Area athletes named to All-Region team

March 21, 2017 at 12:06 a.m.
Updated March 21, 2017 at 12:14 a.m.

Three Goliad Tigerettes received postseason awards this week from the Texas Association of Basketball Coaches. Senior Roxanne Morris made the TABC 3A all-state Team and was joined by Michala Janssen and Jade Reyna on the TABC 3A all-region Team.

Morris, who was a four-year starter, was named the school's all-time scoring leader.

Calhoun's Abby Hroch was selected by the TABC for all-region and all-state in the TGCA.

Hroch was also chosen out of 24 athletes to participate in the Class 5A private school division All-Star Game on May 19 at Littleton Gym in San Antonio. Moulton's Mandi Mitchon, Fall City's Jordan Grier, Wharton's Destiny Knight and Weimar's Summer Almeida received all-state honors in the TABC.

In Class 1A boys, Waelder's Tracy Moore, Schulenburg's Myles Thomas and Wharton's Tim Young were also selected for all-state honors in the TABC.

Girls

TABC All-State

Class 1A

Mandi Mitchon, Moulton

Class 2A

Summer Almeida, Weimer

Jordan Grier, Falls City

Class 3A

Roxanne Morris, Goliad

Class 4A

Destiny Knight, Wharton

TABC All-Region

Class 2A-IV

Summer Almeida, Weimar

Rashel Bonds, Shiner

Lexi Ehlers, Falls City

Cheyenne Galindo, Ganado

Jade Garza, Weimar

Jordan Grier, Falls City

Emma Holland, Weimar

Abby Thomas, Shiner

Class 3A-IV

Celeste Arriaga, Nixon-Smiley

Katya Czaplinkski, Hallettsville

Lila Filip, Palacios

Sarah Filip, Palacios

Michala Janssen, Goliad

Roxanne Morris, Goliad

Jade Reyna, Goliad

Kiera Robinson, Karnes City

Class 4A-IV

Destiny Knight, Wharton

Garra Mutshatshi, Wharton

Class 5A-IV

Abby Hroch, Calhoun

Boys

TABC All-State

Class 1A

Tracy Moore, Waelder

Class 3A

Myles Thomas, Schulenburg

Class 4A

Tim Young, Wharton

TABC All-Region

Class 1A-IV

Tracy Moore, Waelder

Caleb Nieto, Moulton

Isaac Wollam, Austwell-Tivoli

Class 2A-IV

Matt Bridges, Ganado

Jarvis Chappell, Woodsboro

Collin Dziuk, Falls City

Class 3A-IV

Kyle Alexander, Industrial

Josh Brown, Schulenburg

Treon Fatheree, Nixon-Smiley

Kenny Haynes, Edna

Malik Mitchell, Van Vleck

De'mitri Monroe, Van Vleck

Myles Thomas, Schulenburg

Jordan VanAuken, Nixon-Smiley

Class 4A-IV

Reggie Ephran, Wharton

Waydale Jones, Beeville

Tim Young, Wharton


SHARE


Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia