2017 All-District Volleyball

Dec. 30, 2017 at 9:06 p.m.

All-District 27-5A

MVP

Catherine Drapela, Lamar

Defensive MVP of the Year

Ryleigh Redding, Victoria West; Lauren Sulak, Foster

Blocker of the Year

Leilani Wimbish-Gay, Victoria East

Hitter of the Year

Catherine Krieger, Foster

Setter(s) of the Year

Kendall Kilchrist, Foster; Emily Olson, Victoria West

Newcomer(s) of the Year

Ellie Echter, Fulshear

Coach(es) of the Year

Morgan Hunter, Foster

First Team

Lauryn Richardson, Foster HS

Destiny Davies, Foster HS

Casey Reynold, Victoria West HS

Lexi Morris, Victoria West HS

Samantha Fuentez, Victoria East HS

Becca Ferrari, Fulshear HS

Jessica Lynch, Angleton HS

Dahlia Ortiz, Calhoun HS

Hannah Spencer, Calhoun HS

Haley Olivas, Terry HS

Bailee Marsh, Lamar HS

Halle Ham, Lamar HS

Second Team

Emily Lezak, Angleton HS

Elle O'Donnell, Calhoun HS

Cayori Williams, Calhoun HS

Jaelynn Faniel, Terry HS

Erin Reynolds, Victoria West HS

Abby Barnett, Victoria East HS

Zakari Perry, Victoria East HS

Kianna Padilla, Fulshear HS

Madysen Parker, Calhoun HS

Alexandria Pearson, Terry HS

Jaycie Dunn, Lamar HS

Ainsley Suttle, Foster HS

Honorable Mention

Victoria East - Sarah Diebel, Loren Escalona, Alison Barnett, Jordyn Vasquez; Victoria West - Jaclyn Gonzales, Piper Kallman, Ally Raven, Katelin Vahalik.

All-Academic

Victoria East - Abby Barnett, Sarah Diebel, Loren Escalona, Adrianna Moreno, Leilani Wimbish-Gay, Alison Barnett, Alyssa Dixon, Briana Falcon, Zakari Perry; Victoria West - Jaclyn Gonzales, Lexi Morris, Casey Reynolds, Emily Olson, Rachel Goodwine, Erin Reynolds, Piper Kallman, Ally Raven, Katelin Vahalik, Norma Kuester, Kaylee Raven, Emily Lowery, Ryleigh Redding

All-District 30-4A

MVP

Courtney Ridge, Pleasanton, SR

Offensive MVP of the Year

Lea Sanchez, Poteet, SR

Defensive MVP of the Year

Casey Mares, Somerset, JR

Setter(s) of the Year

Amber Guerra, Pleasanton, SR

Newcomer(s) of the Year

Clayre Pullin, Cuero, FR

First Team

Laken McAda, Pleasanton, JR

Kaycie Shannon, Pleasanton, JR

Madison McDonald, Pleasanton, JR

Faith Casey, Somerset, SR

Taylor Dinkelmann, Somerset, SO

Natalie Lozano, Poteet, SR

Hannah Dove, Poteet, SR

Zoe Bermea, Poteet, SR

Alyssa Dunn, Beeville, JR

Maraya Guzman, Cuero, JR

Second Team

Janeesa Zimenez, Pleasanton, SR

Chloe Bryant, Pleasanton, JR

Victoria Villareal, Somerset, JR

Christina Soto, Somerset, JR

Emily Zavala, Poteet, JR

Samantha Ramos, Poteet, SR

Peyton Knapp, Beeville, JR

Kamaria Gipson, Beeville, SO

Ainsley Reeve, Cuero, JR

Grace Andrews, Cuero, JR

All-District 27-4A

MVP

Chloe Patton, La Vernia, SR, OH

Offensive MVP of the Year

Hailey Weidenfeller, Navarro, SR, MH

Defensive MVP of the Year

Christa Reyes, La Vernia, SR, Libero

Setter(s) of the Year

Bailey Wozniak, Navarro, SR

Newcomer(s) of the Year

Rayna Pack, Wimberley, SO, RH

First Team

Kady Sczech, La Vernia, SR

Addison Mulroney, La Vernia, JR

Kennedy Adams, La Vernia, SR

Sydney Sahd, Navarro, SR, Libero

Peyton Roach, Navarro, SR, OH

Allie Benner, Navarro, SR, RH

Allie Messenger, Wimberley, SR, Setter

Maddie Kret, Wimberley, SR, Libero

Maura Garcia, Gonzales, JR, OH

Chelsie Hastings, Gonzales, JR, MH

Second Team

Kelly Helms, Navarro, SO, MH

Carol Burch, Navarro, SO, DS

Cymbrey Kappmeyer, La Vernia, SO

Madison Heinsohn, La Vernia, SO

Reilly Horn, Wimberley, JR, OH

Olivia Linton, Wimberley, SO, MH

Rachel Staggs, Gonzales, SO, OH/Setter

Hayley Sample, Gonzales, FR, OH/Setter

Monica Ramos, Eastside Memorial, SR, MH

All-District 29-3A

MVP

Kelly Thomas, Goliad, JR

Offensive MVP of the Year

Amaya Brown, Goliad, JR

Defensive MVP of the Year

Savannah Shaw, Goliad, SR

Defensive Specialist MVP of the Year

Kaci Hotz, Goliad, JR

Setter(s) of the Year

Kelly Graves, Taft, SO

Newcomer(s) of the Year

Jasmine Terry, Skidmore-Tynan, FR

Coach(es) of the Year

Jess Odem, Goliad

First Team

Ashlyn Davis, Goliad, SO

Mallory Hermes, Goliad, SR

Kassidy Nicholson, Goliad

Mercedes Sarate, Mathis, SR

Elena Robles, Mathis, JR

Juliana Alcala, Odem, JR

Janelle Mendez, Odem, SR

Kayle Cuellar, Odem, SR

Mireyna Solis, Skidmore-Tynan, SO

Jackie Hernandez, Skidmore-Tynan, SO

Samantha Tovar, Skidmore-Tynan, JR

Anisa Martinez, Taft, JR

Rhyanna Ozuna, Taft, SR

Mariah Montemayor, Taft, SR

Brittney Suarez, Taft, SR

Second Team

Karleigh Hill, Goliad, FR

Molle Henicke, Goliad, FR

Araciel Bordayo, Mathis, JR

Abigail Rosalez, Mathis, SR

Jeda Hargett, Mathis, SO

Marina Mancias, Odem, SR

Julisa Alcala, Odem

Laikyn Lopez, Skidmore-Tynan, JR

Elizabeth Olceraz, Skidmore-Tynan

Kate Graves, Taft, SR

Aubrey Banda, Taft, SO

Brianna Gonzales, Bloomington, SO

Alannah Ventroy, Bloomington

All-District 27-3A

MVP

Erin Treybig, Schulenburg, SO

Offensive MVP of the Year

Brianna Randle, Marion,SR, OH

Defensive MVP of the Year

Hailey Cournoyer, Hallettsville, JR, MB

Defensive Specialist MVP of the Year

Faith Savage, Stockdale, JR, Libero

Setter(s) of the Year

Claire Lamantia, Randolph, JR, Setter

Newcomer(s) of the Year

Erica Otto, Schulenburg, FR, RS

First Team

Kendell Beyer, Schulenburg, SR, OH

Brynlee Hollas, Schulenburg, SO, OH

Blair Guentert, Schulenburg, SR, L

Sydney Thompson, Schulenburg, SR, MB

Samantha Hopper, Marion, SR, OH

Madelyn Abrameit, Marion, SR, S

Kyleigh Mulanax, Marion, JR, MB

Madison Harrison, Yoakum, SR, MB

Lauren Caka, Yoakum, SR, S

Kenna Lange, Hallettsville, SR, S

Morgan Scott, Hallettsville, JR, L

Carlee Lingle, Randolph, SO, OH

Angelica anthony, Randolph, SR, S

Sydney Dockery, Stockdale, SR, OH

Taylin Anderson, Luling, JR, MB

Maggie Mendez, Nixon-Smiley, Sr, DS

Second Team

April Brossmann, Schulenburg, SR, DS

Kyndal Kutac, Schulenburg, SR, MB

Eva Ashley, Marion, SR, MB

Elizabeth Abrameit, Marion, SO, S

Kim Correa, Yoakum, SR, L

Ashley Taylor, Yoakum, SO, MB

Alice Carroll, Hallettsville, JR, MB

Abigail Bludau, Hallettsville, JR, DS

Dominique Goldsmith, Randolph, SO, MB

Aubrey Grazetti, Randolph, JR, L

Cayci Mills, Stockdale, SR, S/RS

Karlyn Lynn, Stockdale, SR, S

McKynna Hale, Luling, JR, S

Elizabeth Townsend, Luling, JR, S

Katy Tschoepe, Nixon-Smiley, JR, MB/OH

Courtney Lopez, Nixon-Smiley, JR, S

All-District 28-3A

MVP

Savhannah Kitchens, Industrial, SR; Chloe Darilek, Industrial, SR

Offensive MVP of the Year

Angel Jackson, Boling, JR

Defensive MVP of the Year

Skylar Lenamon, Industrial, SR; Lorane Orsak, Edna, SO

Setter(s) of the Year

Maddison Heibel, Industrial, JR

Newcomer(s) of the Year

Tori Arrington, Boling, SO

Libero of the Year

Allison Jedlicka, Boling, JR

First Team

Ashleigh Sulak, Boling, SR

Billie Sulak, Boling, JR

Hannah Weinmann, Edna, SO

Kylee Ressman, Edna, SO

Acajia Dickerson, Edna, JR

Kylann Griffith, Industrial, SO

Sarah Kusak, Industrial, SR

Lauren Williams, Industrial, FR

Elizabeth Ortiz, Palacios, SR

Savanna Kelly, Van Vleck, SR

Second Team

Maddison Ford, Boling, JR

Emily Gmitter, Boling, SO

Melani Guman, Edna, SO

Elizabeth Alex, Edna, SO

Brooke Williams, Industrial, JR

Katelyn Stout, Industrial, FR

Brooke Vanderbergh, Palacios, JR

Sara Filip, Palacios, SR

Marie Galvan, Tidehaven, JR

Destiny Morales, Tidehaven, JR

Taija Fields, Van Vleck, JR

Brianna Lopez, Van Vleck, JR

All-District 30-1A

MVP

Delina Morales, Runge, SR

Hitter(s) of the Year

Kayci Molina, Runge, SR; Laurean Tollefson, Runge, SR.

Setter(s) of the Year

Haley Wilson, Nordheim, SR

Newcomer(s) of the Year

Alanna Ramirez, Runge, FR

First Team

Elise Schuenemann, Nordheim, SR

Megan Jackson, Runge, JR

Second Team

Sabrina Mejia, Runge, SR

Delaney Ramos, Runge, SR

Celeste Smith, Nordheim, FR

All-District 30-2A

MVP

Abbey Hicks, Woodsboro, SR

Defensive Specialist MVP of the Year

Alexis Longoria, Yorktown, SR; Makayla Scott, Woodsboro, SR

Hitter(s) of the Year

Kaylee Duser, Yorktown, SR

Setter(s) of the Year

Reagan Blaschke, Woodsboro, JR

Newcomer(s) of the Year

Cassie LePore, Woodsboro, JR; Delaney Barrientez, Kenedy, SR

First Team

Larissa Miller, Kenedy, JR

Caleigh Gee, Yorktown, SR

Ivana Pardo, Kenedy, SR

Tracelyn Ross, Refuigo, SO

Kenzie Martinez, Woodsboro, SR

Alexa Valenzuela, Refugio, JR

Skylar Hall, Woodsboro, JR

Katelyn Dodds, Yorktown, FR

Katy Gwosdz, Yorktown, SO

Dia Reyna, Kenedy, SR

Second Team

Ali Morales, Kenedy, JR

Madison, Danmier, Kenedy, SR

Dara Gomez, Pettus, SR

Makayla Grayson, Pettus, SR

Alexandra Velasquez, Pettus, SR

Maycee Wright, Refugio, JR

Mikaila Rosas, Refugio, SO

Bertie Vega, Woodsboro, JR

Jazlyn Pesina, Woodsboro, JR

Robin Marango, Yorktown, JR

Madison Hickman, Yorktown, SR

All-District 26-3A

MVP

Chelsea Kruse, Poth, JR; Makayla Miller, Poth, JR

Offensive MVP of the Year

Savannah Bronstad, Jourdanton, SR

Defensive MVP of the Year

Kendall Kelley, Karnes City, SR

Defensive Specialist MVP of the Year

Lauren Bemis, Cole, SR; Lana Pllok, Poth, JR

Setter(s) of the Year

Laney Korus, Jourdanton, SR

Newcomer(s) of the Year

Morgan Pape, Poth, SO

First Team

Genesis Cabrera, Poth, JR

Tori Sunday, Poth, SR

Abby Zaiontz, Poth, SR

Erin Soward, Jourdanton, JR

Karen Carrasco, Jourdanton, SR

Destiny Powell, Jourdanton, SR

Kiera Robinson, Karnes City, JR

Taylor Voelkel, Karnes City, JR

Makayla Cunningham, Cole, SR

Rose McConnell, Cole, JR

Tori Wooten, Natalia, SR

Jasmine Arriaga, Fox Tech, SR

Second Team

Fatih Canales, Poth, SO

Makenzie Jiral, Poth, SR

Nicole Zuhlke, Jourdanton, JR

Kameryn Guzman, Jourdanton, JR

Hannah Rhodes, Karnes City, JR

Ashley Reyes, Karnes City, JR

Akyma Bush, Cole, JR

Alexia Dy, Cole, SR

Shaunna Masters, Natalia, JR

Bivianna Figueroa, Natalia, SO

Nallely Gutierrez, Brookes, SR

Kennedy Martinez, Fox Tech, SR

All-District 26-2A

MVP

Bailey Machacek, Shiner, SR

Offensive MVP of the Year

Kyondra Miller, Shiner, JR

Defensive MVP of the Year

Darrian Smith, Weimar, SR

Defensive Specialist MVP of the Year

Aubree Milner, Weimar

Setter(s) of the Year

Kamie Klesel, Weimar, SR

Newcomer(s) of the Year

Madison DeLos Santos, Louise, SO; Kate James; Flatonia, SR

First Team

Kirsten Vajdos, Louise, SR

Macy Marek, Louise, JR

Lauren Haas, Shiner, JR

Kayla McCarty, Shiner, JR

Ashlen Novak, Flatonia, SR

Maricrus, Gonzalez, Flatonia, JR

Laynee Hyden, Ganado, JR

Addison Elstner, Weimar, SR

Emily Rabel, Weimar, SR

Second Team

Sanae Brandes, Louise, SR

Bethany Nevlud, Shiner, SR

Rose Contreras, Ganado, SR

Nicole Ressman, Ganado, JR

Kennedy Koehn, Weimar, FR

Mackenzie Machicek, Louise, SR

Kaylee Williams, Shiner, SR

Kayla Deulen, Flatonia, SR

Tori Janak, Weimar, SO

All-District TAPPS 6-5A

First Team

Savannah Wharton, St. Joseph, SO, MB

Madison Korinek, St. Joseph, FR, S

Kacie Knippa, St. Joseph, SR, L

Taylor Foeh, St. Joseph, FR, MB

Katherine Terry, St. Jopseh, Jr, OH

Caroline Pekar, Incarnate Word, JR, OH

Kathryan Skrobarcyk, Incarnate Word, JR, MB

Lindsey Saenz, Incarnate Word, FR, Setter

Caitlyn Biggins, Incarnate Word, JR, L

Jeanette Rosario, St. John Paul II, JR, M

Gabriella Ayarzagoitia, St. John Paul II, SR, DS

Carolina Barron, St. Augustine, JR, OH

Second Team

Mikah Sloan, St. Joseph, JR, OH

Sarah Rosas, St. Joseph, SO, S

Gabriella Rodriguez, Sr. Joseph, SR, DS

Kyleigh Nethery, St. Joseph, SO, RS

Sophia Cheaney, Incarnate Word, SO, OH

Haley Cox, Incarnate Word, FR, MB

Isabella Williams, Incarnate Word, SO, DS

Alexandria Serna, St. John Paul II, SR, OH

Camie Jimenez, St. John Paul II, SO, OH

Olympia Chavez, St. John Paul II, SO, DS

Renata Gomez, St. Augustine, FR, Middle

Karla Benavides, St. Augustine, SO, M

Honorable Mention

St. Joseph - Rachel Ward

All-District TAPPS 5-2A

First Team

Delynn Pesek, Shiner St. Paul, JR, OH

Grace Irvin, Shiner St. Paul, JR, MB

Christine Wagner, Shiner St. Paul, JR, Setter

Gracey Novosad, Shiner St. Paul, JR, OH

Parker Clay, Shiner St. Paul, SR, MB

Scarlett Crawford, Shiner St. Paul, SR, DS

Riley Johnson, Shiner St. Paul, JR, RS/S

Madeline McGaugh, Victoria Faith Academy, JR, OH/DS

Chapa April, Victoria Faith Academy, SR, MB

Bazar Hannah, Victoria Faith Academy, FR, S

Talia Vasquez, Victoria Faith Academy, JR, MB

Haley Daugherty, Universal City First Baptist Academy, JR, Setter

Second Team

Ashely Wachsmuth, Shiner St. Paul, SR, OH

Kayla Kubenka, Shiner St. Paul, SR, RS

Kayla Malatek, Shiner St. Paul, SR, DS

Mallory Pokluda, Shiner St. Paul, SO, OH/RS

Jalyen Dorsett, Victoria Faith Academy, FR, RS

Natalee Delgado, Victoria Faith Academy, SR, DS/Libero

Michelle Hagen, Victoria Faith Academy, SO, DS/Libero

Jade Thomas, Victoria Faith Academy, SO, DS

Rachel Marques, Universal City First Baptist Academy, SR, DS

Devynn Inmon, Universal City First Baptist Academy, SR, MB

Hannah Muse, Universal City First Baptist Academy, SR, MB

Shannon Gray, Universal City First Baptist Academy, SR, DS

Honorable Mention

Victoria Faith Academy - Alicia Puentes, Maryha Castillo, Grace Gonzalez

All-District TAPPS 5-3A

First Team

Daniela Macom, San Antonio Christian School at Castle Hills, SO, Middle

Mya Gordon, San Antonio Christian School at Castle Hills, SR, Setter

Lily Williams, San Antonio Christian School at Castle Hills, SR, Middle

Presley Panzarella, San Antonio Christian School at Castle Hills, JR, Libero

Isabella Sullivan, San Antonio Keystone, SO, Setter

Nina Koneru, San Antonio Keystone, JR, MB

Delaney Etzler, Hallettsville Sacred Heart, JR, MB

Miranda Shimek, Hallettsville Sacred Heart, SR, OH/MB

Briana Haas, Hallettsville Sacred Heart, SR, L

Domonique Richardson, San Antonio Lutheran, SR, MH

Rylee Coldwell, Kerrville Our Lady of the Hills, JR, OH/DS

Trinity Lopez, San Antonio St. Gerard Catholic, SO, MB

Second Team

Sadie Bludau, Hallettsville Sacred Heart, JR, S

Hailey Steffek, Hallettsville Sacred Heart, SR, OH

Skylynn Denning, San Antonio Lutheran, JR, OH

Kimberly Moore, San Antonio Lutheran, SR, S

Kylan Perry, San Antonio Lutheran, JR, S

Grace Pina, San Antonio Christian School at Castle Hills, JR, Outside

Leslie Nicole Knight, San Antonio Christian School at Castle Hills, SR, Outside

Dominique Valerio, San Antonio Christian School at Castle Hills, SR, DS

Gabriela Salas, San Antonio St. Gerard Catholic, JR, Libero

Madison Metzger, San Antonio Keystone, JR, MB

Nikola Hew, San Antonio Keystone, SR, S/OPP

Emma Soth, Kerrville Our Lady of the Hills, SR, MB, DS


SHARE


Comments


Powered By AffectDigitalMedia