2017 Victoria Advocate All-Area Baseball Team

June 24, 2017 at 9 p.m.

Brennan Smith, Victoria East

Brennan Smith, Victoria East   Advocate file photo for The Victoria Advocate

2017 Victoria Advocate All-Area Baseball Team

MVP: D'Mond LaFond, sr., Refugio

Signed with University of Houston

District 31-2A MVP

Pitching: 9-0, 0.60 ERA, 89 strikeouts in 47 innings.

Offense: .527 average, 1 home run, 5 triples, 17 doubles, 32 RBIs, 44 runs, .552 on-base percentage, 15 stolen bases in 15 attempts.

Offensive Player of the Year: Trent Brown, sr., Victoria East

Signed with Angelina College

Texas High School Baseball Coaches Association all-star

District 27-5A first team

Offense: .417 average, 3 home runs, 6 triples, 17 doubles, 29 RBIs, 29 runs, .477 on-bases percentage, 8 stolen bases.

Defensive Player of the Year: Brandon Cerny, sr., Shiner

District 28-2A Defensive Player of the Year

Defense: .905 fielding percentage, 7 putouts, 10 assists, threw out 5 of 15 attempted base stealers.

Pitchers of the Year: Brennan Smith, sr., Victoria East & Kasey Kalich, sr., Victoria West

Brennan Smith

Signed with Cisco College

District 27-5A MVP

Pitching: 10-2, 2.10 ERA, 86 strikeouts in 71 innings.

Kasey Kalich

Signed with Blinn College

District 27-5A first team

Pitching: 7-3, 1.88 ERA, 102 strikeouts in 74.2 innings.

Newcomer of the Year: Jared Kelley, fr., Refugio

Committed to TCU

District 31-2A Newcomer of the Year

Pitching: 7-1, 1.16 ERA, 109 strikeouts in 60.1 innings.

Hitting: .376 average, 3 triples, 6 doubles, 32 RBIs, 18 runs, .416 on-base percentage, 9 stolen bases in 9 attempts.

Coach of the Year: Mike Whitehead, Goliad

Led Tigers to 18-8 record

District 29-3A champions

Regional quarterfinalist for the first time since 1988

First Team

Pitcher: Colton Starns, sr., Hallettsville. 7-0, 1.37 ERA, 51 IP, 47 SO.

Pitcher: Ty Boedeker, sr., Shiner. 9-2, 1.68 ERA, 58.1 IP, 72 SO.

Pitcher: Hudson Oliver, jr., Victoria East. 8-1, 1.50 ERA, 56 IP, 69 SO.

Pitcher: Cole Payne, sr., Cuero. 6-3, 1 SV, 0.49 ERA, 49 IP, 65 SO.

Catcher: Tuffy Dornburg, so., Goliad. .427, 3 HR, 2 3B, 12 2B, 28 RBIs.

First Base: Tanner Sembera, sr., Weimar. .573, 4 HR, 5 3B, 8 2B, 28 RBIs, 13 SB.

Second Base: Noah Rodriguez, jr., Victoria West. .333, 7 HR, 1 3B, 5 2B, 25 RBIs, 9 SB.

Third Base: Ryan Targac, fr., Hallettsville. .455, 2 HR, 2 3B, 7 2B, 27 RBIs, 19 SB.

Shortstop: Brock Brandl, sr., El Campo. .451, 5 2B, 18 RBIs.

Outfield: Scooter Adams, jr., Hallettsville. .403, 2 HR, 1 3B, 4 2B, 21 RBIs, 12 SB.

Outfield: Dustin Petras, jr., Shiner. .403, 1 3B, 5 2B, 32 RBIs, 28 SB.

Outfield: Zak Vela, sr., Victoria East. .324, 3 HR, 1 3B, 5 2B, 22 RBIs, 5 SB.

Utility: Jacobe Avery, jr., Refugio. .471, 3 3B, 6 2B, 23 RBIs, 14 SB, 5-2, 5 SV, 1.18 ERA, 41.2 IP, 48 SO.

Utility: Ronaldo Saenz, sr., Edna. .459, 1 HR, 1 3B, 11 2B, 38 RBIs, 5-1, 1.31 ERA, 58.2 IP, 64 SO.

Utility: Garrett Veit, sr., Cuero. .394, 1 3B, 6 2B, 19 RBIs, 14 SB, 3-3, 2.70 ERA, 46.2 IP, 65 SO.

Designated Hitter: Denver Evans, jr., Yoakum. .462, 9 2B, 15 RBIs.

Second Team

Pitcher: Bailey Kolb, jr., Industrial

Pitcher: Michael Barta, so., Cuero

Pitcher: Dawson Mach, sr., El Campo

Pitcher: Holden Lauer, so., Yoakum

Pitcher: Riley Gerdes, jr., Edna

Catcher: (tie) Jacob Vasquez, sr., Victoria East & Steven Bonuz, jr., Calhoun

First Base: Reed Spenrath, jr., El Campo

Second Base: (tie) Alec Cruz, sr., Victoria East & Rhett Trlicek, so., Hallettsville

Third Base: Kaleb Rael, sr., Victoria East

Shortstop: Jack Bordovsky, sr., Victoria West

Outfield: Rocky Morris, so., Goliad

Outfield: Dustin Bennett, jr., Yoakum

Outfield: Tyler Coleman, sr., St. Joseph

Utility: Gordo Moreno, so., Tidehaven

Utility: Brody Gall, sr., Weimar

Utility: Justin Gomez, jr., Beeville

Designated Hitter: Chance McLeod, sr., Victoria East

Designated Hitter: Colton Carrion, sr., Van Vleck

Honorable Mention

Victoria East: Jacob Munoz, Tommy Fordiani; Victoria West: Jason Garza, Karsten Hallett, Logan Terry, Nathan Alkek, Kaden Fikac; Calhoun: McCade Stafford; El Campo: Zach Lee, Kelley Osina; Travis Faix, Trey Woods, Kyler Jackson, Jacory Harris, Chance Torres; Bay City: Reggie DeLeon, Bryce Quinn, Adrian Lara, Hardik Vashi; Cuero: Jared Barta, Peyton Walk, Garret Armondo; Beeville: Bryan Reyna, Lauro Garcia, A.J. Gomez, Carlos Escamilla; Rice Consolidated: Hank Barker, Darren Gentry, David Castaneda; Karnes City: Gabe Washington, Jacob Bonnet; Hallettsville: Wesley Tullos, Logan Holik, Cullen Mikes, Dalton Dieringer, Kole Kocian; Yoakum: Trevor Fikac, Colt Lerch; Schulenburg: Kolby Kutac; Nixon-Smiley: Jordan Van Auken, Colby Newman; Edna: Josh Yaws, Cade Orsak, Caleb Ellison; Industrial: Daniel Gonzales, Kyle Alexander; Tidehaven: Bryce Galvan, Chris Rodriguez, Jacob Galvan, Kyle Carrillo; Van Vleck: Travis Koliba, Cade Noster, Easton Brown, D.J. Vargas, Jeremiah Smith; Palacios: Kolby Wilson; Goliad: Lucas Proschko, Logan Moya, Jason Gutierrez, Lane Long, Nate Edison; Bloomington: John Gonzales; Shiner: Collin Bujnoch, Jordan Malinovsky, Hunter Kloesel, Matthew Herman; Weimar: Jerrett Brown, Cullen Maupin, Carter Helmcamp, Parker Holland, Trevor Holland, Vance Adamcik; Flatonia: Kaddin Mikulik, San Juan Ramirez, Easton Migl, Corey Lyons; Ganado: Matt Bridges, Garrett McCann, Matthew Sterling; Falls City: Dillon Moczygemba, Mark Hons, Zach Swierc, Kevin Jendrusch, Collin Dziuk, Tyler Gonzales, Josh Swierc; Refugio: Chris Moya, Jaylon Mascorro, Anthony Delgado, Trent Ross; Kenedy: Daniel Barrientez, Patrick Lopez, Lee Garza, Chris Pena; Woodsboro: Jason Spears, Kaleb Jochetz, Jordan Abila, Kaleb Rivera; Runge: Jacob Esparza, Jaden Esparza; Nordheim: Haley Wilson; St. Joseph: Joseph Yeary; Hallettsville Sacred Heart: Braden Popp, Arik Shimek, Samuel Brown, Carson Brewer, Cory Heger; Shiner St. Paul: Conor Kresta, Dalton Jahn, Ryan Malinovsky, Noah Leist.


SHARE


Comments


Powered By AdvocateDigitalMedia