2:10.82.

110 hurdles - 1, Cole Hull, Lago Vista, 15.57; 2, Aidan Sweeny, Comfort, 15.77; 3, Clint Johnson, Comfort, 16.26; 4, Jeremiah Pope, 16.33.

100 - 1, Steven Flores, Blanco, 11.54; 2, Nyamakhere Waye, Cole, 11.58; 3, Tyrell Dunlap, Cole, 11.59; 4, Jacquez Harris, Cole, 11.59.

200 relay - 1, Cole, 1:31.29; 2, Poth, 1:32.66; 3, Johnson City, 1:33.62; 4, Florence, 1:33.83.

400 - 1, Tyler Emanuel, Lago Vista, 51.46; 2, Chase Kurth, Lago Vista, 52.81; 3, Connor Frank, Cole, 53.28; 4, Coleman Hughes, Jourdanton, 53.28.

300 hurdles - 1, Clint Johnson, Comfort, 40.36; 2, dominc Mercado, Cole, 41.34; 3, Aidan Sweeny, Comfort, 42.03; 4, Sam Hurley, Lago Vista, 43.13.

200 - 1. Austin Barr, Cole, 22.85; 2, Danny Carlos, Comfort, 23.23; 3, Garrison Wood, Joshnson City, 23.46; 4, Brett Harris, Johsnon City, 23.51.

1,600 - 1, Landon Duplessis, Cole, 4:44.33; 2, Connor Frank, Cole, 4:50.49; 3, Andrew Holt, Lago Vista, 4:52.51; 4, Rodrigo Marques, Comfort, 4:54.56.

400 relay - 1, Cole, 3:30.63; 2, Comfort, 3:30.82; 3, Lago Vista 3:34.13; 4, Gateway, 3:35.09.

Discus - 1, Mark Ramon, Poth, 160-04; 2, Hernandez Edel, Florence; 3, Anthony Carlos, Comfort, 140; 4, Karnes City, Jacob Bonnettm 136-08.

High jump - 1, Jake Lambethm, Poth, 6-04.00l 2, Joshua Austin, Cole, 5-10; 3, Daulton Thomas, Ingram, 5-10.00; 4, Ethan Dunlap, Cole, 5-08.00.

Long jump - Caleb Albert, Poth, 20-09; 2, Nicolas Tucker, Cole, 20-06.50; 3, Julian Ryan, Ingram, 20-01.00; 4, Tyrell Dunlap, Cole, 20-00.75.

Pole vault - 1, Chase Whitelaw, Lago Vista, 13-06.00; 2, Trent Gwaltney, Comfort, 12-06.00; 3, Jacob Bonnet, Karnes City, 12-0; 4, Kobi Hernandez, Karnes City, 12-0; 6, Brent Gisler, Karnes City, 11-0.

Shot put - 1. Alexis Toca, Comfort, 48-05.00; 2, Carter Ross, Florence, 45-09.25; 3, Jacob Bonnet, Karnes City, 44-08.25; 4, Zach Menkin, Lago Vista, 43-06.50.

Triple jump - Nicolas Tucker, Cole, 43-06.25; 2, Caleb, Albert, Poth, 41-07.75; 3, Vaughn Kelby, Florence, 40-11; 4, Byrne Landon, 40-09.50.

Girls

Team totals - 1, Blanco, 164, 2, Cole, 93; 3, Lago Vista, 80.5; 4, Gateway, 59; 5, Comfort, 58; 6, Jourdanton, 48; 7, Poth, 46.5; 8, Karnes City, 20; 9, Johnson City, 14; 9, Fox Tech 14; 11, Ingram, 12; 12, Florence,8; 13, Natalia, 3.

3,200 - 1, Valentina Campos, Comfort, 11:41.50; 2, Johanna Villarreal, Blanco, 11:44.16; 3, Sierra Gonzales, Fox Tech, 12:00.69; 4, Chloe Flores, Blanco, 12:36.76.

100 relay - 1, Gateway, 49.62; 2, Blanco, 50.36; 3, Jourdanton, 50.46; 4, Cole, 50.53; 6, Karnes City, 52.85.

800 - 1, Johanna Villarreal, Blanco, 2:19.55; 2, Valentina Campos, Comfort, 2:22.04; 3, Kylie Frank, Cole, 2:23.95; 4, Steely Steiner, Blanco, 2:24.85.

100 hurdles - 1, Ryana Butler, Comfort, 16.69; 2, Mallory Webb, Lago Vista, 17.47; 3, Rachel Schnelle, Jourdanton, 17.55; 4, Gena Cabrera, Poth, 17.62.

100 - 1, Alexzandra McFarland, Gateway, 12.40; 2, Hanna Srackangast, Blanco, 12.97; 3, Ajacia Miles, Cole, 13.10; 4, Faith Deleon, Florence, 13.27/

200 relay - 1, Blanco, 1:46.34; 2, Cole, 1:47.38; 3, Lago Vista, 1:48.27; 4, Poth, 1:48.80.

400 - Asher Haack, Blanco, 1:00.43; 2, Taylor Kotas, Blanco, 1:02.21; 3, Kylar Guzman, Jourdandon, 1:02.23; 4, Amya White, Cole, 1:02.28.

300 hurdles - 1, Jada Aguilar, Comfort, 49.25; 2, Ryana Butler, Comfort, 49.58; 3, Gena Cabrera, Poth, 49.68; 4, Mallory Webb, Lago Vista, 50.40; 5, Ashley Reyes, Karnes City, 50.53.

200 - 1, Alexzandra McFarland, Gateway, 25.61; 2, Shayna Srackangast, Blanco, 26.76; 3, Destinie Small, Cole, 26.91; 4, Faith Deleon, Florence, 27.41/

1,600 - 1, Johanna Villarreal, Blanco, 5:16.41; 2, Sierra Gonzales, Fox Tech, 5:35.00; 3, Chloe Flores, Blanco, 5:43.33; 4, Mia Mercer, Cole, 5:56.35; 6, Lily Gotthardt, Karnes City, 6:01.38.

400 relay - 1, Lago Vista, 4:06.49; 2, Blanco, 4:08.66; 3, Cole, 4:11.59; 4, Comfort, 4:14.97; 5, Karnes City, 4:17.96.

Discus - Lydia Lyssy, Poth, 112-01; 2, Cassie Carlton, Lago Vista, 109-11; 3, Kalli Dalland, Johnson Citym 100-07; 4, Kiera Robinson, Karnes City, 100.

High jump - 1, Rosslyn Wright, Ingram, 5-0; 2, Cierra Abbott, Lago Vista, 5-0,; 3, Kayce Jo Mayes, Karnes City, 5-0; 4, Braesha Andrews,Cole, 4-10.

Long jump - Hanna Srackangast, Blanco, 17-04.50; 2, Shyanne Bauerle, Jourdanton, 16-05.25; 3, Kylar Guzman, Jourdanton, 16-01.00; 4, Haley Cooper, Poth, 15-09.50.

Pole vault - 1, Shannon Carpenter, Lago Vista, 10-0; 2, Randa Minzenmayer, Gateway, 9-06.00; 3, Madi Gawthorpe, Gateway, 9-06.00; 4, Destiny Powell, Jourdanton, 9-06.00; 6, Ashley Reyes, Karnes City, 8-06.00.

Shot put - 1, Skylar Wiseman, Blanco, 38-04.00; 2, Victoria Sunday, Poth, 37-0; 3, Kalli Dalland, Johnson City, 33-11.75; 4, Rose McConnell, Cole, 32-08.50.

Triple jump - 1, Kenzie Warner, Blanco, 35-09.50; 2, Destinie Small, Cole, 35-03.75; 3, T'nia Sample, Cole, 34-02.75;4, Gracie Edmondson, Blanco, 33-02.75.


SHARE


Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia