Republican Party primary filings

Dec. 14, 2017 at 7:51 p.m.

   MCT GRAPHIC for The Victoria Advocate

Here are the candidates who filed for the Republican Party nomination in the March 6 primary.

Calhoun County

• U.S. Representative, District 27 - Bech Bruun, of Corpus Christi; Blake Farenthold, 56, of Corpus Christi, incumbent; Christopher K. Mapp, of Port O'Connor; Eddie Gassman, of Corpus Christi; Jerry Hall, Corpus Christi; John Grundwald, of Houston; and Michael Cloud, of Victoria

• State Representative, District 30 - Geanie Morrison, 67, Victoria, incumbent

• District Judge, 267th Judicial District, unexpired term, - Robert E. "Bobby" Bell, of Edna, incumbent

• County Judge - Richard Meyer, 67, of Six Mile, small business owner; Larry W. Nichols, 62, of Port Lavaca, helping Region 2 Education Service Center in Corpus Christi and Region 3 Education Service Center in Victoria with processing requests for assistance after Hurricane Harvey; Wesley McKelvy, 28, of Point Comfort, patrol deputy for the Calhoun County Sheriff's Office

• Commissioner, Precinct 4 - Russell Cady; Gary Reese, 65, of Seadrift, a transportation specialist with Texas Department of Transportation; Thomas Salazar III, 46, of Port Lavaca, senior certified technician with the Coca-Cola Co.; Willy Wooldridge, 51, of Seadrift, project manager at Dow Chemical Company

• County Court-at-law judge - Alex Hernandez, 66, of Port Lavaca, incumbent

• District Clerk - Anna Kabela, 55, of Port Lavaca, incumbent

• County Clerk - Anna Goodman, 52, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 1 - Raymond Perez

• Justice of the Peace, Precinct 4 - Wesley J. Hunt, 56, of Seadrift, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 5 - Nancy Pomykal, incumbent

• Constable, Precinct 5 - David Thomas

DeWitt County

• U.S. Representative, District 34- Rey Gonzalez, 37, San Benito, lawyer

• State Representative, District 30 - Geanie Morrison, 67, Victoria, incumbent

• County Judge - Daryl L. Fowler, 59, of Yoakum, incumbent; Gail Morton, 62, Cuero, DME clerk; Brandon Mays, 33, Cuero, DeWitt County Sheriff's Office deputy

• County Commissioner, Precinct 2 - James Pilchiek Sr., 60, Yoakum, incumbent; Kenneth Wayne Eilers, 62, Yoakum, construction trucking and materials; Lowell Stacey Love, 51, Cuero, DeWitt County equipment operator

• County Commissioner, Precinct 4 - Richard Randle, 67, Cuero, incumbent

• District Judge, 267th Judicial District, unexpired term, - Robert E. "Bobby" Bell, of Edna, incumbent

• District Clerk - Tabeth Garner, 51, Cuero, incumbent

• County Clerk - Natalie Carson, 51, Cuero, incumbent

• County Treasurer - Carol Ann Martin, 34, Cuero, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 1- Peggy Mayer, 60, Cuero, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 2 - George "Bill" Robinson, 54, Yorktown, incumbent

Goliad County

• U.S. Representative, District 34 - Rey Gonzalez, 37, San Benito, lawyer

• State Representative, District 30 - Geanie Morrison, 67, Victoria, incumbent

• District Judge, 267th Judicial District, unexpired term, - Robert E. "Bobby" Bell, of Edna, incumbent

• County Judge - Powell T. "Pat" Calhoun II, Goliad, incumbent; Ernest Z. Alaniz, 68, Goliad, retired drilling professional; Roger M. "Mike" Bennett - 63, Goliad, retired

• County Commissioner, Precinct 4 - David L. Bruns, 55, Goliad, mechanic and business owner

• James Lee "Jimmy" Schulze, 72, Goliad, retired from DuPont

• County Treasurer - Bryan Howard, Goliad

• Justice of the Peace, Precinct 1 - Susan Moore, Goliad

• Justice of the Peace, Precinct 2 - Steven Kennedy, Goliad

Jackson County

• U.S. Representative, District 27 - Bech Bruun, of Corpus Christi; Blake Farenthold, 56, of Corpus Christi, incumbent; Christopher K. Mapp, of Port O'Connor; Eddie Gassman, of Corpus Christi; Jerry Hall, Corpus Christi; John Grundwald, of Houston; and Michael Cloud, of Victoria

• State Representative, District 85 - Phil Stephenson, 65, of Wharton, incumbent

• District Judge, 267th Judicial District, unexpired term, - Robert E. "Bobby" Bell, of Edna, incumbent

• Criminal District Attorney - Pam Guenther, 63, of Edna, incumbent

• County Judge - Jill Sklar, 39, of Edna, attorney

• County Commissioner, Precinct 2 - Wayne Bubela, 54, of Ganado, incumbent

• County Commissioner, Precinct 4 - Dennis Karl, 68, of La Ward, incumbent

• District Clerk - Sharon Mathis, 50, of Edna, incumbent

• County Clerk - Barbara Earl, 40, of Edna, incumbent; and Kate Respondek McCarrell, 35, of Edna, pre-school director

• County Treasurer - Mary Horton, 55, of Edna, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 1 - Darren J. Stancik, 50, of Edna, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 2 - Cyndi Poulton, 47, of Ganado, incumbent

Lavaca County

• U.S. Representative, District 27 - Bech Bruun, of Corpus Christi; Blake Farenthold, 56, of Corpus Christi, incumbent; Christopher K. Mapp, of Port O'Connor; Eddie Gassman, of Corpus Christi; Jerry Hall, Corpus Christi; John Grundwald, of Houston; and Michael Cloud, of Victoria

• State Representative, District 13 - Ben Leman, of Iola; Daniel McCarthy, of Brenham; David K. Stall, of Fayetteville, Marc S. Young, of Sealy.

• County Judge - Tramer J. Woytek, 46, of Hallettsville, incumbent

• County Commissioner, Precinct 2 - Ronald Berckenhoff, 48, of Moulton, incumbent; Steven Jurena, 62, of Moulton, maintenance supervisor

• County Commissioner, Precinct 4 - Dennis W. Kocian, 59, of Yoakum, incumbent

• District Clerk - Lori A. Wenske, 41, of Shiner, legal assistant; Phyllis A. Bush, 56, of Hallettsville, administrative assistant

• County Clerk - Elizabeth A. "Liz" Kouba, 57, of Hallettsville, incumbent

• County Treasurer - Karen Bludau, 59, of Hallettsville, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 1 - Mark Steven Ivey, 57, of Hallettsville, incumbent.

• Justice of the Peace, Precinct 2 - Travis Hill, 56, of Moulton, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 3 - Wayne Denson, 56, of Shiner, incumbent

• Justice of the Peace, Precinct 4 - Hallie Hall, 47, of Yoakum, incumbent

Refugio County

• U. S. Representative, District 27 - Bech Bruun, of Corpus Christi; Blake Farenthold, 56, of Corpus Christi, incumbent; Christopher K. Mapp, of Port O'Connor; Eddie Gassman, of Corpus Christi; Jerry Hall, Corpus Christi; John Grundwald, of Houston; and Michael Cloud, of Victoria

• State Representative, District 30 - Geanie Morrison, 67, Victoria, incumbent

• District Judge, 267th Judicial District, unexpired term, - Robert E. "Bobby" Bell, of Edna, incumbent

• County Judge - Bobby Blaschke, 64, of Woodsboro, incumbent

• County Commissioner, Precinct 2 - Stanley Drew Tuttle, 50, of Woodsboro, self-employed

• County Commissioner, Precinct 4 - Blaine Wolfshohl, 52, of Tivoli, Pct. 3 foreman.

• Justice of the Peace, Precinct 1 - Lorraine Garcia, 54, of Refugio, deputy clerk

• Justice of Peace, Precinct 2 - Stacy Hendley, 55, of Refugio, retired


SHARE


Comments


Powered By AffectDigitalMedia