2017 Victoria Advocate All-Area Football Team

Jan. 6, 2018 at 9:51 p.m.

Cuero wide receiver Jordan Whittington jumps over a Yoakum player as he runs toward the end zone  this season at Gobbler Stadium.

Cuero wide receiver Jordan Whittington jumps over a Yoakum player as he runs toward the end zone this season at Gobbler Stadium.   Olivia Vanni/ovanni@vicad.com for The Victoria Advocate

2017 Victoria Advocate All-Area Football Team

MVP

JORDAN WHITTINGTON

6-1, 205, Jr., Cuero

Offensive Player of the Year: Dylan Davidson, 6-1, 195, jr., Bay City

Defensive Player of the Year: Armonie Brown, 6-3, 255, jr., Refugio

Lineman of the Year: Silas Robinson, 6-5, 315, sr., Yoakum

All-Around Player of the Year: Jordan Moore, 6-1, 190, sr., Yoakum

Newcomer of the Year: Tyvon Hardrick, 5-10, 220, so., Victoria West

Coach of the Year: Jason Herring, Refugio

First Team

Offense

Line: Conner Brandt, 6-0, 240, jr., Yoakum

Line: Caden Jander, 6-3, 260, jr., Cuero

Line: Trey Upton, 6-2, 250, sr., Refugio

Line: Brycen Castillo, 6-3, 270, sr., Victoria West

Line: Chris Banks, 6-4, 255, jr., Goliad

Tight End: Reed Spenrath, 6-4, 210, sr., El Campo

Wide Receiver: Jordon Brooks, 5-10, 170, sr., Hallettsville

Wide Receiver: Jackson Taylor, 5-11, 170, jr., Hallettsville

Wide Receiver: Jake Tinsman, 6-1, 190, jr., Refugio

Quarterback: DJ Taylor, 6-0, 180, sr., Hallettsville

Running Back: Kenny Haynes, 6-2, 190, jr., Edna

Running Back: Jeff Williams, 5-9, 200, sr., Tidehaven

Running Back: Keiran Grant, 6-0, 185, jr., Cuero

Fullback: Nery Enriquez, 5-10, 185, sr., El Campo

Returner: Joshua Moore, 6-3, 175, sr., Yoakum

Kicker: Jack Traugott, 6-2, 171, sr., Victoria East

Defense

Line: Logan Bland, 6-0, 225, jr., Goliad

Line: S.L. Lewis, 6-6, 250, sr., Shiner

Line: Bradley Perez, 6-1, 230, sr., Cuero

Line: Johnny Whitehead, 6-4, 205, sr., Cuero

Linebacker: Jaxon Reeves, 6-1, 205, sr., Hallettsville

Linebacker: John Rodriguez, 5-11, 210, sr., Cuero

Linebacker: Angel Hernandez, 6-0, 220, jr., Goliad

Linebacker: Ysidro Mascorro, 5-10, 195, so., Refugio

Secondary: Jamel LaFond, 5-9, 185, sr., Refugio

Secondary: Isaac Pope, 6-3, 185, sr., Yoakum

Secondary: River Haynes, 6-2, 180, sr., Shiner St. Paul

Secondary: Colby Cox, 5-10, 180, sr., Gonzales

Punter: Thomas Long, 6-2, 190, sr., Edna

Utility

Scooter Adams, 5-10, 170, sr., Hallettsville; Jacobe Avery, 5-9, 190, sr., Refugio; Dontavion Clay, 6-0, 175, jr., Goliad; Keyshawn Johnson, 6-0, 190, jr., Falls City; Ti Beall, 5-10, 195, sr., Woodsboro; Jacob Bordovsky, 5-11, 175, so., St. Joseph.

Second Team

Offense

Line: Keaton Wiesnieski, 6-1, 230, sr., El Campo

Line: Victor Meza, 5-11, 200, sr., El Campo

Line: Leo Colom, 5-11, 240, sr., Calhoun

Line: Josh Elliott, 5-11, 260, sr., Cuero

Line: Gerrardo Gonzales, 6-2, 250, sr., Yoakum

Line: Ezekiel Palacios, 6-4, 260, sr., Goliad

Tight End: Cole Jalufka, 5-9, 180, sr., Shiner

Wide Receiver: Donyvan Givens, 6-1, 170, jr., Beeville

Wide Receiver: Brandon Gonzales, 6-0, 172, jr., Victoria West

Wide Receiver: Jaden Collins, 6-0, 150, sr., Bay City

Quarterback: Jared Kelley, 6-3, 215, so., Refugio

Quarterback: Drew Riemenschneider, 5-9, 160, sr., Cuero

Running Back: Brandon Tumlinson, 5-11, 180, jr., Victoria East

Running Back: De'Mitri Monroe, 5-10, 170, jr., Van Vleck

Running Back: Conor Kresta, 5-9, 190, sr., Shiner St. Paul

Running Back: Daryon Ramirez, 5-8, 185, sr., Refugio

Running Back: Andrew Malcom, 5-9, 150, sr., Falls City

Returner: Trevor Parr, 6-1, 170, sr., Goliad

Kicker: Diego Gonzales, 5-5, 130, jr., Refugio

Defense

Line: Juan Licea, 6-0, 290, sr., Gonzales

Line: Blaine Harrison, 6-2, 210, sr., Victoria West

Line: Henry Enoch, 6-0, 230, sr., Yoakum

Line: Dillon Moczgymba, 6-2, 215, sr., Falls City

Linebacker: Hunter Kvinta, 5-10, 190, sr., Yoakum

Linebacker: Jose Mendoza, 5-10, 185, jr., El Campo

Linebacker: Kamron Green, 6-2, 190, jr., Tidehaven

Linebacker: Sylvester Henderson, 5-8, 210, sr., Refugio

Linebacker: Brian Metting, 6-0, 185, sr., Yorktown

Secondary: Nathan Oliver, 5-8, 160, sr., Goliad

Secondary: Jacob Galvan, 5-9, 165, sr., Tidehaven

Secondary: Will Swope, 5-8, 165, jr., Calhoun

Secondary: Clay Rawlings, 5-10, 175, sr., El Campo

Secondary: Donyai Taylor, 5-11, 175, so., Shiner

Punter: Acie Jauer, 5-11, 170, sr., Karnes City

Honorable Mention

Victoria West: Bryce Sitka, Rolando Ruiz, Marshall Frazier, Tyler Neese, Jordan Fillmore, Chayce Grevey, Hagan McLarty, Rynnhardt Mudde, Keon Boyd; Calhoun: Marshal Batts, Jesse Lopez, Miguel Valadez, Carlos Pena, Cade Kveton; Victoria East: D'Ary Patton; El Campo: Josh Garza, Rayden Svatek, Rusty Hackfeld, Jalen Robinson, Nick Gallegos, Cole Riha, Connor Williams; Bay City: La'Darrion Florez, Carlos Lara, Adam Smith, Teveon Roberson; Beeville: Seth Gomez, Jordan Sandoval, E.J. Valdez, Brandon Francisco, Justin Gomez; Gonzales: Kalub Carrizales, Trevion McNeil, Nick Ramirez, Trent Wilkerson, Jared Esparza, Corey Anzualdua, Aaron Rocha, Kenneth Cavit; Cuero: Jaden Williams, Dayton Ball, Claevon Patton, Kiki Mack, Bralen Taylor, Trey Moore; Wharton: Clarence Branch, Omar Marks, Travis Faix; Yoakum: Edward Hernandez, Devin Chumchal, Joey Dominguez, Denver Evans, Tyler Williams, Bryce Byars, Trent McKee, Terano Arkadie; Hallettsville: Lane Linhart, Zach Mertz, Cullen Mikes, Klayton Pavliska, Jayce Bludau, Darian Harper, Trace McAfee; Edna: Dayton McCoy, Wesley Boone, Ricky Ramirez, Austin Black, Tristen Pruitt, Jacob Jalomo, Kobe Giles; Van Vleck: Zey'Vaunte Easton, Malik Mitchell, Tristen Wells, Derek Buckalew, Dalton Ashcraft; Rice Consolidated: Ian Hargrove, Ta'vion Johnson, Ronnie Ellis, Adrian Flores, Bryan Stovall, Joshua Grounds; Palacios: Kolby Wilson, Amos Haynes, Morgan Segovia, Cameron Polk; Industrial: Sam Smith, Blayne Moreland; Goliad: Hayden Reitz, Weston Wimberly, Grant Garnett, Logan Moya, Cole Hobbs, Lee Ojeda; Tidehaven: James Carter, Darian Kemp, Alex Hernandez, Jacob Galvez, Garrett Koff, Chris Rodriguez, Dakota Jackson, Ryan Birchum, Jesse Rodriguez; Schulenburg: Cason Brown, Jase Hollas; Bloomington: Raymond Martinez, Marcos Gonzales; Karnes City: Rayden Cordaway, Kase Clark, Brent Gisler; Nixon-Smiley: Colby Newman; Refugio: Chris Moya, Trent Ross, Trevor Ross, Cipi Solis, Alfredo Villarreal, Dareon Wills, Prentiss Jones; Shiner: Collin Bujnoch, Lane Nevlud, Cole Patek, Cody Rainosek, Michael Rodriquez, Chris Reyes, Kason Landman; Yorktown: Jayden Webb, Ja-Mel Wade, Mason Williams, Corey Pargmann, Cody Boehm, Nathan Londonm, Jesse Gonzales, Dylan Sinast; Weimar: Clay Barton, Vicente Cabrera, Jadan Thomas, Erik Arvizo, Jordan Garza; Ganado: Ethan Guerra, Ben Ramsey; Kenedy: Oscar Hinojosa, George DeLosSantos; Falls City: Brady Lyssy, Tyler Gonzales, Dillon Dziuk, Cory Dziuk, Trace Labus, J.J. Pruski, Mckade Hartman, Kevin Jendrusch, Tay Yanta, Nathan Brodsky, Derrick Gonzales; Flatonia: Lucas Herrera, Seth Janak, Cameron Becker, Edward Houston; Louise: Colin Gonzales, Kyle Marek, Kristian Munoz, Duran Vasquez, Aaron Cardenas, Adolfo Torres; Runge: Keanu Garza, Jaden Esparza, Ian Ramirez, Dylan Hernandez, Daren Rios, Christian Pina; Woodsboro: Raul Flores, Kalob Jochetz, Jason Spears, Trent Payne, Tyler Foster, Garrett Burns, Brett Lopez, Colton Smith; St. Joseph: Hayden Wuensche, Payton Terrell, Brodie Beck, Aaron Bradicich, Trevor Gloor, Izac Canchola, Carson Dohmann, Grayson Howard, Brigham Nelson; Shiner St. Paul: Jacob Darilek, Cole Brown, Joseph Natal, Kai Giese, Garrett Wauson, Jack Janecek; Hallettsville Sacred Heart: Jordan Janak.


SHARE


Comments


Powered By AffectDigitalMedia