Goliad claims top honors on all-state volleyball team

Jan. 14, 2017 at 10:51 p.m.
Updated Jan. 15, 2017 at 12:15 a.m.

Goliad's Roxanne Morris tips the ball in the Class 3A state championship match during the 2016 season.

Goliad's Roxanne Morris tips the ball in the Class 3A state championship match during the 2016 season.   Casey Jackson for The Victoria Advocate

Goliad's Jess Odem and Roxanne Morris played an important role in Goliad's run to the Class 3A state volleyball championship.

The Tigerettes won the state title with a sweep of Peaster in the state tournament final.

The sisters shared another honor Saturday when Odem was named Coach of the Year and Morris was selected as the Player of the Year of the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class 3A all-state team.

Odem helped the Tigerettes capture their first state volleyball championship with a 44-2 record.

Morris was a first-team pick at middle blocker after recording 557 kills, 72 aces, 126 blocks, 322 digs and 10 assists during her senior season.

"It feels amazing to be named Coach of the Year," Odem said. "I never thought this would happen. We set out at the beginning of the year to win state and we accomplished that.

"We had a great team and I wouldn't be the Coach of the Year without them. Roxanne was a captain and performed well all year. I'm happy that she was recognized for all the hard work she put in this year. Our celebration continues, and we can't wait until we get our state championship rings."

Goliad senior Kendall Coles was a first-team selection at setter, and sophomore Amaya Brown was a first-team pick at outside hitter.

Coles had 1,253 assists, 194 digs, 92 aces, 56 kills and 16 blocks. Brown had 323 kills, 89 blocks and 35 digs.

Industrial junior outside hitter Savannah Kitchens was named to the Class 3A third team.

Weimar advanced to the Class 2A state tournament before losing in the semifinals, and the Lady Cats had two first-team selections.

Senior Makayla Kunz was named as an outside hitter and senior Katie Christen was picked as a middle blocker.

Kunz had 367 kills, 54 aces, 267 digs and 64 digs. Christen had 287 kills, 47 aces, 25 digs and 153 blocks.

Yorktown senior middle blocker Halle Martin, Weimar senior middle blocker Summer Almeida and Weimar senior libero Karlee Kansteiner were named to the Class 2A second team.

Shiner senior outside hitter Mackinly Pilat and Woodsboro senior blocker Rachel Blaschke were chosen for the Class 2A third team.

Cuero senior middle blocker Martina Stavinoha was a second-team selection on the Class 4A team.

Victoria West outside hitter Saige McLarty, middle blocker Jillian Herrmann and setter Alyssa Alvarado earned honorable mention of the Class 5A team.

Honorable mention selections on the Class 4A team were outside hitters Grace Andrews and Ainsley Reeve of Cuero and Frantiska Powers of El Campo, and middle blockers of Shanice Nelson of Cuero and Kaylyn Harp of El Campo.

Earning honorable mention on the Class 3A team were outside hitters Kelly Thomas of Goliad, Lisa Seidenberger of Yoakum, Taylor Mitchon of Hallettsville, Kylann Griffith of Industrial and Brynlee Hollas and Kendall Bryer of Schulenburg; middle blockers Joy Schroeder of Industrial, Courtney Middleton of Hallettsville, Madison Harrison of Yoakum and Kyndal Kutac and Sydney Thompson of Schulenburg; setters Maddison Heibel of Industrial, Kenna Lange and Sarah Bludau of Hallettsville, and Hannah Lewis of Schulenburg; and liberos Kassidy Nicholson and Kaci Hotz of Goliad, Skylar Lenamon of Industrial and Blair Guentert and April Brossman of Schulenburg.

Honorable mention selections on the Class 2A team were outside hitters Bralyn Fox-Smith of Refugio, Lauren Schuette of Shiner and Amberlee Munsch of Weimar; middle blockers Kyondra Miller of Shiner, Stephanie Mattox of Yorktown and Cheyenne Galindo of Ganado; setters Bailey Machacek of Shiner, Kaylee Dueser of Yorktown and Kamie Klesel of Weimar and liberos Tess Perez of Woodsboro and Annie Ochoa of Yorktown.

CLASS 6A

Coach of the Year: Karin Keeney, Hebron

Player of the Year: Brooke Botkin, Pearland

FIRST TEAM

Outside hitter: Brooke Botkin, Pearland; Yossiana Pressley, Cy Falls; Adanna Rollins, Hebron

Middle blocker: Camryn Kotlarz, Goose Creek Memorial; Hannah Froeschl, Clear Creek; Katie Clark, Arlington High

Setter: Kylee McLaughlin, Hebron

Libero: Mia Primavera, The Woodlands

SECOND TEAM

Outside hitter: Brooke Clark, Oak Ridge; Lexie Douglas, Hebron; Elissa Barbosa, San Antonio Reagan

Middle blocker: Asjia O'Neal, Southlake Carroll; A.J. Koele, The Woodlands; Alyssa Deloney, Cy Falls

Setter: Carly Graham, Oak Ridge

Libero: Annie Benbow, Hebron

THIRD TEAM

Outside hitter: Dani Batenhorst, Katy Seven Lakes; Camryn Ennis, San Antonio Reagan; Anyse Smith, Amarillo Tascosa

Middle blocker: Lauren Merrill, Hebron; Jada Gardner, Cibolo Steele; Izzy Delarosa, San Antonio Reagan

Setter: Camille Conner, Katy Seven Lakes

Libero: Raigen Cianciulli, Oak Ridge

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Haley Hallgren, Southlake Carroll; Nicole Aveler, Robert Vela High; Briana Garcia, Clear Falls; Jaida Muhammad, Robert Vela High; Kiera Eynon, Longview; Stephanie Garza, Brownsville Rivera; Shannon Murphy, Friendswood; Jordyn Sinnette, Pearland Dawson; Caylee Robalin, El Paso Franklin; Allye Beth Deaton, Midway; Nicole Drewnick, Hebron; Maja Kaise, Smithson Valley; Simone Priebe, Vandegrift

Middle blocker: Nikki Bell, Longview; London Austin-Roark, Weatherford; Emma Clothier, Hebron; Mallory Talbert, Montgomery; Holly Campbell, Westlake; Avery Rhodes, Midway; Victoria Pearson, El Paso El Dorado; Kendall Haywood, Goose Creek Memorial; Ebonie Ballesteros, El Paso El Dorado

Setter: Mackenzie Coates, Hays; Sophie Walls, The Woodlands; Callie Williams, Midway; Sydney Dungen, Alvin; Jaden Newsome, Clear Brook; Aidan Chace, Copperas Cove

Libero: Lydia Niebla, San Antonio Reagan; Gabbi Martinez, Westlake; Maddie Flora, Clear Creek; Alyssa Miramontez, Odessa Permian

CLASS 5A

Coach of the Year: Jan Barker, Amarillo

Player of the Year: Emerson Solano, Amarillo

FIRST TEAM

Outside hitter: Madison Goings, Aledo; Haley Killinger, Prosper; Emerson Solano, Amarillo

Middle blocker: Allison Vaughan, Bryan Rudder; Ava Bell, Rouse; Kelsi Luckenbach, Corpus Christi Tuloso Midway

Setter: Abby Warner, Amarillo

Libero: Lexie Smith, Lovejoy

SECOND TEAM

Outside hitter: Callie Holden, Lovejoy; Tamaira Armstrong, Bryan; Bethany Clapp, Corpus Christi Tuloso Midway

Middle blocker: Bailey Downing, Lovejoy; Emily Smith, Aledo; Bailey Cagle, Northwest

Setter: Lindsey Ledyard, Cedar Park

Libero: Lauren Gonzalez, Corpus Christi Tuloso Midway

THIRD TEAM

Outside hitter: Audrey Slaten, Hallsville; Anessa Vozza, Cedar park Emily Hubacek, Bryan

Middle blocker: Victoria Barton, Corpus Christi Tuloso-Midway; Laura Rose Gray, Hallsville; Katie Jones, Barbers Hill

Setter: Abby Gargus, Prosper

Libero: Chelsea Chadwick, Pine Tree

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Sydney Kleinman, Frisco Wakeland; Brianna Bellehumeur, Frisco; Hailey Matthews, Splendora; Jordan Westendorff, Highland Park; e'lan McCall, Rouse; Lauren Jenkins, Brewer; Camryn Berryhill, Northwest; Kortlyn Henderson, Waco University; Taylor Craig, Mount Pleasant; Symone Wesley, Grapevine; Brooke Townsend, Cedar Creek; Payton Schwantz, Frisco; Taylor Frederick, Manvel; Madison Welch, A&M Consolidated; Rachel Woulfe, Frisco Reedy; Haley Deschenes, Lovejoy; Tyler Bolton, Southside; Taylor Kile, Lumberton; Mia Kaitlyn Soto, Southside; Saige McLarty, Victoria West; Avery Tuggle, Cedar Creek; Taylor Terry, Denton Ryan

Middle blocker: Lauren Jenkins, Brewer; Thurneisha Keys, Manvel; Alexis Wiley, Pine Tree; Amber Walker, Lindale; Rachel Young, Frisco; Emily Perez, El Paso High; Addi Peters, Lubbock Cooper; Rachel Langs, Lovejoy; Serena Patterson, Red Oak; Dani Cole, Rouse; Jillian Herrmann, Victoria West; Alexis Parrish, Waco University; Audrey Nalls, Waxahachie; Capri Davis, Mansfield Lake Ridge; Ashley Schroeder, Denton Ryan; Camryn Kotlarz, Goose Creek Memorial; Kendall Haywood, Goose Creek Memorial; Erin Valdez, San Angelo Lake View

Setter: Hannah Eike, Bryan; Erin Weiss, Aledo; Emily Edwards, A&M Consolidated; Alyssa Alvarado, Victoria West; Abby Harness, Manvel; Kaleigh Skopal, Rouse; Madilyn Miles, Barbers Hill; Marissa Harmony, Frisco Wakeland; Jamie Horman, Corpus Christi Tuloso Midway; Hannah Sparks, Bryan Rudder

Libero: Brady Gillum, College Station; Autumn Foust, A&M Consolidated; Torie Frederick, Manvel; Kenzi Valdez, Denton Ryan; Madelyn Luera, Bryan; Makenna Davis, Foster; Macy Summerall, Barbers Hill; Katherine Cowart, Lubbock Cooper; Alyssa Pevehouse, Red Oak

CLASS 4A

Coach of the Year: JaNeen Eudy, Bushland

Player of the Year: Jayla Norman, Bushland

FIRST TEAM

Outside hitter: Halee Van Poppel, Argyle; Savannah Sullins, Bushland; Alli Capps, Carthage

Middle blocker: Paige Havel, Giddings; Jayla Norman, Bushland; Allison White, Argyle

Setter: Bailey Wozniak, Geronimo Navarro

Libero: Allie Gandy, Bushland

SECOND TEAM

Outside hitter: Hali Wisnoskie, Columbus; Brooke Brumley, Geronimo Navarro; Charlotte Bradshaw, Rains

Middle blocker: Bailey Foy, North Lamar; Martina Stavinoha, Cuero; Sydney Sacra, Needville

Setter: Jalee Sims, Bushland

Libero: Maddie Miller, Lorena

THIRD TEAM

Outside hitter: Kelsie Worley, Decatur; Kingsley Erps, Liberty Hill; Aubrey Newell, Caddo Mills

Middle blocker: Gabi Summerfield, Liberty Hill; (tie) Raeley Crosley, Kennedale; Chesney Friesenhahn, Devine; Kennedy Adams, LaVernia

Setter: Brittany Hamilton, Argyle

Libero: Kaitlyn Nutt, Carthage

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Jenna Lyons, Liberty Hill; Kylie Carroll, Henderson; Susan Blake, Melissa; Paige Royal, Levelland; Grace Andrews, Cuero; Frantiska Powers, El Campo; Addie Trojanowski, Devine; Ainsley Reeve, Cuero; Hatti Moore, La Grange; Essence Allen, Tatum; Britton Anderson, Pleasant Grove; Bailey Allison, Lorena; Kailey Curington, Mabank; Brogan Purser, Seminole; Charlotte Cutbirth, Monahans; kate Lovejoy, Gatesville; Hali Ulisnoskie, Columbus; Claire Chapman, Tarkington; Sophie Bozarth, Glen Rose; Dae'Jah Heath, Pittsburg; Brooke Brumley, Geronimo Navarro; Sara McKeethan, Bullard; Logan Smith, Glen Rose; Alli Lloyd, Van; Lauren Thomas, Mabank

Middle blocker: Torrey Miller, Brownwood; Samantha Hoelscher, Caldwell; Jordan Babcock, Springtown; Faith Landreneaux, Carthage; Shanice Nelson, Cuero; Belynda Ray, Gilmer; Payton White, Spring Hill; McKenna Hildebrandt, Rains; Torie Comeaux, Huntington; Abigail Bermudez, Kaufman; Shelbi Cook, Princeton; Ella Shipper, Liberty Hill; Kaylyn Harp, El Campo; Malaysia Burns, Pittsburg; Ashton Weaver, Springtown; Satasha Kostelecky, Decatur; Kaymon Lange, Llano

Setter: Haley Griffin, Decatur; Makenzie Mendez, Caldwell; Hannah Perry, Henderson; Shelbi Sheppard, Rains; Emily Magness, La Grange; Ashlynn Sorrels, Lorena; Jasmine Sims, Graham; Morgan Burns, La Vernia; Janssen Cain, Needville; Madison Busch, Pittsburg

Libero: Maddie DeGuire, Argyle; Kellie Ihlenfeldt, Caldwell; Sydney Sahd, Geronimo Navarro; Christa Reyes, La Vernia; Maclaine Lowery, Decatur; Casey Ramey, Needville; Taylor Bullock, Pittsburg;

CLASS 3A

Coach of the Year: Jess Odem, Goliad

Player of the Year: Roxanne Morris, Goliad

FIRST TEAM

Outside hitter: Skylar Allen, Callisburg; Macie Satterwhite, Callisburg; Amaya Brown, Goliad

Middle blocker: Roxanne Morris, Goliad; Kaitlyn Robinson, Leon; Kennedy Warren, Peaster

Setter: Kendall Coles, Goliad

Libero: Darby Hughes, Franklin

SECOND TEAM

Outside hitter: Kaydee Honeycutt, Leon; Paige Hawkins, Sunnyvale; Addy Cook, Bowie

Middle blocker: Kinley Blair, Beckville; Isabel Jones, Brazos; Kaylee Edgemon, Littlefield

Setter: Mckenna Ballard, Peaster

Libero: Jordan Gaines, Shallowater

THIRD TEAM

Outside hitter: Jordyn Todd, Boyd; Ciarra Wright, Peaster; Savannah Kitchens, Industrial

Middle blocker: Taryn Cast, peaster; Savanah Hott, Callisburg; Keely Loeffler, Poth

Setter: Morgan Abbott, Boyd

Libero: Lesli Neyland, Leon

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Meagan McCarver, Franklin; Hannah Barosh, Anderson-Shiro; Camryn Byrd, Daingerfield; Peyton Pogue, Maypearl; Payton Jones, Beckville; Kenzie Todd, Boyd; Kennedy Thorne, Maypearl; Janelle Mendez, Odem; Madison Beesley, Bruceville-Eddy; Hannah Mauldin, Littler River Academy; Kenidi White, Little River Academy; Kelly Thomas, Goliad; Lisa Seidenberger, Yoakum; Taylor Mitchon, Hallettsville; Makayla Miller, Poth; Kylann Griffith, Industrial; Brynlee Hollas, Schulenburg; Riley Davidson, Commerce; Baylee Hull, Peaster; Kendall Breyer, Schulenburg; Avery Moore, White Oak; Chloe Wall, Farmersville; Alyssa Davis, Leonard; Makaylah Rivera, Colorado High; Payton Ferguson, Nocona; Emmy Phillips, Wall; Serena Antone, Boling; Gracie Pendergrass, Alba-Golden

Middle blocker: Savannah Wagner, Mount Vernon; Kaci Raley, Quitman; Monica Driscoll, Clyde; Bailey Boston, Maypearl; Cayenne Williams, Shallowater; Juliana Alcala, Odem; Untlee Martindale, Holliday; Riley Seegers, Beckville; Frankazia Boyd, Elysian Fields; Katelyn Easley, New Diana; Jordan Taylor, Amarillo Highland Park; Sydnee Wynn, Eustace; Hope Hoelscher, Rogers; Mikayla Cole, Franklin; Kyndal Kutac, Schulenburg; Whitney Weems, Dublin; Sydnee Wynn, Eustace; Joy Schroeder, Industrial; Courtney Middleton, Hallettsville; Madison Harrison, Yoakum; Sydney Thompson, Schulenburg; Serena Antone, Boling; Lauren Purdom, Whitesboro

Setter: Kinley Pepper, Beckville; Kyla Weeks, White Oak; Maddison Heibel, Industrial; Lindsay Bullard, Callisburg; Toryn Cox, Leon; Kenna Lange, Hallettsville; Sarah Bludau, Hallettsville; Addy Patterson, Amarillo Highland Park; Hannah Lewis, Schulenburg; Hope Van de Walle, Wall

Libero: Blair Guentert, Schulenburg; Brooklyn Noll, White Oak; Magye Fenoglio, Nocona; Skylar Lenamon, Industrial; Kayle Cuellar, Odem; Destiny Hulsey, Little River Academy; Kassidy Nicholson, Goliad; Kaci Hotz, Goliad; April Brossman, Schulenburg; Larrin Maxwell, Boyd; Lizzie Riordan, Henrietta

CLASS 2A

Coach of the Year: Jamie McDougald, Iola

Player of the Year: Landry Wagner, Iola

FIRST TEAM

Outside hitter: Landry Wagner, Iola; Camille Messer, Milano; Makayla Kunz, Weimar

Middle blocker: Morgan Grasch, Cayuga; Lauren Castles, Archer City; Katie Christen, Weimar

Setter: Eliot Hilbers, Archer City

Libero: Audry Lopez, Archer City

SECOND TEAM

Outside hitter: Hayley Jordan, Carlisle; Bailey Rice, Archer City; Shelby McKnight, Iola

Middle blocker: Halle Martin, Yorktown; Jocelyn Grewing, Lindsay; Summer Almeida, Weimar

Setter: Britton Petty, Chico

Libero: Karlee Kansteiner, Weimar

THIRD TEAM

Outside hitter: Kennidee Willis, Deweyville; Mackinly Pilat, Shiner; Samantha Newton, Hawley

Middle blocker: Torie Langston, Evadale; Chandee Bachmeyer, Thrall; Rachel Blaschke, Woodsboro

Setter: Cheyenne Vannier, Carlisle

Libero: Allie Johnson, Iola

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Makenzie Fleitman, Lindsay; Blaire Smith, Burton; Grace Ann Kelley, Cayuga; Karlie Knapek, Thrall; Hannah Oldbury, Evadale; Peyton Ordaz, Groveton; Bralyn Fox-Smith, Refugio; Amberlee Munsch, Weimar; Kyra Winn, Union Grove; Kate Vogel, Wortham; Lauren Schuette, Shiner; Renee Rodriguez, Freer; Karla Sanchez, Union Grove; Leann Youngblood, Gary; Anne Williams, Crawford

Middle blocker: Jordan Ruffeno, Normangee; Katt Jones, Bosqueville; Kennah Kennedy, Frost; Kyndal Martin, Carlisle; Kyndal Coufal, Burton; Jodi Lincomb, Freer; Morgan Claxton, Crawford; Kyondra Miller, Shiner; Stephanie Mattox, Yorktown; Xzadiya Walker, Bremond; Kacey Hasley, Archer City; Kayla Lansford, Wortham; Cheyenne Galindo, Ganado; Mackenzie Mordecai, Centerville; Rachel Crismore, Brackett

Setter: Brooke Schreiber, Windthorst; Bailey Machacek, Shiner; Shay Hill, Thrall; Haley Breazeale, Union Grove; Cashlyne Blake, Milano; Holli Baker, Burton; Tori Tollett, Centerville; Kamie Klesel, Weimar; Tatum Veitenheimer, Windthorst; Madison Light, Normangee; Kaylee Dueser, Yorktown; Haley Vaughn, Crawford; Karson Dykes, Lindsay

Libero: Keylee Adair, Carlisle; Jaylin Blakeney, Overton; Lexi Harris, Normangee; Tess Perez, Woodsboro; Annie Ochoa, Yorktown; Jordyn Bigan, Thorndale; Jesse Ramirez, Bosqueville; Molly Sanford, Timpson; Leeanna Shotwell, Groveton; Randi Taylor, Alvord; Olivia Hertel, Lindsay

CLASS 1A

Coach of the Year: Mindy Patton, Tioga

Player of the Year: Andrea Perez, Tioga

FIRST TEAM

Outside hitter: Karen Davis, Bronte; Delaney Hirsch, Round Top-Carmine; Alyssa Howard, Leverett's Chapel

Middle blocker: Andrea Perez, Tioga; Matthe Sheppard, Water Valley; Jacie Henefey, D'Hanis

Setter: Brittany Barnett, Tioga

Libero: Paityn Glaze, Tioga

SECOND TEAM

Outside hitter: Destini Maness, Tioga; Lauren Miller, Detroit; Hannah Kipp, Round Top-Carmine

Middle blocker: Kasey Scott, Leverett's Chapel; Gentrye Munden, Blue; Erica Airheart, Trinidad

Setter: Brittany Bedford, Bronte

Libero: Hayley Ned, Trinidad

THIRD TEAM

Outside hitter: Lillian Hollins, Apple Springs; Bailee Greer, Detroit; Tori Moody, Trinidad

Middle blocker: Hallie Airheart, Trinidad; Jordan Poarch, Avalon; Carsyn Sheppard, Water Valley

Setter: Madison Krause, Round Top-Carmine

Libero: Kirstyn Greebon, Water Valley

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Ava Myers, Round Top-Carmine; Kylie Johnson, Abbott

Middle blocker: Audrey Beakley, Avalon; Hope Thomas, Blum

Setter: Cassandra Zerr, D'Hanis; Mackenzie Rankin, Avalon; Ramsi Bentley, Apple Springs


SHARE


Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia